, wtorek 10 grudnia 2019
Księgarnia Krytyki Politycznej poleca: "Schulz. Przewodnik Krytyki Politycznej"
Książkę "Wajda. Przewodnik Krytyki Politycznej" można zakupić w Księgarni i Czytelni "Na Granicy" (Most Przyjaźni, ul Zamkowa 1) otwartej od poniedziałku do piątku od godz. 13.00 do godz. 18.00 oraz w soboty od godz. 12.00 do godz. 19.00. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Księgarnia Krytyki Politycznej poleca: "Schulz. Przewodnik Krytyki Politycznej"

SM
"Oddajemy do Państwa rąk książkę-eksperyment. Nie kolejną nudną monografię wielkiego autora. W książce Schulzowi przyglądamy się na cztery sposoby: eseistycznie, literacko, filmowo i komiksowo" - piszą autorzy przewodnika po twórczości polskiego prozaika żydowskiego pochodzenia, grafika, malarza, rysownika i krytyka literackiego. Ciekawy podział oraz mnogość różnych punktów widzenia sprawia, że "wycieczka" z przewodnikiem Krytyki Politycznej ma szansę zaciekawić każdego.

W pierwszej części m.in. tacy autorzy jak Adam Lipszyc i Julia Fiedorczuk przyglądają się prozie Schulza w takich kontekstach jak posthumanizm, filozofia przedmiotu, czy dialog, jaki jego proza podejmuje z filozofią żydowską. W części drugiej obok wywiadu z braćmi Quay, który przeprowadził Jakub Majmurek, autorzy przewodnika przedstawiają treatment projektu filmu biograficznego o Schulzu autorstwa Maćka Pisuka, autora scenariusza filmowej historii Paktofoniki, Jesteś bogiem. W części trzeciej różni autorzy poproszeni zostali, by w swojej prozie podjęli wyzwanie Schulza, próbując nawiązać z nim z dialog. Efektem tego zabiegu jest m.in. unikalny utwór Andrzeja Szpindlera Różowy Murzyn, sytuujący się na granicy prozy, poezji i eseju wizualnego. I wreszcie w ostatniej części tacy komiksiarze jak Agnieszka Piksa i Jakub Woynarowski przedstawiają komiksy na różny sposób inspirowane prozą i postacią Schulza.

Oprócz wspomnianych wyżej autorów, na spacer po twórczości i postaci Schulza zabierają nas: Agata Bielik-Robson, Aldona Kopkiewicz, Marta Konarzewska, Peter Greenaway, Jacek Dobrowolski oraz Patryk Mogilnicki.

Książkę "Schulz. Przewodnik Krytyki Politycznej" można zakupić w Księgarni i Czytelni "Na Granicy" (Most Przyjaźni, ul Zamkowa 1) otwartej od poniedziałku do piątku od godz. 11.00 do godz. 18.00 oraz w soboty od godz. 10.00 do godz. 14.00.

UWAGA! KONKURS!

Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym nagrodą jest książka "Schulz. Przewodnik Krytyki Politycznej".
Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na portalu GazetaCodzienna.pl i odpowiedzieć na pytanie:Jaki tytuł nosi pierwsza próbą filmowej adaptacji opowiadań Schulza?

Odpowiedzi prosimy przesłać na adres konkursy@gazetacodzienna.pl. Wraz z odpowiedzią należy podać swoje dane (imię i nazwisko), nazwę użytkownika (podaną podczas rejestracji) oraz numer telefonu.

Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowanym użytkownikiem, możesz to uczynić poprzez formularz dostępny pod adresem:www.gazetacodzienna.pl/user/register

Nagrodzona w konkursie osoba zostanie poinformowana drogą mailową. Nagroda będzie do odebrania w siedzibie redakcji przy ul. Bielskiej 184.

Wysłanie odpowiedzi w konkursie, jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu, który jest dostępny pod adresem: www.gazetacodzienna.pl/regulamin.

KONKURS ZAKOŃCZONY! Osoby nagrodzone zostały poinformowane drogą mailową.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dziwny jakiś ten Schulz, niby polski prozaik żydowskiego pochodzenia, a przedstawiony jest w artykule całkowicie bez imienia. Ma tylko nazwisko? A wszyscy inni są przestawieni z imienia i nazwiska.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama