, środa 3 marca 2021
14. Festiwal Teatrów Moraw i Śląska
Główną ideą festiwalu jest prezentacja najlepszych spektakli, które powstały w poprzednim (i bieżącym) sezonie teatralnym w teatrach szeroko rozumianego śląska i Moraw. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

14. Festiwal Teatrów Moraw i Śląska

MB
Już 2 listopada w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie zacznie się 14. Festiwal Teatrów Moraw i Śląska, który potrwa do 8 listopada. W repertuarze festiwalowym znajdzie się dwanaście przedstawień zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Teatrów Moraw i Śląska przedstawienia pokażą: Scena Polska i Scena Czeska Teatru Cieszyńskiego, Loutková scéna Bajka z czeskiego Frydka-Mistka, Teatr Śląski z Katowic, Divadlo Aréna z Ostrawy, Národní divadlo moravskoslezské z Ostrawy, Slezské divadlo z Opawy, Divadlo Petra Bezruče z Ostrawy, Slovácké divadlo z Uherské Hradiště, Divadlo loutek z Ostrawy, a także Slovenské komorné divadlo ze słowackiego Martin.

Główną ideą festiwalu jest prezentacja najlepszych spektakli, które powstały w poprzednim (i bieżącym) sezonie teatralnym w teatrach szeroko rozumianego śląska i Moraw. Na festiwal zapraszane są również gościnnie (czyli pozakonkursowo) teatry z Polski (np. Płock) i Słowacji (Martin). Ze szczegółowym programem 14. edycji Festiwalu Teatrów Moraw i Śląska można zapoznać się tutaj. Bilety na przedstawienia można zarezerwować w kasie Teatru Cieszyńskiego.

Festiwal Teatrów Moraw i Śląska od początku swojego istnienia odbywa się pod patronatem wojewody morawsko-śląskiego w Ostrawie. Pierwsza edycja tego festiwalu miała miejsce w 2001 roku i nie była konkursowa, z kolei następne już tak. W skład jury wchodzą polscy i czescy teatrolodzy oraz dziennikarze, m.in.: Praga - Uniwersytet Karola: Jan Hyvnar, Instytut Teatralny: Zuzana Jindrova, Akademia Teatralna: Marie Bokova; Kraków - Uniwersytet Jagielloński: Emil Orzechowski; Jiří P. Kříž - redaktor dziennika Pravo, Kazimierz Kaszper, wykładowca Uniwersytetu Ostrawskiego, redaktor naczelny miesięcznika Zwrot.

Od 8. festiwalu w 2008 roku honorowym przewodniczącym jury jest burmistrz Czeskiego Cieszyna. Podczas festiwalu przyznawane są różne nagrody. Od 2005 roku podczas Festiwalu Teatrów Moraw i Śląska jest przyznawana nagroda dyrektora Teatru Cieszyńskiego Karola Suszki dla młodego rozpoczynającego karierę aktora / aktorki. Od 2009 roku przyznawana jest nagroda uczniów czeskocieszyńskich czeskich i polskich szkół średnich. Z kolei od 2013 roku są przyznawane nowe statuetki dla zwycięzców: Cieszynianka - główna nagroda dla najlepszego przedstawienia oraz Cieszyński anioł - nagroda za najlepszą rolę męską i żeńską.

UWAGA! KONKURS!

Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym nagrodą są podwójne zaproszenia na trzy przedstawienia festiwalowe grane w języku polskim.

Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na portalu GazetaCodzienna.pl i przesłać na nasz adres prawidłową odpowiedź na pytanie: Kto jest reżyserem przedstawienia "Piąta strona świata" z Teatru Śląskiego w Katowicach, które będzie grane podczas tegorocznego festiwalu?.

Odpowiedzi prosimy przesłać na adres konkursy@gazetacodzienna.pl. Wraz z odpowiedzią należy podać swoje dane (imię i nazwisko), nazwę użytkownika (podaną podczas rejestracji), numer telefonu. Wygrywają osoby, które jako pierwsze prześlą prawidłową odpowiedź na pytanie konkursowe.

Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowanym użytkownikiem, możesz to uczynić poprzez formularz dostępny pod adresem: www.gazetacodzienna.pl/user/register

Nagrodzona w konkursie osoba zostanie poinformowana drogą mailową.

Udzielenie odpowiedzi w konkursie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu, który jest dostępny pod adresem www.gazetacodzienna.pl/regulamin.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama