, sobota 26 maja 2018
Usuwanie drzew - zmiany prawne!
Nowe uregulowania oznaczają również administracyjne kary pieniężne za usunięcie drzewa bez dokonanego zgłoszenia... fot: FJDDodaj do Facebook

Usuwanie drzew - zmiany prawne!

red.
17 czerwca br. weszły w życie nowe uregulowania prawne, dotyczące usuwania drzew. Warto zapoznać się ze zmianami zwłaszcza, gdy chcemy usunąć drzewo na nieruchomościach, które są własnością osób fizycznych i nie dotyczą prowadzenia działalności gospodarczej.

Po pierwsze zmianie ulegają graniczne parametry wielkościowe drzew. Usunięcie drzewa nie wymaga zgłoszenia lub uzyskania zezwolenia tylko wtedy gdy obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza: 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego, 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego, 50 cm - w przypadku pozostałych drzew.

Jednak w pozostałych przypadkach należy zgłosić zamiar usunięcia drzewa rosnącego na nieruchomości stanowiącej własność osób fizycznych, na cele niezwiazane z działalnością gospodarczą. Te drzewa powinny zostać zgłoszone do władz danej gminy. Na przykład w przypadku usuwania drzewa na terenie Gminy Cieszyn, obowiązkiem jest zgłoszenie tego do Burmistrza Miasta Cieszyna za pomocą specjalnego formularza. W nim należy uwzględnić imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości, z której ma zostać usunięte drzewo, rysunek lub mapa, określająca położenie drzewa na nieruchomości. Taki formularz można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej lub na stronach internetowych gmin. Warto jednak dodać, że w przypadku nieruchowmości wpisanych do rejestru zabytków należy to zgłosić do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - Delegatura w Bielsku - Białej.

Kiedy zgłoszenie zostanie już złożone, do 21 dni przedstawiciele właściwego organu dokonają oględzin drzew przewidzianych do wycinki. W terminie 12 dni od oględzin odpowieni organ może wnieść sprzeciw wobec zamiaru wycięcia drzewa. Jednak jeśli w tym terminie nie zostanianie wniesiony sprzeciw można wyciąć drzewo. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w przypadku nieusunięcia drzewa w terminie 6 miesięcy od przeprowadzonych oględzin, będziemy musieli ponownie mnieść zgłoszenie przed jego usunięciem.

Nowe uregulowania oznaczają również administracyjne kary pieniężne za usunięcie drzewa bez dokonanego zgłoszenia lub przed upływem 14-dniowego terminu na wniesienie administracyjnego sprzeciwu oraz za usunięcie drzewa pomimo wniesionego przez organ sprzeciwu.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama