, sobota 24 sierpnia 2019
Wisła: Zakręceni w pomoc dla hospicjum!
Akcja „Zakręć się na pomaganie!” polega na zbieraniu plastikowych nakrętek do specjalnie na ten cel przygotowanych pudeł. Staną one w Centrum Informacji Turystycznej, placówkach oświatowych oraz w obiektach noclegowych i gastronomicznych na terenie Wisły. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Wisła: Zakręceni w pomoc dla hospicjum!

Wisła: Zakręceni w pomoc dla hospicjum!

Dla tych osób, które zbiorą najwięcej nakrętek, będą przyznawane nagrody odzieżowe - dodaje Ewa Zarychta, kierownik Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Wiśle, fot. ARC SPOT

Urząd Miejski w Wiśle 7 czerwca rozpoczął akcję zbierania nakrętek na rzecz Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie pomagającego osobom chorym nowotworowo. W przedsięwzięcie magistrat chce zaangażować jak najwięcej partnerów: szkoły, przedszkola, a także gestorów branży turystycznej pod Baranią Górą.

Akcja „Zakręć się na pomaganie!” polega na zbieraniu plastikowych nakrętek do specjalnie na ten cel przygotowanych pudeł. Staną one w Centrum Informacji Turystycznej, placówkach oświatowych oraz w obiektach noclegowych i gastronomicznych na terenie Wisły. Zebrane nakrętki zostaną przekazane na cel charytatywny. Krótko mówiąc, wrzucając nakrętkę do pudła, pomaga się Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty. Punktów zbiórki będzie 150, bo tyle pudeł zamówił wiślański magistrat. Akcja właśnie ruszyła!

Akcję intensywnie wspiera samorząd Wisły. - Już od dłuższego czasu w prowadzonym przez nas Centrum Informacji Turystycznej zbieramy nakrętki na rzecz cieszyńskiego hospicjum. Teraz postanowiliśmy tą akcję rozszerzyć i wypromować. Wydrukowane zostały plakaty informacyjne, zleciliśmy również produkcję pudeł, do których będzie można wrzucać nakrętki. Wszystkich chętnych zapraszamy do włączenia się w nasze przedsięwzięcie - zachęca Ewa Zarychta, kierownik Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Wiśle. - Dodatkowo dwa razy w roku dla tych osób, które zbiorą najwięcej nakrętek, będą przyznawane nagrody odzieżowe - dodaje.

Wiślańska inicjatywa „Zakręć się na pomaganie!” właśnie ruszyła i będzie kontynuowana tak długo jak będzie trzeba. - Mamy nadzieję, że ta akcja wspierana przez Urząd Miejski w Wiśle, przyczyni się do zebrania jak najwięcej pieniędzy na rzecz Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty. Zależy nam na dotarciu do jak największej liczby uczestników i czekamy na pełne pudełka nakrętek, które zostaną oddane do skupu, a zebrane środki zostaną przekazane na konto Hospicjum. W ten sposób dokładamy małą cegiełkę pomocy dla jego podopiecznych - mówi burmistrz Wisły, Tomasz Bujok.

Zbieranie nakrętek na rzecz Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty jest też prowadzona w Cieszynie, ponieważ Hospicjum ma pacjentów z całego powiatu cieszyńskiego. - Zbiórka nakrętek w Cieszynie jest już prowadzona drugi rok i biorą w niej udział szkoły, a inicjatorem jest ojciec, który kiedyś korzystał u nas z pomocy dla swojego dziecka. Za pół roku zbierania nakrętek w Cieszynie przełożyło się to na ponad 600 zł - mówi Dorota Kania, prezes Hospicjum.

Pojedyncze i niepozorne plastikowe nakrętki od butelki zebrane w dużych ilościach przekładają się już na konkretną wartość finansową. A dla Hospicjum, jak przekonuje Dorota Kania, liczy się każda złotówka. - Nie jest to może zawrotna suma, ale dla nas stanowi dużą pomoc. Liczenie chorego onkologicznie jest najdroższe, patrząc na ceny jakie wystawia NFZ. Dlatego dla nas każda pomoc w kwocie 100, 200 czy 600 zł jest ogromnie ważna. Poza tym celem tej akcji jest uwrażliwienie społeczeństwa lokalnego na pozbywanie się w sposób ekologiczny produktów, które nie są nam potrzebne, a także uzmysłowienie mieszkańcom, że wśród nas są osoby, które już nie wychodzą z domów, ale potrzebują pomocy. Chodzi o to, żebyśmy nie zamykali się tylko na własne sprawy, ale też pamiętali, że są też wśród nas osoby chore - podkreśla Kania.

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie zostało zarejestrowane w 1998 roku i prowadzone jest w formie hospicjum domowego. Na życzenie zainteresowanych zespół wolontariuszy przychodzi do domu chorego (zarówno dziecka, jak i dorosłego) i pomaga w opiece nad nim. Wypożycza także nieodpłatnie sprzęt medyczny i przyrządy takie jak: materace przeciwodleżynowe, balkoniki czy łóżka. Wolontariusze służą również pomocą w przewiezieniu chorego na wizytę lekarską, a także wspierają rodziny osierocone. Praca hospicjum czyni godnym ostatni okres życia chorego, aby zapobiegała bólowi i innym przykrym objawom choroby i dała wsparcie rodzinie i przyjaciołom chorego.

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie prowadzi też zbiórkę pieniędzy na rzecz swojej działalności statutowej. Numer konta: ING Bank Śląski 40 1050 1083 1000 0001 0624 5111.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama