, niedziela 20 września 2020
Mocniejsze dźwięki do poezji Szymborskiej
Płyta powstała za zgodą Wisławy Szymborskiej, jest częścią większego projektu. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Mocniejsze dźwięki do poezji Szymborskiej

KATARZYNA KOCZWARA
Poezja Wisławy Szymborskiej jest subtelna, Jacek Telus nie chciał jej jednak "ubrać" w standardowe ramy poezji śpiewanej. - Ten album od początku miał być "czadowy", ale i refleksyjny. Mądry muzycznie tak, jak jest bardzo mądry tekstowo - powiedział nam artysta. Dla naszych Czytelników mamy 2 egzemplarze albumu "Wisława Szymborska".

Płyta powstawała w latach 2010-11. - Prowadzę od kilku lat pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ważny, moim zdaniem, projekt: "Poczet Poetów Polskich". W ubiegłym roku ukazał się, wydany przez Polskie Radio SA "Miłosz w Muzyce-Muzyka w Miłoszu", obecnie zgłoszony przez Polskie Radio do nagrody "FRYDERYKI" - wyjaśnia Jacek Telus.

Autor muzyki szczególnie ceni swoje najnowsze dzieło. - Ten album jest szczególny. Chyba jako jedyny otrzymałem nań specyficzną zgodę noblistki. Pani Wisława napisała, abym "wybrał co mi leży". Wybrałem 16 utworów - zdradza Jacek Telus, który nie tylko na tej płycie śpiewa, jest także producentem.

To nie jest standardowy album z poezją śpiewaną. - Specjalnie nie realizowałem tego materiału jako tzw. "poezji śpiewanej". Od początku miał być "czadowy", ale i refleksyjny. Mądry muzycznie, tak jak bardzo mądry jest tekstowo. Często skromny w wyrazie, tak jak skromna była autorka wierszy - wyjaśnia autor aranżacji na płycie "Wisława Szymborska".

Dźwięki płynące z gitary basowej, saksofonu, perkusji, klimaty bliższe rockowym brzmieniom, choć i refleksyjne ballady czynią ten album atrakcyjny dla szerokiego grona publiczności.

Także wybór tekstów jest zróżnicowany. Nie zabrakło klasyki czyli "Nic dwa razy", na uwagę zasługuje także "Przyjaciołom", "Upamiętnienie", jak i "Jeszcze".

- Pomimo kontrowersji w niektórych kręgach społecznych na temat Wisławy Szymborskiej, w moim przekonaniu i wykonaniu jest to niebywała intelektualnie postać. Skarb naszej narodowej kultury. Niechaj jej mądre słowo służy nam wszystkim jak najdłużej - przekonuje Jacek Telus.

UWAGA! KONKURS!

Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym nagrodami są dwa egzemplarze płyty "Wisława Szymborska". Nagrody ufundowała Agencja Artystyczna MTJ.

Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na portalu GazetaCodzienna.pl i przesłać na adres redakcji prawidłową odpowiedź na pytanie: Jaki tytuł będzie nosić tomik poezji Wisławy Szymborskiej, jaki ma się ukazać jeszcze w kwietniu?

Odpowiedzi prosimy przesłać na adres konkursy@gazetacodzienna.pl. Wraz z odpowiedzią należy podać swoje dane (imię i nazwisko), nazwę użytkownika (podaną podczas rejestracji) oraz numer telefonu.

Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowanym użytkownikiem, możesz to uczynić poprzez formularz dostępny pod adresem: www.gazetacodzienna.pl/user/register

Nagrodzona w konkursie osoba zostanie poinformowana drogą mailową. Nagroda będzie do odebrania w siedzibie redakcji portalu w Cieszynie przy ul. Bielskiej 184.

Wysłanie odpowiedzi w konkursie, jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu, który jest dostępny pod adresem www.gazetacodzienna.pl/regulamin.

Konkurs zakończony! Osoby nagrodzone, zostaną poinformowane drogą mailową.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Poetę Czesława Miłosza jednak stać było przynajmniej na słowa „Uprawiałem prostytucję”, którymi skomentował swą służalczość wobec komunistów. Wiesława Szymborska - z tego, co wiem - nie zdobyła się nawet na takie absolutne minimum.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama