, poniedziałek 20 stycznia 2020
To już ostatni etap konsultacji społecznych uchwały krajobrazowej w Cieszynie
To już ostatni etap konsultacji społecznych uchwały krajobrazowej w Cieszynie fot: URSZULA MARKOWSKADodaj do Facebook

To już ostatni etap konsultacji społecznych uchwały krajobrazowej w Cieszynie

UM
To już ostatni dzień konsultacji społecznych uchwały krajobrazowej w Cieszynie. Do piątku, do godz. 14:00 na konsultacjach indywidualnych prowadzonych w Zamku Cieszynie mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi do uchwały. Wczoraj w sali konferencyjnej oranżerii Zamku Cieszyn omawiano m.in. problem reklam wielkopowierzchniowych na budynkach osiedli mieszkaniowych oraz w centrum miasta.

Przypomnijmy. Uchwała ma być narzędziem do wprowadzenia zakazu reklam na obszarze zabytkowym Cieszyna. Po za kilkoma wyjątkami, które określa uchwała, w całym Cieszynie będzie obowiązywał zakaz reklamy wyświetlanej i przewijanej, zakaz wywieszania reklam na miejscach parkingowych, na ogrodzeniach (z małym wyjątkiem), murach oporowych, mostach i wiaduktach, kratach, balustradach itp. Reklamy nie będą mogły być sytuowane poza wskazanymi odległościami, zbyt blisko budynków i ogrodzeń, blisko skrzyżowań. Zakazów uchwała nie przewiduje dla szyldów, jednak mają tworzyć spójną całość z budynkiem.

Reklamy będą musiały być w dobrym stanie technicznym, wykonane materiałów materiałów, a na budynku tylko w gablotach ekspozycyjnych. Na wiatach przystankowych reklamy ograniczone będą rozmiarem. Ustawa przewiduje, iż reklamy będą mogły znajdować się na ogrodzeniu budowy i rusztowaniu. Będzie dopuszczalna także reklama okolicznościowa, dotycząca wydarzeń, i wyborcza, jednak z pewnymi ograniczeniami. Obowiązywać będą tutaj zasady ekologii i recyklingu.

Dostosowanie reklam i szyldów będzie obowiązkowe. Jeżeli uchwała zostanie przegłosowana w przyszłości przez radę miejską, przedsiębiorcy i mieszkańcy dostaną rok czasu na usunięcie zakazanych reklam jak np. banerów z ogrodzeń, a także 4 lata na dostosowanie pozostałych oraz 10 lat na reklamy i szyldy będące budowlami posiadającymi pozwolenie na budowę.

Po zakończeniu konsultacji uchwała trafi na ręce włodarzy miasta oraz Rady Miejskiej. To oni zdecydują o ostatecznych zasadach i warunkach umieszczania reklam i szyldów w naszym mieście. Projekt uchwały i objaśnienia, można zobaczyć klikając TUTAJ.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

niedługo wybory, zrobimy w Ratuszu nowy krajobraz

Niewątpliwie jak Polska długa i szeroka przestrzeń krajobrazu pozostawia wiele do życzenia. Nie szanujemy tradycji architektonicznej danych regionów, zamiast budować nowe, można często zaadaptować stary dom, siedlisko, kamienicę, dom historyczny, przy zachowaniu jego oryginalnych elementów na ile się da. Widać to wszędzie, ale w regionach takich jak np. północne Mazowsze, drewniane Podlasie, Zakopane gdzie niszczeje wiele starych willi czy Mazury z pomarańczową dachówką szczególnie, bo nie kontynuuje się tak sielnie CHARAKTERYSTYCZNYCH TRADYCJI DLA TYCH REGIONÓW. Niestety w Polsce nie ma tej tradycji, za to mamy wątpliwy sajding, drzwi nowoczesne zamiast malować stare, gargamelowate domy, nowoczesne, szare, blaszane ogrodzenia, wreszcie ogrom płacht reklamowych, za dużych, niezmiernie krzykliwych, przysłaniających krajobraz...

oczywiście masz rację ale jaka propozycja zmian? Żadna.
Płachty płachtami ale z tego wielu ludzi ma dodatkowe dochody, a i państwo też z podatków. Oczywiście należy te sferę uporządkować wizualnie - może jakoś ujednolicić ale polskim systemem jest ZAKAZYWAĆ i DZIELIĆ na lepszych i gorszych. Jedni muszą zdjąć natychmiast, inni po czterech, jeszcze inni po dziesięciu latach. Widać tutaj presję największych sieci dla których prawo jest rozumiane jakoś inaczej.

i znowu urzędnik włazi nam do ogródka, to choroba jakaś

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama