, środa 24 kwietnia 2024
Wynik audytu w skoczowskim magistracie jeszcze w kwietniu
Mirosław Sitko zarówno w kampanii wyborczej, jak i po wyborach zapewnił, że doprowadzi do przeprowadzenia w Urzędzie Miejskim w Skoczowie audytu. fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Wynik audytu w skoczowskim magistracie jeszcze w kwietniu

MB
- Na najbliższą sesję wreszcie przedstawię audyt. Audyt nie będzie rewolucyjny, nie będzie zawierał żadnych kryminalnych i sensacyjnych historii, bo takowych nie ma - zapowiedział podczas ostatniego spotkania z dziennikarzami burmistrz Skoczowa, Mirosław Sitko.

- Sami ocenicie, jak niektóre sprawy będą przez was odbierane, jak na przykład spółka mieszkaniowa, zupełnie bezsensowne działanie - stwierdził burmistrz.

Mirosław Sitko zarówno w kampanii wyborczej, jak i po wyborach zapewnił, że doprowadzi do przeprowadzenia w Urzędzie Miejskim w Skoczowie audytu. - Trzeba przede wszystkim zrobić audyt tego, co mamy. Kiedy zostanę wybrany burmistrzem, będzie to pierwsza rzecz jaką zrobię - obiecywał przed wyborami Mirosław Sitko.

Tej największej w urzędzie kontroli podlegają komórki organizacyjne urzędu oraz jednostki organizacyjne gminy. Audyt prowadzi audytor wewnętrzny zatrudniony na samodzielnym stanowisku podległym bezpośrednio burmistrzowi. Jak czytamy w regulaminie przeprowadzania audytu wewnętrznego w Urzędzie Miejskim w Skoczowie "audyt wewnętrzny jest działalnością niezależną, obiektywną i doradczą”.

Na bazie tak zdobytych informacji kierownictwo miasta dalej zarządza poszczególnymi sektorami miasta. Burmistrz zapewnia jednak, że w przyszłości nie będzie żadnych rewolucji. Jednak włodarz ma w planach dalsze zmiany w Urzędzie Miejskim, na przykład połączenie trzech wydziałów w jeden, ale szerszej informacji na ten temat póki co nie przedstawił. Informacje mają być w maju. Jak podkreśliła zastępca burmistrza Anna Stefaniak-Bacza, w działaniach tych chodzi o efektywność i oszczędność.

9 kwietnia 2015 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis ustawy o finansach publicznych stanowiący, że informacją publiczną nie są dokumenty wytworzone w trakcie audytu wewnętrznego, jest niezgodny z konstytucją. Oznacza to, iż obowiązkiem gminy jest przedstawienie obywatelom nie tylko planu audytu i sprawozdania z wykonania planu audytu w urzędzie, ale także innych dokumentów audytu. Czy zatem status informacji publicznej będą miały wszystkie dokumenty audytu? Tę sprawę Trybunał Konstytucyjny pozostawił otwartą. W pierwszej kolejności ma o tym decydować konkretny urząd miejski, a w razie sporu - odpowiedni sąd administracyjny.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Strata tylko dwóch melonów to standard?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama