, piątek 17 lipca 2020
Ustroń: Ruszył budżet obywatelski!
Te projekty, które w głosowaniu mieszkańców Ustronia dostaną najwięcej głosów, zostaną zrealizowane w 2017 roku. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Ustroń: Ruszył budżet obywatelski!

MB
1 maja w Ustroniu wystartował pierwszy etap budżetu obywatelskiego, w którym mieszkańcy zgłaszają propozycje projektów. Mieszkańcy mają na to czas do 31 maja. 

Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu miasta, o której wydatkowaniu decydują bezpośrednio mieszkańcy. Chodzi o to, że mieszkańcy sami proponują rodzaj i zakres inwestycji i jeśli w głosowaniu innych mieszkańców ich pomysł zostanie poparty, to Urząd Miasta musi dać na to kasę. Na tym pokrótce polega idea budżetu obywatelskiego, inaczej zwanego partycypacyjnym. W ten sposób zwiększa się wpływ mieszkańców na swoje miasto, dzielnice i ulice, a co za tym idzie rośnie też ich zaangażowanie w życie danego miasta.

Ustroński samorząd zdecydował się przeznaczyć na budżet obywatelski 360 tys. zł, czyli po równo 40 tys. zł na każde z dziewięciu osiedli. W ramach budżetu obywatelskiego mogą być proponowane projekty o charakterze lokalnym, dotyczącym potrzeb mieszkańców danego osiedla. To mogą być np. elementy siłowni terenowej, placu zabaw, nowa rabatka czy elementy małej architektury. To mogą być też inne oryginalne projekty. Na przykład w Cieszynie w zeszłym roku do budżetu obywatelskiego został z sukcesem zgłoszony projekt odgruzowywania kawałka podziemi w śródmieściu, a w tym roku w wiślańskim budżecie obywatelskim m.in. wygrał pomysł stworzenia świetlicy środowiskowej dla dzieci na jednym z osiedli.

Jak z sukcesem złożyć swój projekt? Procedura jest prosta i niepracochłonna. Złożyć pomysł z projektem może każdy mieszkaniec danego osiedla. Propozycję projektu należy dostarczyć na specjalnie przygotowanym formularzu, który można pobrać na stronie internetowej miasta tutaj i następnie dostarczyć formularz do biura podawczego Urzędu Miasta Ustroń (parter, pok. nr 2). Można też złożyć swój wniosek bez wychodzenia z domu, poprzez specjalny internetowy formularz, który znajduje się tutaj. Na koniec po wypełnieniu formularza klika się „wyślij formularz” i sprawa jest załatwiona.

Jakie będą kolejne kroki budżetu obywatelskiego? Kolejne prace należą już do urzędników, którzy do 31 maja zaprezentują pełną listę zgłoszonych projektów. Natomiast do końca sierpnia muszą wszystkie projekty zweryfikować (pod kątem wykonalności) i zaopiniować. Potem znów inicjatywa należy do mieszkańców Ustronia, bowiem te propozycje/projekty, które przejdą weryfikację, trafią pod ich głosowanie w terminie 1-15 września.

Te projekty, które w głosowaniu mieszkańców Ustronia dostaną najwięcej głosów, zostaną zrealizowane w 2017 roku. - Rada zdecydowała, żeby całą procedurę wyłaniania projektów i propozycji, przeprowadzić w takim terminie, aby ona umożliwiła wprowadzenie tych inwestycji jako integralnych części na następny rok - wyjaśnia burmistrz Ustronia, Ireneusz Szarzec.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama