, czwartek 4 czerwca 2020
Trzecia para pociągów ma swoje imię
Wiadomo na razie, że pociąg będzie kursował od poniedziałku do piątku z wyjątkiem dni świątecznych i tych graniczących ze świętami (np. 2 maja). fot: DRDodaj do Facebook

Trzecia para pociągów ma swoje imię

DR
Pomiędzy Cieszynem a Katowicami kursują już dwie pary pociągów – Olza i Trzej Bracia. Za niedługo na tory wjedzie kolejny pociąg łączący miasto nad Olzą ze stolicą województwa śląskiego. Tym razem patronować mu będzie ksiądz Józef Londzin.

Wiadomo na razie, że pociąg będzie kursował od poniedziałku do piątku z wyjątkiem dni świątecznych i tych graniczących ze świętami (np. 2 maja). Zagości w rozkładzie Kolei Śląskich jeszcze na przełomie 2018 i 2019 roku. Rozkład jest w trakcie prac projektowych.

Ksiądz Józef Londzin to postać dobrze znana mieszkańcom Cieszyna - polski ksiądz katolicki, działacz społeczny i polityczny, historyk i burmistrz miasta Cieszyna. Urodził się 3 lutego 1862 roku w Zabrzegu koło Czechowic, a zmarł 21 marca 1929 roku w Cieszynie. Zamiłowanie do miejscowej kultury ludowej przekazał mu jego ojciec – nauczyciel. Józef Londzin ukończył szkołę ludową w Zabrzegu, następnie niemieckie gimnazjum w Bielsku. W 1889 uzyskując święcenia kapłańskie ukończył seminarium duchowne w Ołomuńcu. Pracował jako wikary w parafiach w Strumieniu i Międzyrzeczu. W 1890 roku został przeniesiony do Cieszyna. Tam objął obowiązki starszego wikarego i kapelana więziennego. Był również redaktorem w „Gwiazdce Cieszyńskiej” - lokalnym czasopiśmie wydawanym w języku polskim, z którym był związany aż do swojej śmierci.

Zrezygnował z funkcji wikarego, by w 1897 roku objąć stanowisko katechety w Gimnazjum Polskim prowadzonym przez Macierz Szkolną dla Księstwa Cieszyńskiego. Następnie został sekretarzem i skarbnikiem Macierzy, a w latach 1903-1904 jej prezesem. Był założycielem i aktywnym działaczem wielu innych polskich organizacji religijnych i społecznych, m.in. Dziedzictwa bł. Jana Sarkandra dla ludu polskiego na Śląsku. Był działaczem Polskiego Towarzystwa Turystycznego "Beskid" w Cieszynie od jego założenia, następnie jego prezesem. Był jednym z inicjatorów budowy dwóch polskich schronisk turystycznych: na Ropiczce i Stożku. W roku 1896 zainicjował powstanie Muzeum śląskiego, gromadzącego zabytki polskiej przeszłości z terenu Śląska Cieszyńskiego. Został wybrany do Rady Państwa w Wiedniu jako sekretarz Związku Śląskich Katolików. W czasie I wojny światowej był członkiem Naczelnego Komitetu Narodowego. W październiku 1918 razem z Janem Michejdą, reprezentującym polskich ewangelików oraz socjalistą Tadeuszem Regerem stanął na czele Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Brał udział w konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 roku. Tam bronił interesów ludności polskiej i walczył o przyłączenie większości Śląska Cieszyńskiego do Polski. W latach 1919-1928 był posłem na Sejm RP, a od 1928 senatorem. Na burmistrza miasta Cieszyna został wybrany w 1927 roku. Tą funkcję sprawował aż do śmierci. Został pochowany w grobach zasłużonych dla miasta na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Historia Polski, albo raczej pewnego obszaru Ziem, które krócej lub dłużej ją tworzyły, jest "barwna" bardzo.
Mnogość faktów, zdarzeń, przebiegu granic, języków, powoduje jeszcze większą liczbę interpretacji, a i nadinterpretacji.
Kierownictwo RNKC przez ww. trójkę, nieprzeciętnych osobowości, było z pewnością osobliwym i ciekawym zjawiskiem.
Stawiam zatem znak wątpliwości przy jakimkolwiek "rozróżnianiu" jednego z niewielu przykładów "współpracy" ziomali.
Długo trwała (do nadal?) swoista zmowa milczenia wobec działalności Tadeusza Regera. Fakt.
Za chwilę może dowiemy się, że ww. zespołowe kierownictwo, to nie była "do końca" prawda?
Tak jak latami "delikatnie tylko" wspominano, że "cieszyńskie wiecowanie" tuż po odzyskaniu niepodległości, było "swoistą" manifestacją akceptacji stanu rzeczy, a nie zwykłym, ludowym, wyrazem dyskomfortu (najdelikatniej rzecz ujmując) z poczynań "nowej" władzy.
Twórzmy dalej taką narrację historyczną jakiej dziś trudno nie zauważyć, a stany ducha jakie np. "donkowi" towarzyszą, staną się co najmniej trudne do usunięcia z przestrzeni, nie tylko publicznych. Już przechodzimy beznamiętnie wobec niektórych zachowań miłościwie Nam panujących, jak niegdyś wobec.... Czerwonych Księżuni. Za chwilę, trzeba będzie budować wielkośrednicowe Ronda, aby obszerne nazwy Patronów, się na nich zmieściły. A "ktoś" może nadal się będzie zastanawiał czy przez przejście dla pieszych na Rondzie Patronowanym przechodzić... na trzeżwo?

Zatem kolejny niech nazwą ACTA2. Obok tej zdrady nie można przejść na trzeźwo. Żałuję, że popierałem PO. Już nigdy na nich nie oddam głosu. Oto lista osób, które mnie zawiodły- Nie dla ACTA2, Nie dla Michał Boni, Danuta Hubner, Jerzy Buzek, Elżbieta Bieńkowska, Janusz Lewandowski, Róża Thun z domu Woźniakowska, Bogdan Zdrojewski, Kazimierz Ujazdowski, Barbara Kudrycka, Dariusz Rosati, Adam Szejnfeld, Jarosław Wałęsa, Julia Pitera. Lista wstydu PO!

To jak beda zapowiadac pociag ? Uwaga Uwaga na peron pierwszy wjezdza " KSIADZ JOZEF "

Bardzo dobry Patron dla pociągu na trasie Cieszyn - Katowice.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama