, piątek 19 kwietnia 2024
Via Ducalis, czyli szlakiem zabytków architektury
Droga Książęca - Via Ducalis to projekt realizowany od 2002 roku. Określa on szlak, który wyznaczają obiekty zabytkowe, w przeszłości związane z rodami Piastów i Habsburgów. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Via Ducalis, czyli szlakiem zabytków architektury

MB/MAT.PRAS.
Via Ducalis, czyli szlakiem zabytków architektury

Szlak cały czas się rozwija, przekraczając granice administracyjne powiatu cieszyńskiego, sięgając do powiatu bielskiego i miasta Bielska-Białej, a także na zachodni brzeg Olzy do Republiki Czeskiej. fot. mat. pras.

Już niebawem ruszy szereg wydarzeń związanych z projektem turystycznym Droga Książęca - Via Ducalis, za który odpowiadają Powiat Cieszyński w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Gospodarczych "Delta Partner”.

Na trasie turystycznej Droga Książęca - Via Ducalis znajduje się obecnie 41 zabytkowych obiektów. Cztery z nich mieli już okazję zwiedzić wszyscy ci, którzy 23 maja, podczas Cieszyńskiej Nocy Muzeów, wzięli udział w akcji "Bryczką szlakiem Via Ducalis". Przejazdy bryczką odbywały się w towarzystwie przewodnika, który dzielił się z pasażerami ciekawymi informacjami.

Z kolei kolejne atrakcje w ramach Drogi Książęcej - Via Ducalis już wkrótce. 15 czerwca w Centrum Kultury "U Kossaków” w Górkach Wielkich o godz. 16.30 odbędzie się spotkanie na szlaku Via Ducalis. W programie imprezy zaplanowano: Wernisaż III Warsztatów Działań Kreatywnych i prelekcję "Między Habsburgami, Górkami a Kossakami”. Wieczór zakończy występ zespołu Escape String Quartet.

Następne wydarzenie będzie miało charakter turystyczny. 12 lipca w Wiśle, w ramach akcji "Przewodnik czeka” odbędzie się wycieczka szlakiem Via Ducalis. Wyprawa wyruszy spod siedziby wiślańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, który jest organizatorem imprezy, czyli spod zameczku myśliwskiego Habsburgów przy ulicy Lipowej 4. Dalej planowane jest przejście obok Zamku Prezydenta RP na Zadnim Groniu aż na Baranią Górę, skąd zameczek myśliwski w 1986 roku trafił na ulicę Lipową w Wiśle.

Droga Książęca - Via Ducalis to projekt realizowany od 2002 roku. Określa on szlak, który wyznaczają obiekty zabytkowe w przeszłości związane z rodami Piastów i Habsburgów. Szlak ten cały czas rozwija się, przekraczając granice administracyjne powiatu cieszyńskiego, sięgając do powiatu bielskiego i miasta Bielska-Białej, a także na zachodni brzeg Olzy do Republiki Czeskiej. Inicjatorem wytyczenia szlaku był powiat cieszyński.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Fajna rzecz ale o wszystkich uczestnikach warto wspomniec. Ale coz w zyciu tak jest, ze do orderow to wielu chetnych...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama