, czwartek 25 kwietnia 2024
Uniwersytet Śląski w Cieszynie otwiera nowy kierunek: Oligofrenopedagogika z areterapią
Znaczną część edukacji na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie stanowią praktyki, dzięki którym młodzież nabiera niezbędnego do pracy zawodowej doświadczenia. fot: Julia Agnieszka Szymala



Dodaj do Facebook

Uniwersytet Śląski w Cieszynie otwiera nowy kierunek: Oligofrenopedagogika z areterapią

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Poniżej przedstawiamy rozmowę z dr Sylwią Wroną, członkiem zespołu tworzącego nowy kierunek - oligofrenopedagogikę z arteterapią - na cieszyńskim Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego, która opowiada m.in. o perspektywach zawodowych absolwentów oligofrenopedagogiki z arteterapią.

W Państwa ofercie pojawił się nowy kierunek?
Tak, rzeczywiście na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie pojawił się autorski kierunek oligofrenopedagogika z arteterapią. Jedyny w Polsce łączący w sobie powiązanie pedagogiki niepełnosprawnych intelektualnie z działaniami terapeutycznymi z zakresu różnych dziedzin sztuki.

Skąd pomysł na takie połączenie?
Jednym z głównych powodów jest fakt, iż w działaniach terapeutycznych skierowanych do osób z niepełnosprawnością intelektualną od zawsze sztuka odgrywała znaczącą rolę. Często sztuka jest dla nich jedynym dostępnym sposobem wyrażania swoich emocji i przeżyć. Drugim powodem jest kadra akademicka. Z jednej strony zespół specjalistów z zakresu pedagogiki specjalnej, z drugiej zespół wykładowców zajmujący się na co dzień działaniami artystycznymi związanymi między innymi z plastyką, muzyką, choreografią. Trzeci powód to potrzeby rynku pracy. Bardzo często pracodawcy wskazują na chęć zatrudniania osób, które oprócz samego kierunkowego wykształcenia mają dodatkowo jeszcze jakieś uprawnienia i kompetencje.

Dzisiejsze uczelnie, przedstawiając sylwetkę absolwenta, wiele miejsca poświęcają na wskazanie konkretnych umiejętności. Jaki zatem będzie absolwent oligofrenopedagogiki z arteterapią?
Jestem przekonana, że absolwent naszego kierunku będzie należał do ludzi kreatywnych, otwartych, wspierających osoby niepełnosprawne. Wyposażony będzie w wiedzę z zakresu pedagogiki specjalnej, psychologii, socjologii oraz wiedzy o sztuce ze zdolnością wykorzystywania jej w procesach terapeutycznych osób z niepełnosprawnością intelektualną. To, co zasługuje na podkreślenie, to opracowany system wsparcia studentów przez tutorów, których głównym zadaniem będzie rozwijanie i pogłębianie zainteresowań naukowych. Oprócz zdobywania wiedzy, w trakcie odbywania praktyk student nabędzie umiejętności samodzielnego planowania i prowadzenia działań rewalidacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem arteterapii. Praktyki te będą realizowane w zaprzyjaźnionych placówkach specjalnych.

A jakie są perspektywy zawodowe absolwenta oligofrenopedagogiki z arteterapią?
Bardzo duże. Nasz absolwent będzie mógł znaleźć zatrudnienie jako nauczyciel w przedszkolach specjalnych, szkołach specjalnych na każdym etapie edukacji, w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz szkołach specjalnych przysposabiających do pracy dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Nabędzie również kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim. Oprócz szkół może również pracować jako wychowawca w internatach, zakładach poprawczych dla nieletnich z upośledzeniem umysłowym, świetlicach terapeutycznych. Z racji wprowadzonych treści arteterapeutycznych może poszukiwać zatrudnienia również jako terapeuta zajęciowy w placówkach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Będzie również posiadał kwalifikacje do pracy jako nauczyciel współorganizujący proces kształcenia lub jako specjalista w poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Jak widać, ma zatem spore szanse na odnalezienie się na rynku pracy.

Na dzisiejszym rynku edukacyjnym istnieje bardzo duża konkurencja. Czym chcecie Państwo, oprócz autorskiego programu studiów, zachęcić młodzież do podjęcia nauki na tym kierunku?
Przede wszystkim profesjonalną kadrą, ludźmi, którzy pracują z pasją. Ponadto, w mojej opinii, student ma tu mnóstwo możliwości własnego rozwoju, między innymi poprzez udział w różnego rodzaju kołach naukowych, wyjazdach w ramach Erazmusa, wyjazdach studyjnych, współpracy z instytucjami zewnętrznymi i potencjalnymi pracodawcami. Podczas studiowania ważne jest również życie studenckie, które na cieszyńskim kampusie jest bardzo urozmaicone pod kątem kulturalnym i sportowym.

Więcej informacji na temat aktualnej oferty edukacyjnej Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji, Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie można znaleźć na stronie www.weinoe.us.edu.pl. Aktualności na temat kierunku oligofrenopedagogika z arteterapią znajdują się również na stronie w portalu internetowym Facebook.com. Rejestracja na nowy kierunek odbywa się poprzez stronę dostępną tutaj.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
reklama