, wtorek 11 sierpnia 2020
Wszechobecny plastik i segregacja odpadów na cieszyńskich cmentarzach
Pomimo, że od uroczystości Wszystkich Świętych minęło już trochę czasu nadal nie cichną głosy oburzenia, że na cieszyńskich cmentarzach nie prowadzi się segregacji śmieci. fot: arch.pryw.Dodaj do Facebook

Wszechobecny plastik i segregacja odpadów na cieszyńskich cmentarzach

UM
Wszechobecny plastik i segregacja odpadów na cieszyńskich cmentarzach

Na wielu cmentarzach w Polsce można znaleźć naklejki z instrukcą jak poprawnie segregować znicze.


Wszechobecny plastik i segregacja odpadów na cieszyńskich cmentarzach

. Uchwała śmieciowa jak wiemy dotyczy wszystkich podmiotów zarówno prywatnych jak i miejskich. Ceny wywozu śmieci idą w górę a segregacja jest dobrym sposobem przede wszystkim na oszczędności. Dlaczego więc nie możemy tych oszczędności szukać również na cmentarzach?


Wszechobecny plastik i segregacja odpadów na cieszyńskich cmentarzach

. Jak się okazuje segregacja odpadów cmentarnych jest w wielu miastach stosowana od dawna.

Rozmiar pamięci o bliskich zmarłych w naszym społeczeństwie nadal liczona jest w ilości nagrobnych ozdób? Ozdabiamy pomniki cmentarne przede wszystkim dla oczu ludzi, a nie by uczcić zmarłych. Zatapiamy pamięć w plastikowych kwiatach i grających zniczach. Prawdziwy obraz naszej pamięci widać jednak w zalegających i niesegregowanych stosach śmieci. Może pora na zmiany? Pomimo, że od uroczystości Wszystkich Świętych minęło już trochę czasu nadal nie cichną głosy oburzenia, że na cieszyńskich cmentarzach nie prowadzi się segregacji śmieci.

Przy wielu okazjach i na konferencjach prasowych słyszymy od samorządowców listę „samochwał” czyli działań mających poprawić stan naszego środowiska. Uchwała śmieciowa jak wiemy dotyczy wszystkich podmiotów, zarówno prywatnych jak i miejskich. Ceny wywozu śmieci idą w górę, a segregacja jest dobrym sposobem przede wszystkim na oszczędności.

Dlaczego więc nie możemy tych oszczędności szukać również na cmentarzach?

Przy okazji ostatnich uroczystości związanych z dniem Wszystkich Świętych mogłam obserwować również nekropolie w innych miastach. Jak się okazuje segregacja odpadów cmentarnych jest w wielu miejscach stosowana od dawna.
Czy więc jest szansa, by rozpocząć segregację na cieszyńskich cmentarzach?

Moda na plastikowe kwiaty pojawiła się w przestrzeni postkomunistycznej w latach 90. XX wieku. Do Polski przywiozła je pierwsza fala przedsiębiorców z Chin. Ze względu na niskie ceny i trwałość, „inwazyjne”, plastikowe rośliny zaklimatyzowały się tu na dobre.
Każdego roku przy okazji Wszystkich Świętych na wysypiska trafiają tony plastikowych zniczy i kwiatów.

Jeszcze przed 1 listopada kontenery przy nekropoliach pękają w szwach. Czy nie mamy innego sposobu na uczczenie naszych zmarłych niż zdobienie grobów tonami plastiku? A jeśli ten zwyczaj jest nam tak bardzo bliski to czy przynajmniej nie możemy pozostałości po tych przyzwyczajeniach po prostu segregować?
Jeśli mamy już w zwyczaju zdobić nasze groby coraz to większymi bukietami z plastiku i coraz to większymi "zniczami" w plastikowej oprawie, powinniśmy mieć świadomość, że zaśmiecamy cmentarze i w ogóle środowisko.

Krajobraz nie tylko po Zaduszkach przypomina ten po bitwie. Śmieci plastikowe, szklane, gliniane – wszystko trafia do jednego kosza i nie jest używane kilkakrotnie, choć w założeniu temu służy. Kompostowniki na cmentarzach to ciągle jeszcze ewenement. Ludzie bronią tych plastikowych ozdób argumentując ekonomią i trwałością. Jednak to bardzo złudne. Nikogo nie przekonają, że pamiętamy o zmarłych bliskich. Ich wątpliwa już na wstępie uroda jest nadzwyczaj nietrwała, za to bardzo długo trwa ich toksyczny rozpad.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama