, środa 24 kwietnia 2024
Wydarzenia roku 2011 w naszym regionie
Jednym z ważniejszych wydarzeń mijającego roku była sprawa Szpitala Śląskiego w Cieszynie. fot: Maciej Kłek



Dodaj do Facebook

Wydarzenia roku 2011 w naszym regionie

Zamieszanie wokół Szpitala Śląskiego w Cieszynie oraz Liceum Ogólnokształcącego w Skoczowie, hydrologiczna susza na południu Polski, rodzinne dramaty w Cieszynie i Istebnej - to jedne z najważniejszych wydarzeń w roku 2011 na Śląsku Cieszyńskim.


Szpital Śląski w Cieszynie z sukcesami medycznymi i niepewną przyszłością

Spektakularny sukces lekarzy z Cieszyna okazał się gwoździem do trumny szpitalnego budżetu. Placówka do dziś nie dostała pieniędzy za operację, która w połowie maja uratowała stopę 8-letniego Oskara. Dziecko mogło ją stracić, bo przejechała po niej kosiarka. We wrześniu szpital otrzymał certyfikat akredytacyjny przyznawany przez Ministra Zdrowia. W grudniu Narodowy Fundusz Zdrowia zaproponował dla oddziału intensywnej terapii kontrakt w wysokości 625 zł na rok! W Katowicach odbył się protest mieszkańców przeciwko polityce NFZ. Dyrekcji szpitala udało się uzyskać zapewnienie dotyczące renegocjacji kontraktu. O kolejne pieniądze zamierza walczyć w sądzie.

Plaga nielegalnych praw jazdy

85 kierowców straciło prawo jazdy przez nieważne badanie lekarskie. To wynik wyroku sądu, który badał nieprawidłowości do jakich doszło w jednej z lokalnych szkół jazdy w latach 2007-2009. Kolejne zatrzymania w sprawie nielegalnych praw jazdy miały miejsce w grudniu. Tym razem śląscy policjanci zatrzymali grupę przestępczą, która w naszym regionie zajmowała się pośrednictwem w uzyskaniu uprawnień do prowadzenia pojazdów. Zatrzymane zostały 3 osoby - właściciel jednego z podbeskidzkich ośrodków szkolenia kierowców, instruktor nauki jazdy oraz lekarz. Podejrzanym postawiono 120 zarzutów. Grozi im do 10 lat więzienia.

Wiosna z ulewami i podtopieniami. Jesień z hydrologiczną suszą

Podtopiona setka domów w regionie, zalana szkoła w Górkach Wielkich, zamknięte ulice i mosty. Poważne problemy z działaniem systemu telekomunikacyjnego w rejonie Ustronia - to efekt nawałnicy, która 1 czerwca przeszła nad naszym regionem. Tylko w gminach Brenna i Goleszów straty oszacowano na ponad 3 mln zł.

Kilka tygodni bez ani jednej kropli deszczu sprawiło, że Śląsk Cieszyński, podobnie jak i inne regiony na południu Polski, dotknięty został w grudniu hydrologiczną suszą. Równie dramatyczna sytuacja przedstawiała się u naszych południowych sąsiadów. Jak podał Karwiński Dziennik tak suchego listopada na terenie północnych Moraw i Śląska nie było od 1920 roku.

Cieszyńska straż miejska interweniuje. Piasecki się śmieje

Obraz (można było go oglądać na cieszyńskim rynku) przedstawiający sklepowe półki pełne piwa autorstwa Michała Ogińskiego, studenta Uniwersytetu Śląskiego, stał się w maju powodem medialnej burzy. - Zaistniało podejrzenie popełnienia przestępstwa przez wystawienie tego typu obrazu w imprezie skierowanej do młodzieży i dzieci, stąd nasza interwencja - tłumaczył wówczas Kazimierz Płusa, komendant Straży Miejskiej w Cieszynie. Prokuratura znamion przestępstwa jednak się nie dopatrzyła i w tej sprawie dochodzenia nawet nie rozpoczęła. Na strażników miejski spadły gromy, a sprawa Ogińskiego zainspirowała znanego satyryka Krzysztofa Piaseckiego, który poświęcił mu jeden z wpisów na swojej stronie.

Skoczów: Zostawcie nam liceum!

Od lutego w Skoczowie można usłyszeć głosy sprzeciwu rodziców, nauczycieli, miejscowych radnych oraz władz miasta dotyczących planów przeniesienia liceum ogólnokształcącego z budynku przy Bielskiej 34 do Zespołu Szkół Zawodowych. - To w rezultacie doprowadzi do likwidacji szkoły - powtarzali zgodnie i postanowili wyrazić swoje niezadowolenie. Temat skoczowskiego liceum przez kolejne miesiące pojawiał się podczas obrad rady powiatu oraz skoczowskiej rady miejskiej. Uczniowie grozili pikietą, wspólnie z nauczycielami zaczęli też walczyć o to, aby czerwcowy nabór nie był mniejszy niż w latach poprzednich. Ostateczna decyzja dotycząca liceum jeszcze nie zapadła. Ostatnim pomysłem na jego pozostawienie w dotychczasowym miejscu jest połączenie go ze skoczowskim gimnazjum nr 2, które miałoby tam znaleźć swoją siedzibę.

Beskidy biorą przykład z Alp

Wisła i Ustroń za przykładem dużych kurortów narciarskich wprowadziły na swoim terenie skipass, czyli jeden karnet na kilka wyciągów narciarskich. Na razie skipassy dla sąsiadujących miast są osobne, ale trwają rozmowy, aby je połączyć. To kolejny z pomysłów, który ma na celu podniesienie turystycznej atrakcyjności beskidzkich miejscowości. W 2011 roku rozpoczęto również rozmowy dotyczące wprowadzenia wspólnej karty lojalnościowej na terenie gmin zrzeszonych w Beskidzkiej 5. Od grudnia specjalną ofertę dla turystów z Pomorza odwiedzających Beskidy wprowadziły też linie lotnicze OLT Jetair

Jezus Chrystus w Ustroniu

Przy kościele katolickim w Ustroniu Zawodziu w maju ustawiono 24 metrową rzeźbę przedstawiająca Jezusa Chrystusa Króla Polski. Mimo że początkowo bez koniecznych pozwoleń i uzgodnień pozostała na swoim miejscu.

Mieszkańcy przeciw drogowcom

We wrześniu mieszkańcy Ochab protestowali przeciwko budowie barier dźwiękochłonnych przy drodze krajowej nr 81. Protestowali przedsiębiorcy, którzy uważają, że postawienie ekranów zmusi ich do zamknięcie działalności, ale i zwykli mieszkańcy. - Mieszkam tutaj 45 lat i mi to nie przeszkadza, że jest szum. Mieliśmy naturalne ekrany z drzew, które teraz powycinane są do pnia - mówiła Anna Pagieła, której dom stoi przy "wiślance".

Po 30 latach walki mieszkańcom Ustronia Nierodzimia udało wywalczyć się zapewnienie dotyczące przebudowy skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 941 z ulicą Skoczowską i Wiejską. Inwestycja została uwzględniona w planach inwestycyjnych na lata 2012-2013.

Rodzinne dramaty w Cieszynie i Istebnej

Początkiem marca w jednej z kamienic na cieszyńskim rynku znaleziono zwłoki dwóch nastolatków. Na miejscu zdarzenia prokuratura zabezpieczyła dowód zbrodni. Z sekcji zwłok wynika, że nie wszystkie rany kute pasują do znalezionego ostrza. Do dzisiaj nie ustalono, czy do śmierci nastolatków doszło przy udziale osób trzecich. Miesiąc później w regionie doszło do kolejnej tragedii. Tym razem w Istebnej 29-letnia matka zabiła swoją 4-letnią córkę. Dziewczynka została uduszona. Biegli sądowi orzekli, że w chwili popełnienia zabójstwa kobieta miała znacząco ograniczoną poczytalność.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama