, wtorek 2 czerwca 2020
Zmiana czasu z letniego na zimowy. W niedzielę pośpimy dłużej
Punktualnie o godz. 3.00 w nocy przestawimy wskazówki zegara na godz. 2.00. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Zmiana czasu z letniego na zimowy. W niedzielę pośpimy dłużej

MMT
Z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu letniego na zimowy, dzięki czemu będziemy mogli pospać godzinę dłużej. Punktualnie o godz. 3.00 w nocy przestawimy wskazówki zegara na godz. 2.00. Już w XVIII wieku pojawiały się pomysły, dotyczące zmian czasu w zależności od pór roku. Na Śląsku Cieszyńskim, podobnie zresztą jak w całej monarchii austro-węgierskiej, zegarki po raz pierwszy przestawiano w 1916 roku.

"Według (…) rozporządzenia dzień 1 maja 1916 rozpocznie się 30 kwietnia o 11 godzinie wieczorem według dotychczasowej rachuby czasu, dzień 30 września zaś zakończy się o godzinie 1 po północy według nowej rachuby. Przez to zarządzenie możliwem będzie lepsze wyzyskanie światła dziennego w miesiącach letnich i tak pożądane dziś zaoszczędzenie materyałów świetlnych i paliwa" - pisał „Dziennik Cieszyński”. Informował również, że "Władze polityczne otrzymują polecenie, żeby stanowczo tamowały wszelkie próby sparaliżowania intercyi tego zarządzenia przez przekładanie godzin zajęć".

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama