, środa 24 kwietnia 2024
Premiera spektaklu "Szlemiel" Teatru CST w najbliższą sobotę
Żydowskie imię Szlemiel oznacza wyjątkowego pechowca, ale czy takim się okaże, zobaczymy podczas spektaklu na podstawie opowiadania Isaaca Bashevis Singera. fot: mat.pras. /CST



Dodaj do Facebook

Premiera spektaklu "Szlemiel" Teatru CST w najbliższą sobotę

AK
Opowieść o poszukiwaniu szczęścia, wędrówce i zaskakującym odkryciu. W najbliższą sobotę, 14 kwietnia o godz. 20.00 w siedzibie Teatru CST na rogu ul. Wyspiańskiego i Chrobrego w Cieszynie odbędzie się premiera spektaklu "Szlemiel" w wykonaniu Teatru CST w reżyserii Bogusława Słupczyńskiego.

Żydowskie imię Szlemiel oznacza wyjątkowego pechowca, ale czy takim się okaże, zobaczymy podczas spektaklu na podstawie opowiadania Isaaca Bashevis Singera, pisarza żydowskiego tworzącego głównie w języku jidysz, dziennikarza i laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1978.  Teatr CST, teatr alternatywny, zawsze czerpał inspiracje z kultury tradycyjnej: słynne spektakle "Wschodzenie", "Droga Żywiecka". Tym razem z filozoficzno-obyczajowej opowieści Singera wyciąga rodzaj radosnego szaleństwa tkwiącego nawet w najprostszym ludzkim życiorysie. "Szlemiel" jest ucztą dla czytelnika i inspiracją dla twórców teatralnych. Sześciu aktorów przedstawi opowiadanie "Jak Szlemiel wędrował do Warszawy". - Aktualność motywu tej "wędrówki", niezwykła malowniczość typów singerowskiego, żydowskiego miasteczka "Sztetl" (Chełma), wzbudziła radosne zainteresowanie zespołu wykonawców. Opowiadamy o sobie, o odwiecznych marzeniach ludzkich, które potrafią się spełniać w przewrotny ale i piękny sposób. Bo łatwiej objąć świat marzeniami niż rozumem. Bo przecież zawsze idziemy do jakiejś "Warszawy" po szczęście, gdzie w końcu stanie się jakiś cud. Wszystko po to, by dokonać prostego życiowego odkrycia. Ten doskonale napisany tekst to także okazja do aktorskiego, komediowego wyżycia się" - mówią o spektaklu aktorzy CST.

- O czym mówimy kiedy myślimy: kultura żydowska? To podstawowe pytanie. O jakim narodzie myślimy? Ja myślę o tych kilku milionach Żydów zamieszkujących kiedyś Europę Środkowo-Wschodnią. Myślę o ”naszych Żydach”, zamieszkujących tysiące miast, miasteczek i wsi. Myślę o Chasydach, o Sztetl, o jidysz. Myślę o narodzie, którego już nie ma. O Polsce, Europie, którą ten brak tak strasznie zubożył. Bardzo dobrze rozumiem Stanisława Vincenza, który już po wojnie, na emigracji, gdy tylko zaczynał mówić o Żydach, zaczynał płakać. Płakał za utraconym światem - mówi Bogusław Słupczyński, reżyser spektaklu.

- Kiedy mówimy "Żydzi", myślimy Holocaust, Izrael i jeszcze Ameryka. Może jakiś Judaizm. A my jesteśmy już tym zmęczeni i znudzeni. Tak, wiem, że trzeba przypominać. Chodzi o brak, o niepamięć czegoś innego! Co wiemy o naszych przedwojennych sąsiadach z ulicy Nowe Miasto, Frysztacka czy Mennicza w Cieszynie? Czy pamiętamy ich nazwiska? Imiona? Czy pamiętamy czym się zajmowali, jak wyglądali, co wnosili do naszego wspólnego życia? Jak współtworzyli nasze miasto? Jak kochali, jak świętowali, jak pracowali, jak się bawili, jak płakali? Nie pamiętamy ich twarzy, ich języka ich "koloru", ich sąsiedztwa. W dwudziestoleciu międzywojennym byli polskimi obywatelami. Wielu przez wieki czuło się Polakami. A my dziś, co najwyżej wiemy, że na Hażlaskiej jest "Żydowszczok" - wyznaje Słupczyński i dodaje, że na szczęście jest literatura, są pieśni, jest muzyka, są opowieści. Można tęsknić. I można o tej tęsknocie opowiadać. I może to być opowieść wesoła i mądra. Nawet z dalekiego Chełma.

Bilety na spektakl w cenie 30 zł można zakupić w Centrum Informacji Miejskiej.

UWAGA! KONKURS!

Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym nagrodą jest bilet na spektakl premierowy. Nagrodę ufundował Teatr CST.

Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na portalu GazetaCodzienna.pl i przesłać na adres redakcji prawidłową odpowiedź na pytanie: Gdzie i w którym roku urodził się Isaac Bashevis Singer?

Odpowiedzi prosimy przesłać na adres konkursy@gazetacodzienna.pl. Wraz z odpowiedzią należy podać swoje dane (imię i nazwisko), nazwę użytkownika (podaną podczas rejestracji), numer telefonu oraz nazwę miasta, w którym mają być do odbioru zaproszenia.

Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowanym użytkownikiem, możesz to uczynić poprzez formularz dostępny pod adresem: www.gazetacodzienna.pl/user/register

Nagrodzona w konkursie osoba zostanie poinformowana drogą mailową. Bilet będzie do odebrania przed spektaklem w siedzibie Teatru CST na rogu ul. Wyspiańskiego i Chrobrego w Cieszynie.

Wysłanie odpowiedzi w konkursie, jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu, który jest dostępny pod adresem www.gazetacodzienna.pl/regulamin.

Konkurs zakończony! Osoby nagrodzone, zostaną poinformowane drogą mailową.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Byłem.. uważam, że za taką sztukę warto zapłacić duuużo więcej.. piękne przeżycie..

kultura i sztuka jest warta każdych pieniędzy

Za drogo.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama