, wtorek 21 września 2021
Trwa czas wypełniania PIT-ów. Przekaż 1 proc. swojego podatku na rzecz OPP
Przekazanie 1 proc. swojego podatku wspiera lokalne organizacje. fot: mat.pras./Hufiec Ziemi CieszyńskiejDodaj do Facebook

Trwa czas wypełniania PIT-ów. Przekaż 1 proc. swojego podatku na rzecz OPP

Agnieszka Kaczmarczyk
1 proc. to niewielka kwota, ale ma wielką wartość, szczególnie jeśli przekazana jest organizacjom, które wykorzystają ją na konkretne cele. Trwa czas wypełniania PIT-ów. W rozliczeniach podatkowych za 2011 r. podatnicy po raz kolejny mogą przekazać 1 proc. swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP).

Podatnik nic nie straci, a może bezpośrednio wpłynąć na to, do kogo trafią pieniądze z jego podatków. Suma przekazanych kwot sięga bowiem milionów złotych. W 2010 roku w zeznaniach podatkowych, podatnicy rozliczający się w Urzędzie Skarbowym w Cieszynie wsparli 827 takich organizacji na łączną kwotę 1,73 mln zł.

OPP w naszym powiecie to przede wszystkim fundacje i stowarzyszenia pomagające chorym oraz dzieciom. Wśród nich znalazły się również kluby sportowe, zespoły oraz instytucje zajmujące się propagowaniem miejscowej kultury.

- Przyjaźń, przygoda, pasja: w tych trzech słowach zawiera się namiastka, tego z czym każdy z nas - członek Hufca Ziemi Cieszyńskiej, spotka się prędzej, czy później. Wychowujemy, stawiamy nowe cele, pokazujemy inny, radośniejszy świat. Jesteśmy organizacją, która skupia zarówno tych młodszych, jak i starszych i pozwala im w każdym momencie swego życia, zrobić krok dalej - mówi phm. Marzena Przybyła, członek Komendy Hufca. Nie zapominają o tradycji, historii oraz wartościach, które nieustannie przekazują dzieciom i młodzieży. Przychody z 1 proc. przekazywane są na działania programowe, jak i kształceniowe, w których uczestniczą harcerze oraz instruktorzy Hufca Ziemi Cieszyńskiej m.in. Kursy Pierwszej Pomocy Harcerskiej Szkoły Ratownictwa, kurs spadochronowy. Szczegóły znajdziemy tutaj.

- Jakość życia zawsze związana jest z sytuacją materialną, społeczną, psychiczną oraz duchową człowieka. Nasze działania wyrosły nie tylko z chęci niesienia pomocy, ale przede wszystkim z potrzeb osób, które spotkaliśmy na swojej drodze - mówi Bożena Giemza z Centrum Misji i Ewangelizacji (CME) i dodaje, że pomoc niesiona jest m.in. rodzinom znajdującym się w kryzysie, bo nagle znalazły się w sytuacjach, których nikt nie przewidział, ale i dzieciom, które nie mogą wyjechać na wakacje, a przecież mają prawo do wypoczynku. - Wspieramy działania charytatywne i edukacyjne na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych na Ukrainie oraz projekty dla Afryki na rzecz Pobe Mengao oraz Jibo w Burkina Faso - zaznacza Giemza. Misją jest współdziałanie, motywowanie, szkolenie i udzielanie wszelkiego praktycznego wsparcia społecznościom lokalnym do inicjowania, ożywiania i rozwijania edukacyjnych, kulturalnych, społecznych i charytatywnych programów opartych na autorytecie chrześcijańskich wartości. Więcej na temat działań podejmowanych przez CME można znaleźć tutaj.

- W październiku 2011 roku stacja dializ Szpitala Śląskiego w Cieszynie wzbogaciła się o nowa sztuczna nerkę: Frezenius 5008 S, której cena wynosi 46 400,00 zł. Mamy nadzieję, że damy radę w tym roku dokupić kolejną. Wszystko uzależnione jest od wpłat na fundację: przekazanie 1 proc. podatku, lub innej formy pomocy - mówi Helena Harok z Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego i dodaje, że w tym roku 1 proc. przekazany będzie również na zakup noszy specjalistycznych, służących do przenoszenia chorych w Szpitalu Sióstr Elżbietanek oraz na zakup wyposażenia Oddziału Chirurgii dla Dzieci, w tym łóżek, szafek. Szczegóły tutaj.

1 proc. swojego podatku można przeznaczyć również na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej "Być Razem", które w ramach swojej struktury prowadzi w Cieszynie: Centrum Edukacji Socjalnej, Centrum Profilaktyki Edukacji i Terapii "Kontakt", Centrum Wolontariatu, Dom Matki i Dziecka "Słonecznik", Hostel dla kobiet i dzieci "Przeciw Przemocy - Wyrównać Szanse". - Świadczymy pomoc prawną i psychologiczną. Co roku realizujemy program działań profilaktycznych: szkolenia i treningi, zajęcia w pracowniach artystycznych, a także organizujemy zimowy i letni wypoczynku dla dzieci i młodzieży - obozy socjoterapeutyczne, wycieczki - mówi Katarzyna Zych i dodaje, że z bezpośredniej pomocy Stowarzyszenia skorzystało w 2011 r. około 4500 osób i z roku na rok osób, które potrzebują pomocy jest coraz więcej. Na temat poszczególnych działań przeczytać można na stronie stowarzyszenia.

Mechanizm przekazywania 1 proc. podatku jest bardzo prosty.

Przekazania 1 proc. podatku należnego, dokonuje urząd skarbowy, na wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym. Deklaracja podatkowa zawiera dwa pola, w które należy wpisać: numer KRS (Krajowego Rejestru Sądowego) wybranej przez nas OPP i przekazywaną kwotę, która nie może przekroczyć 1 proc. kwoty wyliczonego podatku.

Wypełniony formularz możemy złożyć osobiście, przesłać do właściwego urzędu skarbowego pocztą lub drogą elektroniczną.

Zadecydujmy świadomie, na jakie działania i konkretne projekty zostaną przeznaczone nasze pieniądze. Dzięki nim wspieramy lokalne fundacje i stowarzyszenia.

Poniżej prezentujemy listę organizacji pożytku publicznego z naszego regionu, które są uprawnione do otrzymania 1% podatku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama