, piątek 19 kwietnia 2024
Zbliża się czas telewizji cyfrowej w województwie śląskim
Zakończenie emisji analogowego sygnału telewizji naziemnej na terenie naszego województwa będzie przebiegało w trzech etapach. fot: Bartek W./Wikipedia



Dodaj do Facebook

Zbliża się czas telewizji cyfrowej w województwie śląskim

JM
Już w marcu na obszarze Beskidu Śląskiego i Żywieckiego zostanie wyłączony sygnał analogowy telewizji naziemnej. W tym dniu rozpocznie się w województwie śląskim cyfryzacja telewizji.

- Województwo śląskie jest w przededniu cyfryzacji telewizji, która polega na zmianie nadawania sygnału ze starego, analogowego, na nowy cyfrowy - informuje wojewoda śląski w piśmie przesłanym do władz samorządowych.

Zakończenie emisji analogowego sygnału telewizji naziemnej na terenie naszego województwa będzie przebiegało w trzech etapach. 19 marca sygnał analogowy zostanie wyłączony na obszarze Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Kolejne wyłączenie nastąpi 22 kwietnia i obejmie swym zasięgiem teren Częstochowy i północnych obszarów województwa śląskiego. Cyfryzacja telewizji zakończy się w województwie śląskim 20 maja. Wtedy nastąpi wyłączenie sygnału analogowego w Katowicach i centralnej części województwa.

Przełączenie nadajnika analogowego na cyfrowy umożliwi przede wszystkim nadawanie większej ilości programów telewizyjnych, poprawi jakość obrazu i dźwięku, umożliwi równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych, czy wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości, tzw. HDTV (High Definition Television). Możliwe jest także wprowadzenie przez nadawców dodatkowych usług multimedialnych takich jak: "video na żądanie", czyli rodzaj wypożyczalni filmów na odległość, dodatkowe ścieżki dźwiękowe i narracyjne dla poszczególnych kanałów programowych, włączanie napisów w różnych wersjach językowych oraz rozbudowany, graficznie bogatszy system informacji tekstowo-obrazowej (rozbudowana telegazeta), bogatsze systemy informacji tekstowej o programie.

Cyfryzacja daje wiele korzyści, jednak za lepszą jakość obrazu trzeba będzie zapłacić. Użytkownicy, którzy nie mają odpowiednio przystosowanego odbiornika telewizyjnego, będą musieli zaopatrzyć się w urządzenie umożliwiające odbiór cyfrowego sygnału.

Wszystkie informacje dotyczące zmiany nadajników można znaleźć na stronie www.cyfryzacja.gov.pl. Funkcjonuje też bezpłatna infolinia 800 007 788, gdzie mieszkańcy mogą otrzymać pomoc, między innymi, w tym jak dostosować swój odbiornik do odbioru sygnału cyfrowego. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Mimo iż mówi się o tym od dłuższego czasu a nadal jest wielu do których to nie dociera. Nie mają telewizora, nie mają dekodera, a na każdą niedoskonałość sygnały reagują pretensjami do całego świata. W dodatku jeszcze ta wojna na prawa multipleksyjne. Kasa i obsesje trafiają na podatny grunt wielogodzinnych oglądaczy TV. Cóż z tego że sygnał cyfrowy, skoro aby żyć normalnie trzeba jeszcze korzystać z rozumu. Obawiam się że do tego jednak dekodera nie ma.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama