, sobota 20 kwietnia 2024
Księgarnia Krytyki Politycznej poleca: „Wajda. Przewodnik Krytyki Politycznej”
Książkę "Wajda. Przewodnik Krytyki Politycznej" można zakupić w Księgarni i Czytelni "Na Granicy" (Most Przyjaźni, ul Zamkowa 1) otwartej od poniedziałku do piątku od godz. 13.00 do godz. 18.00 oraz w soboty od godz. 12.00 do godz. 19.00. fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Księgarnia Krytyki Politycznej poleca: „Wajda. Przewodnik Krytyki Politycznej”

KATARZYNA SIEWKO
Andrzej Wajda to najbardziej rozpoznawany polski reżyser w kraju i za granicą. W 2000r. Został nagrodzony Oscarem za całokształt osiągnięć, co sprawiło, że stał się polską dumą na arenie międzynarodowej. Popularność przyniósł mu film "Popiół i diament", który rozpoczął jego wielką karierę jako cenionego reżysera. Jego droga twórcza trwa już pół wieku i nie wygląda na to, by miała się kończyć. Już wkrótce ukaże się jego najnowsze dzieło czyli film "Wałęsa człowiek z nadziei".

"Mówimy Wajda, a myślimy mistrz, klasyk, twórca narodowy" w ten sposób przedstawiany jest reżyser w książce "Wajda. Przewodnik Krytyki Politycznej". W tej publikacji, na temat Wajdy wypowiadają się osoby związane z środowiskiem Krytyki Politycznej - Jakub Majmurek, Cezary Michalski oraz Agnieszka Wiśniewska.

Książka jest zbiorem nie tylko esejów o tematyce filmowej autorstwa krytyków kina, ale też osób, które poprzez twórczość Wajdy mają w swoich rozprawach coś do powiedzenia. W "Przewodniku" głównym tematem jest temat narodowości, który reżyser podejmuje najczęściej. Jego najpopularniejsze filmy celują albo w polską historię albo przedstawiają nowy punkt widzenia na konwencjonalną klasykę, jak było w przypadku ekranizacji dzieł polskiej literatury - "Wesela", "Pana Tadeusza", czy "Ziemi Obiecanej".

O kinie Wajdy mówi się, że jest kinem obywatelskim, narodowym. Przedstawia tematy dotyczące szerokiej, narodowej zbiorowości. Tematy, które podejmuje Wajda wciąż wzbudzają dyskusję na temat nierozwiązanych spraw, w które reżyser godzi, tak jak w przypadku "Katynia". W esejach filmoznawczych "Przewodnika" na filmy Wajdy patrzy się jako na lekcje historii, które odbijają się szerokim echem i rzucają cień na polską kulturę. Poza tematem historii i narodowości, eseje Agnieszki Wiśniewskie oraz Elizy Szybowicz podejmują tematykę relacji damsko-męskich, ciała, płciowych stereotypów oraz kobiecych wzorców w filmach Wajdy.

Książkę "Wajda. Przewodnik Krytyki Politycznej" można zakupić w Księgarni i Czytelni "Na Granicy" (Most Przyjaźni, ul Zamkowa 1) otwartej od poniedziałku do piątku od godz. 13.00 do godz. 18.00 oraz w soboty od godz. 12.00 do godz. 19.00.

UWAGA! KONKURS!

Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym nagrodą jest książka "Wajda. Przewodnik Krytyki Politycznej".
Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na portalu GazetaCodzienna.pl i odpowiedzieć na pytanie: Kto zagrał główną rolę kobiecą w głośnym filmie "Tatarak” Wajdy?

Odpowiedzi prosimy przesłać na adres konkursy@gazetacodzienna.pl. Wraz z odpowiedzią należy podać swoje dane (imię i nazwisko), nazwę użytkownika (podaną podczas rejestracji) oraz numer telefonu.

Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowanym użytkownikiem, możesz to uczynić poprzez formularz dostępny pod adresem:www.gazetacodzienna.pl/user/register

Nagrodzona w konkursie osoba zostanie poinformowana drogą mailową. Nagroda będzie do odebrania w siedzibie redakcji przy ul. Bielskiej 184.

Wysłanie odpowiedzi w konkursie, jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu, który jest dostępny pod adresem: www.gazetacodzienna.pl/regulamin.

KONKURS ZAKOŃCZONY! Osoby nagrodzone zostały poinformowane drogą mailową.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama