, piątek 26 luty 2021
Znamy wstępną listę inwestycji drogowych dofinansowanych przez rząd
Wśród pozytywnie ocenionych wniosków znalazł się również ten dotyczący przebudowy ul. Góreckiej w Skoczowie. fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Znamy wstępną listę inwestycji drogowych dofinansowanych przez rząd

JM
Wojewoda śląski zatwierdził wstępną listę rankingową wniosków w ramach "Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych - Etap II Bezpieczeństwo - Dostępność - Rozwój". Wśród wniosków, które spełniły wymogi formalne, znalazły się również te z naszego regionu. Droga do dofinansowania tych inwestycji jest jednak jeszcze bardzo długa.

Wśród 82 wniosków, które wpłynęły do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wpłynęły, ocenie merytorycznej podlegało 56 wniosków spełniających wymogi formalne. Wśród nich są również te z naszego regionu.

Pozytywnie oceniono wniosek dotyczący remontu nawierzchni ponad 900 m. odcinka ul. Zamkowej w Kończycach Wielkich, przebudowy i remontu 3,9 km odcinka drogi "Polenica-Jasnowice" w Istebnej, a także przebudowy ul. Mickiewicza na odcinku od ul. Jerzego Trzanowskiego do ul. Władysława Orkana oraz ul. Kasztanowej na odcinku od ul. Mickiewicza do ul. Gen. Władysława Sikorskiego w Cieszynie.

Wśród pozytywnie ocenionych wniosków znalazł się również ten dotyczący przebudowy ul. Góreckiej w Skoczowie. Chodzi o pierwszy etap inwestycji dotyczący kilkusetmetrowego odcinka od skrzyżowania z ul. Bielską do pierwszego przejazdu kolejowego. Dofinansowanie tej inwestycji ze źródeł zewnętrznych to jedyna szansa, że w najbliższym czasie zostanie ona zrealizowana. - Z uwagi na wysokie koszty inwestycji realizacja przedmiotowego zadania przy ograniczonych możliwościach finansowych powiatu, bez uzyskania z zewnątrz znacznego wsparcia finansowego jest mało realna - mówiła nam w lipcu Monika Kalinik, dyrektorka Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych w Cieszynie, która zaznaczyła, że zgodnie z uchwałą Rady Powiatu Cieszyńskiego w sprawie Wieloletniego Planu Inwestycyjnego na lata 2012-2016 remont drogi miałby odbyć się w latach 2014-2015. W uchwale zaznaczono jednak, że jest to uzależnione właśnie od pozyskania źródeł zewnętrznych.

Droga do dofinansowania tych inwestycji jest jednak jeszcze bardzo długa, ponieważ na ostatecznej liście mogą znaleźć się również te wnioski, których na wstępnej liście nie ma. Magdalena Suchanek-Kowalska, zastępca dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych w Cieszynie, podaje przykład dotyczący przebudowy ul. Górny Bór. - W zeszłym roku tego projektu w ogóle nie było na wstępnej liście rankingowej, a po złożeniu zastrzeżeń do listy wskoczyliśmy na nią i to na siódme miejsce. Było to niezmiernie istotne, bo w zeszłym roku w naszym województwie na drogi powiatowe i gminne było zaledwie 13,78 mln zł, czyli niecałe 7 mln zł dla dróg powiatowych. Obecnie realizujemy ten projekt - mówi zastępca dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych

Zastrzeżenia samorządów co do opublikowanej wstępnej listy rankingowej rozpatrzone mają zostać do 30 listopada.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama