, sobota 16 stycznia 2021
Wiosną ruszą prace na liniach kolejowych: Bronów - Wisła Głębce oraz Goleszów - Cieszyn
Już w marcu 2020 roku rozpoczną się prace dotyczące rewitalizacji linii kolejowych z Bronowa do Wisły Głębce oraz z Goleszowa do Cieszyna. fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Wiosną ruszą prace na liniach kolejowych: Bronów - Wisła Głębce oraz Goleszów - Cieszyn

UM
Już w marcu 2020 roku rozpoczną się prace dotyczące rewitalizacji linii kolejowych na trasie Bronów - Wisła Głębce oraz Goleszów - Cieszyn. W czwartek, 19 września spółka PKP PLK drogą przetargu wyłoniła wykonawców na całość inwestycji.

Taka inwestycja jest możliwa dzięki zwiększeniu kwoty unijnego dofinansowania z 273,5 mln zł do 324,7 mln zł oraz pojawieniu się możliwości uzyskania 42 mln zł. z Budżetu Państwa w ramach Kontraktu Terytorialnego województwa śląskiego. Do tego należy doliczyć jeszcze zadeklarowane przez śląski Urząd Marszałkowski 55 mln zł.

Zgodnie z rozstrzygniętym przetargiem prace na linii Bronów - Wisła Głębce wykona konsorcjum, którego liderem jest Trakcja PRKiI. Z kolei prace na linii Goleszów - Cieszyn (wraz z przebudową stacji Cieszyn) wykona konsorcjum którego liderem jest firma TORKOL, a budowy Lokalnego Centrum Sterowania Ruchem w Skoczowie (wraz z przeniesieniem tam sterowaniem stacjami, mijankami oraz okolicznymi przejazdami w Pierśćcu, Skoczowie, Goleszowie, Ustroniu, Ustroniu Polanie oraz w Wiśle Uzdrowisko) podejmie się firma Krakowskie Zakłady Automatyki.

Transport kolejowy, szczególnie w trakcji elektryczne jest przyszłością również województwie śląskim. Przyzwyczajanie na nowo do korzystania z kolei zamiast samochodów będzie niestety procesem długotrwałym. Dlaczego? Przez ostatnie 20 lat kolej skutecznie odstraszyła nawet najbardziej wiernych klientów. Z pewnością proces odbudowy linii kolejowej do Cieszyna będzie długotrwały i trudny, ale już dzisiaj można przewidzieć, że mieszkańcy Bładnic, Bażanowic, Goleszowa, Pierśca czy Skoczowa będą mogli korzystać z kursów do Cieszyna w rewelacyjnym czasie przejazdu (szlak Goleszów - Cieszyn to ok. 13 minut). Pod uwagę należy wziąć jeszcze konkurencyjne ceny biletów w stosunku do przejazdów autobusowych, co z pewnością będzie atrakcyjną ofertą dla dojeżdżających do szkół uczniów i studentów.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama