, czwartek 17 stycznia 2019
Tężnia solankowa. Jaworze
Tężnia solankowa wzbogaciła oferte turystyczną Jaworza. Obiekt wpisuje się w tradycje uzdrowiskowe miejscowości.  fot: mat. Urząd Gminy JaworzeDodaj do Facebook

Tężnia solankowa. Jaworze

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Tężnia solankowa. Jaworze

Jedną z atrakcji parku jest fontanna solankowa.


Tężnia solankowa. Jaworze

W upalne dni ochłodę można znaleźć nad rozległym stawem z wysepką.


Tężnia solankowa. Jaworze

Tężnia solankowa w Jaworzu.

Ciesząca się wielką popularnością wśród mieszkańców, kuracjuszy i turystów jaworzańska Tężnia solankowa usytuowana jest przy ul. Koralowej – w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Zdrojowego. Została wybudowana w 2014 r., dzięki pozyskanym przez Gminę Jaworze środkom z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Obiekt służy do naturalnej inhalacji oraz pełni funkcje rekreacyjne. Kolumna tężni została wyposażona w zbiornik solanki oraz system rusztu drewnianego wypełnionego tarniną. Kształt kolumny tężni oraz powierzchnia spacerowa daje możliwość regulacji stężenia wdychanego aerozolu w zależności od usytuowania osoby spacerującej w stosunku do kolumny tężni i kierunku wiatru.

Inhalacja, z której można korzystać dzięki Tężni solankowej, stanowi metodę zapobiegania i wspomagania leczenia wielu schorzeń dróg oddechowych oraz uzupełniania niedoboru jodu. Polega na wdychaniu rozcieńczonej solanki rozpylonej w postaci areozolu. Wdychanie aerozolu solankowego powoduje nawilżenie dróg oddechowych, rozrzedzenie śluzu i łatwiejsze odksztuszanie. Podczas takiej kuracji następuje wchłanianie jodu, powodujące dłużej trwający wzrost jego poziomu we krwi i przenikanie do tkanek organizmu, a w szczególności do układu nerwowego. Jod jest mikroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, reguluje przemiany energetyczne w organizmie, natomiast brom ma działanie uspokajające, łagodząc napięcie nerwowe oraz stres.
Do tężni można dojść m.in. poprzez Zabytkowy Park Zdrojowy im. Józefa Piłsudskiego, w którym nie brakuje urokliwych alejek spacerowych. W trakcie spaceru można podziwiać ok. 40 gatunków drzew i krzewów. Po pięknym zapachu łatwo zgadnąć, że najwięcej jest lip drobnolistnych, ale licznie występują też klony, jawory czy dęby. Ładnym akcentem kolorystycznym są brzozy brodawkowate, topole białe, buki purpurowe i graby.
Z gatunków egzotycznych wyróżniają się platany i tulipanowce. Spośród krzewów pięknymi kwiatami ubarwiają park różaneczniki. Wiele drzew to dorodne pomniki przyrody – kilka wiązów górskich przekracza nawet 5 metrów w obwodzie. W upalne dni w Parku Zdrojowym ochłodę można znaleźć nad rozległym stawem z wysepką pośrodku. Dzieci mogą natomiast skorzystać z placu zabaw. Niewątpliwą atrakcją jaworzańskiego parku jest również fontanna solankowa.
Na terenie parku znajdują się zabytki. Nad całością góruje katolicki kościół Opatrzności Bożej, w którego pobliżu usytuowany jest klasycystyczny pałac dawnych właścicieli Jaworza. Przed wejściem na jedną z parkowych alejek wszystkich przybyłych gości wita siedzący na ławeczce hrabia Maurycy Saint Genois – twórca uzdrowiska. Natomiast w zaciszu parku stoi pomnik Józefa Piłsudskiego. Z kolei po przeciwległej stronie parku do uczestnictwa w imprezach kulturalnych zachęca piękny amfiteatr. Park jest łatwo dostępny dla turystów – z myślą o zmotoryzowanych przygotowano kilka parkingów.

Tekst i zdjęcia: UG Jaworze

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama