, sobota 28 marca 2020
Trasa Tour de Pologne przez cieszyńską ul. Pikiety?
Ulica Pikiety to dziura na dziurze, łata na łacie, koleina, garby. Mieszkańcy o kapitalny remont walczą od lat. fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Trasa Tour de Pologne przez cieszyńską ul. Pikiety?

JAKUB MARCJASZ
Ulica Pikiety w Cieszynie to jedna z najbardziej zniszczonych dróg w mieście. O jej remoncie mówi się od lat. Właśnie poznaliśmy pierwsze szczegóły tego, jak droga ma wyglądać po przebudowie. Inwestycja najwcześniej rozpocznie się jednak w 2014 roku.

W Starostwie Powiatowym w Cieszynie odbyły się konsultacje społeczne w trakcie których zaprezentowano wstępne rozwiązania projektowe dotyczące przebudowy 1,3 km odcinka drogi od skrzyżowania z ul. Katowicką do granic administracyjnych miasta.

Obecnie ul. Pikiety to jedna z najbardziej zniszczonych dróg w mieście. Codziennie przejeżdża nią kilkadziesiąt samochodów. Drogę niszczą też tiry dojeżdżające do ubojni drobiu w Zamarskach. To dziura na dziurze, łata na łacie, koleina, garby. Mieszkańcy o kapitalny remont walczą od lat. - Apelujemy w tej sprawie do wielu instytucji. Nie zadowala nas też jej bieżące utrzymanie i remonty. Według nas wykonywany są one w sposób zły i niezgodny z jakimikolwiek zasadami, dlatego projekt, który powstaje myślę, że satysfakcjonuje mieszkańców - mówi Mirosław Szajter. mieszkaniec ul. Pikiety. Jego sąsiad dodaje, że już ponad dwadzieścia lat temu usłyszał zapewnienia, że droga zostanie przebudowana, bo w niektórych miejscach jest źle wyprofilowana. Tak jest między innymi przy skrzyżowaniu z ul. Przepilińskiego, a także na skrzyżowaniu z ul. Żniwną i Pszenną.

Po zakończeniu inwestycji wszystko ma być w końcu w porządku. Konstrukcja jezdni zostanie całkowicie wymieniona. Na całej długości będzie mieć szerokość sześciu metrów, a wzdłuż niej poprowadzony zostanie 2,5 metrowy ciąg pieszo-rowerowy. Droga będzie odwadniana poprzez kanalizację deszczową (znikną przydrożne rowy) i oświetlona. Przebudowane i obniżone zostaną również skrzyżowania z ul. Żniwną i Pszenną oraz Pikiety. Po każdej stronie jezdni powstaną po trzy przystanki (cztery z nich zostaną wydzielone z jezdni, dwa będą zatokami autobusowymi). Złagodzone zostaną łuki. - Droga będzie dostosowana do dynamiki jazdy oraz komfortu użytkowników. Konstrukcja nawierzchni jezdni przystosowana będzie do ruchu ciężkiego - mówi Maria Osińska z Biura Projektowego Arkada z Bielska-Białej.

W trakcie piątkowych konsultacji mieszkańcy mieli okazję zapoznać się z planami dotyczącymi przebudowy. Mogli też zgłaszać swoje uwagi i opinie. Dzięki temu, jeśli byłaby taka konieczność, zmiany do projektu zostaną wprowadzone jeszcze przed złożeniem wniosku o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji.

- Trwa obecnie faza opracowania i uzgadniania dokumentacji projektowej. Ma się ona zakończyć do października. Jeżeli nie będzie większych problemów z pracami geodezyjnymi, niezbędnymi do złożenia wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, zostanie złożony wniosek o zatwierdzenie projektu i uzyskanie takiej decyzji. Mamy nadzieję, że na początku przyszłego roku uzyskamy taką decyzję - mówi Magdalena Suchanek-Kowalska, zastępca dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych w Cieszynie.

Od tego momentu jednak do rozpoczęcia inwestycji jeszcze daleka droga. W trakcie spotkania z mieszkańcami ul. Pikiety, Jerzy Nogowczyk, starosta cieszyński, przyznał, że powiat nie posiada w tym momencie dodatkowych pieniędzy na remont drogi. Szansą są środki zewnętrzne. O te będzie można starać się najwcześniej dopiero w przyszłym roku. Jeśli udałoby się je pozyskać remont ul. Pikiety mógłby rozpocząć się w 2014 roku.

- To nas niepokoi. Z doświadczenia wiem, że często jest tak, że projekty wchodzą do realizacji po 4-6 latach od uzyskania pozwolenia na budowę. Obawiam się, że w tym przypadku może być podobnie. Ja bym proponował puścić tamtędy Tour de Pologne, to jest dobry sposób na szybki remont - radzi tymczasem Mirosław Szajter.

Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Kto pozwolił na to aby widniały numery rejestracyjne samochodów na zdjeciu? Nie można byo tablce zamazać. Jak dziennikaże ponizaja czytelników..

bardzo odkrywcze zdanie: " Codziennie przejeżdża nią kilkadziesiąt samochodów". Gratuluję.

Hmmmm... Ja tam żadnych numerów nie widzę.

Tzn. remont bez sensu? Tak? Młotki?

Po cholerę te przystanki, skoro się likwiduje autobusy? Kto się tam będzie zatrzymywał???

A ile zarabia rocznie Nogowczyki, Ślęki i reszta? Głosujcie tak dalej, to będzie mieć drogę w 2025 roku.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama