, sobota 16 stycznia 2021
Ustroń sprawdzi ogólnopolski projekt
Wczoraj w ustrońskim magistracie podpisane zostało porozumienie dotyczące współpracy w ramach projektu „Zintegrowany system wsparcia polityki i programów ograniczenia niskiej emisji”. Pod porozumieniem podpis złożył Piotr Woźny pełnomocnik ds. programu Czyste Powietrze oraz Przemysław Korcz burmistrz miasta Ustroń.  fot: DRDodaj do Facebook

Ustroń sprawdzi ogólnopolski projekt

DR
Ustroń sprawdzi ogólnopolski projekt

- Mam wrażenie, że w Polsce jeżeli chodzi o walkę ze smogiem, trochę działamy po omacku, ponieważ nie mamy precyzyjnej informacji. Ten projekt ma ją dostarczyć - mówi Piotr Woźny.

Ustroń jest jednym z 9 miast w Polsce, które wybrane zostały do pilotażowego programu na rzecz ograniczenia niskiej emisji - Jest to dla nas wielkie wyróżnienie i wyzwanie – mówi Przemysław Korcz burmistrz miasta Ustroń.

Wczoraj w ustrońskim magistracie podpisane zostało porozumienie dotyczące współpracy w ramach projektu „Zintegrowany system wsparcia polityki i programów ograniczenia niskiej emisji”. Pod porozumieniem podpis złożył Piotr Woźny pełnomocnik ds. programu Czyste Powietrze oraz Przemysław Korcz burmistrz miasta Ustroń.

Do programu przystąpiło 9 miast z terenu całej Polski: Ustroń, Opoczno, Mszana Dolna, Nowy Targ, Skała, Karczew, Zabrze, Targówek (będący dzielnicą Warszawy) i Skawina. Ustroń w tym gronie jest jedynym miastem uzdrowiskowym. Wyboru dokonali naukowcy z Krakowskiego Alertu Smogowego oraz naukowcy z Instytutu Ochrony Środowiska. Do grudnia tego roku na terenie wyżej wymienionych miast prowadzony będzie pilotażowy program, mający na celu ograniczenie niskiej emisji. W każdej miejscowości działania będą nieco inne, dopasowane do jej specyfiki. Wspólnym założeniem jest jednak inwentaryzacja kotłów, badanie emisji zanieczyszczeń powietrza, a także przeprowadzenie badań spirometrycznych dzieci w szkołach podstawowych w wieku 10-13 lat – na razie takich danych, dostarczających informacji o pojemności płuc mieszkańców różnych zakątków Polski nie ma. Efektem tego programu ma być przygotowanie projektów regulacji prawnych, które będą stosowane w skali całego kraju.

W Ustroniu inwentaryzacji palenisk domowych dokonają kominiarze – to jedyne takie porozumienie w Polsce. Kominiarze w Ustroniu sprawdzili już około 500 kotłów – co stanowi 1/6 wszystkich kotłów na terenie miasta. Dla porównania, w Skawinie do mieszkańców odpowiednie ankiety inwentaryzacyjne zostały skierowane wraz z nakazami zapłaty podatku od nieruchomości, choć istnieje możliwość wypełnienia jej również elektronicznie. Do dyspozycji Ustronia będzie także dron, którego zadanie to zbadanie jakość powietrza. Ponadto, prowadzone będą działania informacyjno-edukacyjne.

- Dla nas jako miasta uzdrowiskowego jest to jedna z ważniejszych decyzji – podkreśla Przemysław Korcz - Pokazuje, jak Ustroniowi jako miastu uzdrowiskowemu i nam jako władzom miasta zależy po pierwsze na tym, by utrzymać statut uzdrowiska, z czym czyste powietrze jest integralnie związane. Pokazuje również to, że działania proekologiczne oraz nowatorskie rozwiązania technologiczne będą dla nas priorytetem na te 5 lat, dlatego trwają rozmowy o nisko-emisyjnych autobusach na terenie miasta, i dlatego odbywa się to spotkanie.

- Główne zadanie jakie przed sobą stawiamy to posiadać precyzyjną informację na temat tego, gdzie są te miejsca, które wymagają najszybszego działania i interwencji, i też gdzie są takie miejsca, w których skoncentrowanie tej interwencji, przyniesie najszybszy pożądany efekt – mówi Piotr Woźny - Mam wrażenie, że w Polsce jeżeli chodzi o walkę ze smogiem, trochę działamy po omacku, ponieważ nie mamy precyzyjnej informacji. Ten projekt ma ją dostarczyć.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama