, sobota 20 kwietnia 2024
Województwo śląskie przygotowało wielofunkcyjne mapy
Co ciekawe, na ORSIP możemy też sprawdzić, jak na przestrzeni lat zmieniał się nasz region. Za pomocą funkcji „pasek czasu” jest możliwe wyświetlenie zdjęć lotniczych z różnych lat począwszy od 1996 roku. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Województwo śląskie przygotowało wielofunkcyjne mapy

MB
Priorytetowym celem uruchomionego w zeszłym roku projektu było stworzenie w jednym miejscu zintegrowanej informacji przestrzennej dla różnych szczebli administracji publicznej, a także instytucji i podmiotów gospodarczych. Baza wciąż rozrasta się, ma także służyć praktycznymi informacjami mieszkańcom i turystom zwiedzającym region.

Informacje zawarte na portalu Otwartego Regionalnego Systemu Informacji Przestrzennej (ORSIP) mają ułatwiać przepływ informacji. W bazie znajdują się szczegółowe dane referencyjne, które w większości pochodzą z Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Katowicach.

Jednak informacje ORSIP to nie tylko baza danych dla przedsiębiorców i urzędników. Zawarta na portalu baza map może zainteresować każdego mieszkańca lub turystę przybywającego do województwa śląskiego. W upalne dni popularnością cieszy się mapa kąpielisk i miejsc wykorzystywanych do kąpieli w całym województwie śląskim. Do mapy są każdorazowo dołączone aktualne informacje o jakości wody w danym zbiorniku wodnym. Tę mapę można znaleźć tutaj.

Na innej mapie można monitorować stan jakości powietrza w miejscu, które nas interesuje. Mapy obejmują stężenia: pyłu zawieszonego, benzo(a)pirenu, SO2 i NO2 - dane nałożone na te mapy pochodzą z Programu ochrony powietrza uchwalonego przez Sejmik pod koniec 2014 roku. Na portalu ORSIP można także prześledzić zabytki kultury i przestrzenie atrakcyjne pod względem turystycznym. Na te mapy zostały np. nałożone tereny objęte programem "Owca Plus” czy Szlak Architektury Drewnianej. Mapa kulturalna i turystyczna tutaj.

Co ciekawe, od niedawna na ORSIP możemy też sprawdzić, jak na przestrzeni lat zmieniał się nasz region. Za pomocą funkcji "pasek czasu” jest możliwe wyświetlenie zdjęć lotniczych z różnych lat począwszy od 1996 roku. Dzięki temu można zrobić sobie wirtualną wycieczkę po przeszłości różnych terenów województwa śląskiego. Dostęp do takiej mapy jest tutaj.Można na niej wybrać adres, który nas interesuje, a następnie używając "pasek czasu”, wybrać określoną datę z historii.

Dodatkowo portal niedawno wzbogacił się w mapę obrazującą, jak wyglądał region 132 lata temu. A to za sprawą mapy z 1883 roku, która obejmuje obszar od Dąbrowy Górniczej do Gliwic i od Tarnowskich Gór do okolic Radlina. Dodatkowo zostały udostępnione historyczne mapy z lat 1958-1961 i 1901 także obejmujące znaczną część obszaru województwa śląskiego. Dane te także są podpięte do "paska czasu”, więc zainteresowani tymi okolicami będą mogli wirtualnie przenieść się w o wiele bardziej odległą przeszłość.

Budowa Otwartego Regionalnego Systemu Informacji Przestrzennej kosztowała prawie 4,5 mln złotych. Większość została pokryta z dofinansowania z Unii Europejskiej, wkład własny województwa wyniósł ok. 660 tys. zł.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama