, wtorek 23 kwietnia 2024
"Obora" Helmuta Kajzara na Scenie Polskiej!
Organizatorami wczorajszej debaty są Scena Polska Teatru Cieszyńskiego i Biblioteka Miejska w Cieszynie. fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

"Obora" Helmuta Kajzara na Scenie Polskiej!

MB
Już 23 stycznia Scena Polska Teatru Cieszyńskiego wystawi premierę dramatu "Obora” autorstwa Helmuta Kajzara, nowatorskiego twórcy teatralnego związanego ze Śląskiem Cieszyńskim. Przedstawienie wyreżyseruje Janusz Klimsza, a w związku z tą premierą wczoraj, 12 stycznia w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie odbyło się spotkanie i dyskusja na temat życia i twórczości Helmuta Kajzara.

Organizatorami wczorajszej debaty są Scena Polska Teatru Cieszyńskiego i Biblioteka Miejska w Cieszynie. W spotkaniu wzięli udział reżyser "Obory” Janusz Klimsza, kierownik artystyczny Sceny Polskiej, Bogdan Kokotek oraz wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. Mirosława Pindór, która poprowadziła to spotkanie.

Helmut Kazjar urodził się w 1941 roku w Bielsku-Białej, ale na początku życia mieszkał w Kończycach Wielkich. Zmarł we Wrocławiu w 1982 roku i został pochowany na cmentarzu ewangelickim w Cieszynie. Na początku spotkania Mirosława Pindór, znawczyni dorobku Kajzara, nakreśliła kilka podstawowych faktów z życia tego dramaturga, reżysera i nowatorskiego teoretyka teatru. Kajzar nigdy nie osiadł w jednym miejscu. Jak powiedziała Mirosława Pindór, tą nomadyczność być może zaszczepił mu także często podróżujący ojciec, kierownik Państwowych Gospodarstw Rolnych.

Kajzar był twórczo związany z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu i Małą Sceną Teatru Narodowego w Warszawie. Pracował też ze scenami poza granicami Polski. Jednak najchętniej współpracował z teatrami eksperymentalnymi, raczej stronił od publicznego teatru repertuarowego, nie widział w nim dla siebie miejsca. Jak powiedziała Mirosława Pindór, Kajzar uważał ten typ teatru za leniwy, nudny i zachowawczy. Twórca poszukiwał teatru żywego, bliskiego ludziom, mówiącego o ludziach i ich aktualnych problemach. Być może dlatego poszukiwał poza ramami klasycznie przyjętego teatru, wychodził w miasto, a zdarzeń teatralnych poszukiwał na ulicy czy w metrze.

Janusz Klimsza przyznał, że jego pierwsze spotkanie z Kajzarem miało miejsce za pośrednictwem przeczytanej książki (dzieła zebrane Kajzara) jeszcze na studiach. Urzekło go właśnie wtedy podejście Kajzara do sztuki teatru. - Podzielam wiarę Kajzara w magię spotkania w teatrze - powiedział Klimsza. Drugie spotkanie Klimszy z Kajzarem nastąpiło dwa lata temu, gdy współrealizował w Teatrze Arena w Ostrawie przedstawienie na podstawie dramaturgicznego dyptyku Kajzara "Obora” i "Paternoster”. - Te dramaty odbieram jako całość, są one powiązane nie tylko postaciami, ale również wątkami autobiograficznymi autora - zaznaczył Klimsza.

Jak zgodnie podkreślili uczestnicy wczorajszego spotkania, Helmut Kajzar za życia był twórcą często niezrozumianym, choć ostatecznie też docenionym za nowatorskie podejście do sztuki teatru, a obecnie raczej zapomnianym. Janusz Klimsza zwrócił uwagę, że dramaturgia Kajzara jest trudnym materiałem do wystawienia na scenie ze względu na prywatny ton jego dzieł i wiele elementów autobiograficznych. Spośród wszystkich dramatów Kajzara to "Obora” ma najbardziej klasyczną budowę i jest tekstem uniwersalnym, raczej zrozumiałym pod każdą szerokością geograficzną, choć dramat nie jest pozbawiony też elementów charakterystycznych dla twórczości Kajzara, jak np. oniryczność, absurdalny humor, reporterska spostrzegawczość i przytaczanie cytatów wypowiedzi wprost z realiów PRL.

Już 23 stycznia, o godz. 17.30 na Scenie Polskiej w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie będzie można zobaczyć efekt zmierzenia się Janusza Klimszy z "Oborą” Helmuta Kajzara. Na deskach zobaczymy większość składu aktorskiego Sceny Polskiej, w tym obu dyrektorów teatru, Karola Suszkę i Bogdana Kokotka. Przedstawienie powstało w ramach projektu realizowanego przez Wrocławski Teatr Współczesny będącego częścią programu Wrocław - Europejska Stolica Kultury 2016. I jak zapowiedział wczoraj dyrektor Teatru Cieszyńskiego, Karol Suszka "Obora” zostanie pokazana też w ramach tego projektu w październiku we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.

UWAGA! KONKURS!

Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym nagrodą są dwa podwójne zaproszenia na premierę "Obory" na Scenie Polskiej w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie, 23 stycznia, o godz. 17.30.

Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na portalu GazetaCodzienna.pl i przesłać na nasz adres prawidłową odpowiedź na pytanie: W którym roku powstał dramat "Obora" autorstwa Helmuta Kajzara?

Odpowiedzi prosimy przesłać na adres konkursy@gazetacodzienna.pl.

Wraz z odpowiedzią należy podać swoje dane (imię i nazwisko), nazwę użytkownika (podaną podczas rejestracji) oraz numer telefonu. Wygrywają osoby, które jako pierwsze wyślą prawidłową odpowiedź na pytanie.

Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowanym użytkownikiem, możesz to uczynić poprzez formularz dostępny pod adresem: www.gazetacodzienna.pl/user/register

Nagrodzone w konkursie osoby zostaną poinformowane drogą mailową. Nagrody będą do odebrania w kasie Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

popr.przeoczyłem ...bibliotekę miejską...

holender...przeoczyłem...pomyślności!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama