, niedziela 13 czerwca 2021
UŚ w Cieszynie inauguruje Rok Akademicki
W uroczystej inauguracji Roku Akademickiego Uniwersytetu Śląskiego wzięły udział władze uniwersyteckie, pracownicy i studenci Wydziału Artystycznego i Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji, w tym także żacy, który po raz pierwszy odbierali swoje indeksy z rąk dziekanów. fot: F.J.DralDodaj do Facebook

UŚ w Cieszynie inauguruje Rok Akademicki

UŚ w Cieszynie inauguruje Rok Akademicki

Zdjęcia F.J. Dral

5 października dwa cieszyńskie wydziały Uniwersytetu Śląskiego zainaugurowały oficjalnie Rok Akademicki 2016/2017. Uroczystość otworzył nowy rektor UŚ w Katowicach prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, wybrany na kadencję 2016 - 2020.

W uroczystej inauguracji Roku Akademickiego Uniwersytetu Śląskiego wzięły udział władze uniwersyteckie, pracownicy i studenci Wydziału Artystycznego i Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji, w tym także żacy, który po raz pierwszy odbierali swoje indeksy z rąk dziekanów. W uroczystościach wzięli ponadto udział: starosta powiatowy Janusz Król i jego zastępczyni Maria Cieślar, burmistrz Cieszyna, Ryszard Macura, jak i inni przedstawiciele samorządu szczebla miejskiego i powiatowego, przedstawicielka biura senatorskiego Tadeusz Kopcia, Edyta Subocz, przedstawiciele policji, straży granicznej, Zakładu Karnego w Cieszynie, a także przedstawiciele jednostek kulturalnych i oświatowych z regionu Śląska Cieszyńskiego.

Po przywitaniu zacnych gości rektor UŚ prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk wygłosił przemówienie inauguracyjne. Zapewnił zebranych, że jako dziewiąty rektor w historii UŚ postara się dorównać osiągnięciom poprzedników. - Na pewno nie będzie mi łatwo zastąpić poprzednika, ale w tym miejscu chciałbym szczególnie podziękować rektorowi panu profesorowi Wiesławowi Banysiowi za nieoceniony wkład i pracę na rzecz rozwoju naszej Alma Mater - powiedział. Jak dodał, Uniwersytet Śląski pnie się w rankingu najlepszej uczelni w Polsce. Jeszcze niedawno był na 17 / 18 miejscu, obecnie znajduje się w pierwszej 13.

Głos podczas inauguracji zabrali również dziekani dwóch wydziałów uniwersyteckich UŚ w Cieszynie wyłonieni w drodze tegorocznych wyborów. Wybory, choć wprowadziły poszczególne zmiany władz na wydziałach, zakończyły się pozostawieniem na stanowiskach dotychczasowych dziekanów, a więc w kadencji 2016 - 2020: prof. zw. Dr hab. Małgorzata Łuszczak będzie dziekanem Wydziału Artystycznego, zaś prof. dr hab. Zenon Gajdzica pełnić będzie funkcję dziekana Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji. Dziekani przedstawili pokrótce podsumowanie minionego roku akademickiego, wskazując na liczne sukcesy i osiągnięcia pracowników naukowych, jak i studentów.

Co podkreślono, bezapelacyjnym wyzwaniem UŚ w Cieszynie w najbliższych latach będzie remont cieszyńskiego campusu, jak i planowane reforma uczelni wyższych i reforma oświaty polegająca na wygaszeniu gimnazjów.

Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura, odnosząc się do zaobserwowanej przez siebie dobrej, zaangażowanej i przyjaznej atmosfery panującej na Uniwersytecie Śląskim, życzył pracownikom i studentom tej uczelni słowa, które buduje i sukcesów, zaś na ręce nowego rektora złożył gratulacje. Do gratulacji i życzeń przyłączył się również starosta Janusz Król, który podkreślił fakt dobrej współpracy tej uczelni wyższej z lokalnym samorządem, chociażby w postaci niedawno powołanej spółki ARP Games, której udziałowcami są rząd, lokalny samorząd powiatu cieszyńskiego, jak i Uniwersytet Śląski. Głównym celem powołanej w sierpniu br. spółki będzie wsparcie finansowe i merytoryczne start-upów działających na rynku gier wideo. Przypomnijmy, że na cieszyńskim wydziale UŚ studenci już od paru lat mogą studiować kierunek uczący ich projektowania gier jako branży z przyszłością. Starosta Król odniósł się także do planowanej przez rząd reformy oświaty: - Trzyletnia szkoła średnia nie była w stanie odpowiednio przygotować absolwenta do matury i dalej wyzwań jakie stawia uczelnia wyższa. Czteroletnia szkoła średnia po reformie oświaty sprawi, że na uczelnie wyższe przyjdą ludzie lepiej przygotowani - powiedział.

Po wystąpieniach zaproszonych gości i władz uniwersyteckich nastąpiła immatrykulacja studentów - przedstawicieli I roku żaków, a po niej wykład inauguracyjny dr hab. Jacka Hameli „Dźwięk w kontekstach sztuk audiowizualnych - aspekt społeczny”. Inaugurację Roku Akademickiego 2016/107 uświetniły ponadto występ chóru „Harmonia” pod kierunkiem prof. UŚ dr hab. Izabelli Zieleckiej-Panek, jak i wystawa pt. „Grafika/Grafika”.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama