, poniedziałek 1 czerwca 2020
W Międzyrzeczu świętowali radośnie z tradycją
- Tu w naszej chacie zaczynamy w piękny i mądry sposób świętować. Polacy mają to do siebie, że świętują same klęski. Mamy teraz niepowtarzalną okazję, żeby się radować - mówi ks. Witold Grzomba.  fot: Agnieszka KaczmarczykDodaj do Facebook

W Międzyrzeczu świętowali radośnie z tradycją

AGNIESZKA KACZMARCZYK
W Międzyrzeczu świętowali radośnie z tradycją

Wspólne muzykowanie i chwile z poezją. W ten piękny sposób mieszkańcy Międzyrzecza i okolic uczcili Dzień Niepodległości. fot. AK


W Międzyrzeczu świętowali radośnie z tradycją

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Międzyrzeczu zaprezentował pieśni ludowe. fot. AK

W piątkowy wieczór, 11 listopada, do "Chaty Międzyrzecze" przybyły tłumy ludzi kochających tradycję, literaturę i pieśni Śląska Cieszyńskiego. Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza wraz z międzyrzecką filią Gminnego Ośrodka Kultury oraz Kołem Gospodyń Wiejskich zaprosiło wszystkich na wieczór pełen tradycji. 

Nietypowy dom kultury działa w Międzyrzeczu Górnym. W drewnianej chacie regionalnej zostało otwarte kilka pomieszczeń stylizowanych na chłopską chatę sprzed lat (sypialnia, warsztat, stajnia, kuchnia), z ekspozycją zabytkowych sprzętów domowych. Organizowane są w niej koncerty, warsztaty, wystawy i spotkania z ciekawymi ludźmi. Jednym z takich spotkań był piątkowy wieczór 11 listopada. - Tu w naszej chacie zaczynamy w piękny i mądry sposób świętować. Polacy mają to do siebie, że świętują same klęski. Mamy teraz niepowtarzalną okazję, żeby się radować - mówi ks. Witold Grzomba. 

 - Cenimy sobie regionalizm. Propagujemy go również w Górkach Wielkich. Jeżeli takie imprezy się odbywają, to znaczy, że tradycja będzie kontynuowana na naszych ziemiach - mówi Grażyna Majchrzak  z zarządu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Raubczycy w Górkach Wielkich i dodaje, że dobra aura, mili ludzie i poczucie, jakby było się u siebie w domu, to zalety tego miejsca. Podobnego zdania jest jej mąż Andrzej. - Ludzie mają tutaj duże poszanowanie dla przeszłości. Kochają to, co tworzyli przodkowie. To, co zostało, trzeba kultywować i kochać. Dlatego tak dobrze się tutaj czujemy. 

Oprócz pełnej humoru inscenizacji teatralnej w wykonaniu dzieci Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Międzyrzeczu, występu kapeli  "Dudoski" i  Zespołu Regionalnego "Międzyrzeczanie" oraz prezentacji stroju Ziemi Cieszyńskiej, zostały zaprezentowane dwie książki wydane w ostatnich miesiącach przez Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza:  album "Międzyrzecze w obiektywie" zaprezentowany przez Leszka Mroczko oraz książka: "Walenty Krząszcz - Dzieła Wybrane tom II". - Udało się nam wydać II tom Walentego Krząszcza. Człowieka, który mocno wpisał się w kulturę i klimat Międzyrzecza. Kochał ludzi. Potrafił dojrzeć ich zalety, wady i trud ich pracy w trudnych czasach. Dobro tego człowieka jest motywem inspirującym  - mówi ks. Witold Grzomba. Wspólne muzykowanie i chwile z poezją. W ten piękny sposób mieszkańcy Międzyrzecza i okolic uczcili Dzień Niepodległości. 

Uwaga! Konkurs!

 Dla Czytelników portalu gazetacodzienna.pl przygotowaliśmy konkurs, w którym nagrodą jest książka "Walenty Krząszcz - Dzieła Wybrane tom II".

Aby zdobyć nagrodę, należy przesłać na adres redakcji odpowiedź na pytanie: Kim z zawodu był Walenty Krząszcz? 

Odpowiedzi prosimy przesłać na adres konkursy@gazetacodzienna.pl. Wraz z odpowiedzią należy podać swoje dane oraz numer telefonu.

Konkurs został zakończony. Zwycięzcy zostaną poinformowani o wygranej drogą mailową.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama