, poniedziałek 20 września 2021
Wisła: Mieszkańcy protestują przeciwko budowie apartamentowców na Bukowej
Krajobraz zbocza niestety już mocno zubożał, a zamiast zieleni widać wznoszące się, betonowe konstrukcje. Pomysł kolejnego etapu budowy, tym razem osiedla wysokich i betonowych bloków, bezpowrotnie zniszczy tak cenny krajobraz. Mieszkańcy mówią stanowcze NIE! fot: Wizualizacje: Crystal Mountain ResortDodaj do Facebook

Wisła: Mieszkańcy protestują przeciwko budowie apartamentowców na Bukowej

UM
Najważniejszym ostatnio tematem rozmów w Wiśle jest budowa apartamentowców na zboczu Góry Bukowa. Krajobraz zbocza niestety już mocno zubożał, a zamiast zieleni widać wznoszące się, betonowe konstrukcje. Pomysł kolejnego etapu budowy, tym razem osiedla wysokich i betonowych bloków, bezpowrotnie zniszczy tak cenny krajobraz. Mieszkańcy mówią stanowcze NIE!

Każda tak duża inwestycja zazwyczaj wiąże się ze sprzeciwem mieszkańców i ekologów. Piękne krajobrazy są niszczone na rzecz nowoczesnych hoteli i betonowych osiedli. Jednak czy tak zagospodarowany teren będzie jeszcze przyciągał turystów i cieszył oczy mieszkańców? Kto zyska na takich inwestycjach? Z pewnością miasto zyska podatki i być może mieszkańcy miejsca pracy. Pytanie tylko czy zatrudnieni będą Polacy, czy jak to już stało się zwyczajem, mniej zarabiający obcokrajowcy? Prawo rynku jest brutalne i każdy szuka oszczędności, nawet na pracownikach, a może na nich szczególnie.

Zatem czy Wisła zyska na takich pomysłach? Wygląda to na daleko idące aspiracje, by ściągać turystów z całego Świata, tylko jaką oni dostaną ofertę turystyczną? Czy Wisła będzie miała się czym pochwalić? Płacimy duże pieniądze za zwiedzanie miejsc, w których natura jest jeszcze atrakcyjna. Jednak taka jest ponieważ mieszkańcy i władze nie pozwalają na nowe i tak monstrualne budowle. Czy warto walczyć o takie profity i zasilanie kasy miejskiej? Decyzje urzędnicze są już podjęte i wszelkie zgody wydane. Istnieją marne szanse na zatrzymanie kolejnego etapu tej inwestycji. Ktoś sprzedał, ktoś chce zarobić, a mieszkańcy nie mogą nic zrobić. Zwykły Kowalski zawsze przegrywa z przepisami, urzędniczymi decyzjami i prawem, które służy raczej tym wielkim niż tym małym.

Dlaczego prawo i przepisy nadal pozwalają na takie inwestycje?

Plan zagospodarowania przestrzennego jest niedostosowany do terenów górskich. Pomimo, że widnieje zapis dopuszczający budowle o wysokości 12,5- 14,5 metrów, w zetknięciu z takimi uwarunkowaniami terenu daje możliwość wznoszenia wielkich gmachów. Mieszkańcy i przedsiębiorcy zwrócili się o pomoc do starosty by pomógł im zatrzymać dalszą część tej inwestycji.

- Pisma w tej sprawie rzeczywiście już do mnie dotarły. Należy przede wszystkim spojrzeć na nią od strony zgodności zamierzeń inwestora z planami zagospodarowania i innymi przepisami budowlanymi. Przy wydawaniu pozwolenia na budowę, jeżeli dana inwestycja jest dopuszczalna, to starosta jako organ administracji, nie ma innej możliwości i zgodę musi wydać. Mogę się domyślać, że jak to miało miejsce w innych przypadkach, wszyscy będą nas obwiniali za wydanie stosownej zgody, a tymczasem, co muszę w tym miejscu szczególnie podkreślić, urzędnikowi za wydanie decyzji niezgodnie z prawem lub utrudnianie działań stronom grożą bardzo wysokie kary pieniężne, w tym również do trzech lat pozbawienia wolności - powiedział Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński.

Mieszkańcy wciąż mają nadzieję, że dalsza część inwestycji zostanie zatrzymana. Liczą, że Urząd Miasta zorganizuje w końcu spotkanie i wyjaśni całą sprawę.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama