, poniedziałek 7 grudnia 2020
Wisła: Być albo nie być "Ochorowiczówki"
Należąca do miasta nieruchomość po znanym uczonym, Julianie Ochorowiczu, jest w fatalnym stanie technicznym. fot: JMDodaj do Facebook

Wisła: Być albo nie być "Ochorowiczówki"

MAŁGORZATA BRYL
21 marca burmistrz Wisły, Jan Poloczek ogłosił warunki sprzedaży "Ochorowiczówki", na podstawie których tę zabytkową willę może nabyć każdy zainteresowany. Jednak to decyzja, która nie ucina kontrowersji narosłych wokół tego budynku.

Należąca do miasta nieruchomość po znanym uczonym, Julianie Ochorowiczu, jest w fatalnym stanie technicznym, a w miejskiej kasie nie ma pieniędzy na jej remont. Zły stan techniczny obiektu pogłębił pożar i akcja gaśnicza w styczniu tego roku. Dotąd propozycję wykorzystania budynku przedstawiła Fundacja im. Juliana Ochorowicza, która od dawna dąży do tego, aby w willi powstało muzeum jego imienia. Zainteresowana była także Fundacja Polski Konwój Kultury, planująca stworzyć tam Muzeum Polskiej Sztuki Współczesnej.

W trakcie sesji w grudniu 2013 r. wiślańscy radni zdecydowali, że - pod pewnymi warunkami - zgadzają się na stworzenie muzeum imienia uczonego. Z kolei sam Jan Poloczek, w którego kompetencjach leżało podjęcia ostatecznej decyzji, opowiadał się raczej za utworzeniem muzeum sztuki. W międzyczasie miejscowi duchowni apelowali o nietworzenie muzeum im. Juliana Ochorowicza, twierdząc, że jest on propagatorem okultyzmu. Następnie burmistrz zmienił zdanie i zdecydował, że o tym, kto zostanie właścicielem budynku i jaka będzie jego przyszłość, zdecyduje wynik ogłoszonego przetargu nieograniczonego. Oznacza to, że nieruchomość może teraz nabyć każdy.

Cena wywoławcza willi wynosi niecałe 156 tys. zł. Przetarg odbędzie się 25 kwietnia o godz. 10.00 w Urzędzie Miejskim w Wiśle. Wtedy poznamy nowego właściciela.

W przypadku Fundacji Polski Konwój Kultury nie udało się nam porozmawiać z prezesem i poznać jego bieżących planów względem "Ochorowiczówki". Z kolei Fundacja im. Juliana Ochorowicza deklaruje, że weźmie udział w przetargu, choć nie ukrywa, że warunki sprzedaży są kontrowersyjne.

- To jest dziwna i zła decyzja - komentuje Andrzej Ochorowicz, prezes Fundacji im. Juliana Ochorowicza. - Początkowo burmistrz był otwarty na naszą działalność, ale później zmienił zdanie o sto osiemdziesiąt stopni. Nie rozumiem, dlaczego przetarg jest nieograniczony, a nie zastrzega się w nim, że nieruchomość mogą zakupić tylko instytucje kultury - wskazuje Ochorowicz.

- W wyniku nieograniczonego przetargu willę może nabyć ktoś, kto będzie dążył do jej wyburzenia. To nie tylko jest teraz możliwe, ale w kontekście decyzji burmistrza najbardziej prawdopodobne - twierdzi Grażyna Pruska z Towarzystwa Miłośników Wisy. - Akcja gaśnicza styczniowego pożaru doprowadziła do zalania niższych pięter. Pomieszczenia nie zostały osuszone, przez co podłogi zgniły. W tej sytuacji mimo że obiekt jest wpisany w rejestr zabytków, nowemu nabywcy będzie łatwo przekonać konserwatora zabytków, że zdewastowany budynek nadaje się do rozbiórki - mówi Pruska i nie kryjąc żalu, dodaje: To cios dla nas i naszej blisko trzydziestoletniej działalności promującej bezprecedensowe dziedzictwo Juliana Ochorowicza. "Ochorowiczówka" jest przecież tylko jedna na całym świecie.

- Uważam, że podjąłem bardzo dobrą decyzję - mówi burmistrz, Jan Poloczek. - Ogłosiłem przetarg nieograniczony dlatego, że zainteresowanie obiektem wyraziły początkowo dwie organizacje i chciałem, żeby każdy miał równe prawo do nabycia. A jeśli w wyniku tego przetargu obiektu nie zakupi instytucja kultury, to też nic złego się nie stanie - dodaje Poloczek.

Julian Ochorowicz - uczony, psycholog i niestrudzony badacz zjawisk parapsychicznych, był też wynalazcą. W 1885 r. jego urządzenie telefoniczne, zainstalowane w jednym z pawilonów Światowej Wystawy w Paryżu, transmitowało koncerty z Opery Paryskiej oddalonej o 4 kilometry. Zaś na Wystawie Powszechnej w Antwerpii połączył się z oddaloną o 45 km. Brukselą, a w Petersburgu - z oddalonym o 320 km. Bołogoje. W Wiśle zamieszkał na początku XX w. Budynek wybudował w latach 1903-1905. Mieszkał w nim przez czternaście lat. W specjalnie wybudowanym laboratorium psychologicznym przeprowadzał szereg doświadczeń z zakresu psychologii eksperymentalnej i hipnologii. Jego willa była jedną z pierwszych murowanych na terenie Wisły. W słynnej "Ochorowiczówce” gościli miedzy innymi Bolesław Prus, Władysław Reymont czy Maria Skłodowska-Curie wraz z mężem Piotrem.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Julian Ochorowicz, największa chluba Wisły, która mogłaby rozsławić to miasto na cały świat! mając takie bogactwo, trwonią je Wiślanie - wstyd! księża opowiadają kompletne bzdury, nie mając pojęcia o tym, czym zajmował się ten niezwykły uczony - nawet nie wiedzą czym jest tradycja okultystyczna, to czego nie rozumieją, kojarzy im się z mocami demonicznymi -w ten sposób sami nie wiedzą, że "diabła mają za skórą"...więc taki fikcyjny powód stał się przyczyną zbojkotowania pomysłu: ośrodka myśli Juliana Ochorowicza a towarzystwo jego imienia okazało się takie bezradne i słabe...

W ten sposób właśnie należy sprzedawać: z publicznej licytacji i bez wtrącania się, co nowy właściciel z tym zrobi.
Ta metoda gwarantuje osiągnięcie maksymalnie wysokiej ceny, a skoro ktoś zapłacił aż tyle kasy, to nie po to, żeby obiekt niszczał, czy żeby został zburzony. Zrobi w nim coś, co będzie pożyteczne i ekonomicznie uzasadnione, coś co się będzie podobało jemu, turystom i mieszkańcom.

Raczej wyburzy, na co wskazują inne przykłady z Wisły, m.in. "Elżbietanka", o której niegdyś pisałem na łamach GC. Wisła sukcesywnie pozbywa się przedwojennego dziedzictwa podkreślającego jej odrębność. Cóż... moda na unifikację trwa, a skutki dadzą o sobie niebawem znać.

oby się Pan nie pomylił ...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama