, niedziela 9 sierpnia 2020
W Strumieniu powstanie nowe uzdrowisko
Burmistrz Strumienia, Anna Grygierek ma nadzieję, że uzdrowiskowy charakter jednego z sołectw Strumienia okaże się szansą na zainteresowanie turystów odwiedzinami w tej części województwa.  fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

W Strumieniu powstanie nowe uzdrowisko

MB
Konsultacje społeczne, uchwała Rady Miejskiej, utworzenie nowego sołectwa i jednostki pomocniczej gminy. Wszystko po to, by w Strumieniu powstała nowa strefa uzdrowiskowa. Wczoraj, 29 lipca, radni pozytywnie rozpatrzyli projekt uchwały, wedle której w gminie powstanie nowe sołectwo o charakterze uzdrowiskowym - Zabłocie Solanka.

Wszystko zaczęło się 19 maja br. Wtedy burmistrz Strumienia Anna Grygierek i wójt Goczałkowic-Zdroju Gabriela Placha podpisały list intencyjny o rozpoczęciu wspólnych działań w kierunku poszerzenia Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój o część obszaru sołectwa Zabłocie w gminie Strumień. Zabłocie bogate w pokłady złóż naturalnych w postaci torfu leczniczego oraz wody leczniczej (solanki) może starać się o status uzdrowiskowy. Partnerstwo z gminą, która jest już uzdrowiskiem, umożliwia realizację tego przedsięwzięcia.

Po podpisaniu listu intencyjnego gmina Strumień rozpoczęła działania mające na celu rozszerzenie strefy Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój i uwzględnienie w jej granicach części sołectwa Zabłocie. Aby na terenie Zabłocia mogło dojść do utworzenia uzdrowiska, niezbędne było dokonanie wydzielenia jednostki pomocniczej gminy, ponieważ zgodnie z ustawą o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych granice obszaru, któremu został nadany status uzdrowiska, muszą pokrywać się z granicami administracyjnymi gmin, miast lub jednostek pomocniczych gmin. Dlatego zdecydowano o podziale Zabłocia na dwa odrębne sołectwa: Zabłocia i Zabłocia Solanki o uzdrowiskowym statusie.

Od 9 lipca do 22 lipca br. przeprowadzono konsultacje z mieszkańcami w sprawie podziału sołectwa Zabłocie. Konsultacje przeprowadzono w formie badania ankietowego oraz zorganizowano również 16 lipca br. otwarte spotkanie konsultacyjne. W tym czasie wpłynęło 47 ankiet konsultacyjnych (co stanowi zaledwie niecałe 0,5% uprawnionych do udziału w konsultacjach) wyrażających opinie o projekcie uchwały Rady Miejskiej. 23 osoby poparły ten projekt, 20 osób oddało głos negatywny, 4 - zaznaczyły pole „nie mam zdania”. Z kolei już w otwartym spotkaniu konsultacyjnym głosy rozłożyły się zdecydowanie inaczej. W spotkaniu uczestniczyło 26 mieszkańców. Wynik głosowania zarysował się następująco: 24 głosy „za” i 2 głosy „wstrzymujące się od głosowania”. Mimo niskiej frekwencji wynik konsultacji jednoznacznie wskazał poparcie dla podziału sołectwa.

Wynik konsultacji społecznych został przedstawiony Radzie Miejskiej podczas wczorajszej, 29 lipca, sesji w Strumieniu. Radni pozytywnie rozpatrzyli ten projekt, w związku z tym uchwała o podziale sołectwa Zabłocie na dwa odrębne sołectwa: Zabłocie i Zabłocie Solanka oraz nadania im statutów została przegłosowana. Podjęcie tej decyzji było niezbędne w celu utworzenia uzdrowiska.

Utworzenie jednostki pomocniczej gminy i objęcie jej uzdrowiskiem ma stworzyć warunki do rozwoju rekreacji, agroturystyki, usług prozdrowotnych oraz podnieść atrakcyjność terenów inwestycyjnych i przyczynić się do promocji i rozwoju nie tylko Zabłocia Solanki, ale całej gminy Strumień. Niewątpliwą zaletą uzyskania statusu uzdrowiska przez część Zabłocia jest możliwość zapewnienia ochrony znajdujących się na jego terenie złóż surowców naturalnych.

Burmistrz Strumienia, Anna Grygierek ma nadzieję, że uzdrowiskowy charakter jednego z sołectw Strumienia okaże się szansą na zainteresowanie turystów odwiedzinami w tej części województwa.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama