, piątek 16 kwietnia 2021
Zmiany w przyznawaniu kart parkingowych dla niepełnosprawnych
Zgodnie z nowymi przepisami kartę parkingową będzie mogła uzyskać osoba posiadająca orzeczenie o stopniu niepełnosprawności conajmniej umiarkowanym i mająca znaczne problemy z samodzielnym poruszaniem się. fot: SMDodaj do Facebook

Zmiany w przyznawaniu kart parkingowych dla niepełnosprawnych

MB
Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności informuje, że z dniem 1 lipca ulegają zmianie zasady wydawania kart parkingowych.

Dzieje się to na skutek zmiany ustawy regulującej prawo ruchu drogowego, która miała miejsce 23 października 2013 r. W związku z powyższym karty parkingowe wydane do 30 czerwca br. będą obowiązywać tylko do 30 listopada 2014 r.

Wyjątkiem w nowej ustawie są osoby, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z następujących przyczyn: 10-N (choroby neurologiczne), 05-R (upośledzenie narządu ruchu), 04-O (choroby narządu wzroku) z pozytywnie określonym wskazaniem wydanym do 30 czerwca br. Te osoby będą mogły uzyskać kartę parkingową w oparciu o posiadane orzeczenie.

Pozostałe osoby niepełnosprawne w celu uzyskania karty parkingowej będą musiały złożyć wniosek o wydanie orzeczenia w celu weryfikacji wskazania do karty parkingowej. Dokumenty będą przyjmowane w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Cieszynie. Druki wniosków są do pobrania tutaj.

Zgodnie z nowymi przepisami kartę parkingową będzie mogła uzyskać osoba posiadająca orzeczenie o stopniu niepełnosprawności i mająca znaczne problemy z samodzielnym poruszaniem się. Zmiana polega na tym, że wskazanie do karty parkingowej będzie mogło być pozytywnie określone począwszy od stopnia umiarkowanego. Przy stopniu lekkim niepełnosprawności wskazanie nie będzie mogło być określone pozytywnie.

Według nowych przepisów wskazanie do karty parkingowej otrzymają: osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności wyłącznie z przyczyn 10-N, 05-R i 04-O, o ile mają znaczne problemy z samodzielnym poruszaniem się; a także osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności bez względu na przyczynę niepełnosprawności, o ile lekarz orzecznik stwierdzi, że istniejące schorzenia powodują znaczne problemy z samodzielnym poruszaniem się.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama