, środa 5 sierpnia 2020
Szpital Śląski: Utworzono oddział dziennej chemioterapii
Anna BednarskaCzerwińska wyjaśniała radzie powiatu kulisy powstania Oddziału Dziennej Chemioterapii. fot: FJDDodaj do Facebook

Szpital Śląski: Utworzono oddział dziennej chemioterapii

KATARZYNA KOCZWARA
Pacjenci po operacjach onkologicznych, zmuszeni do przyjmowania chemioterapii, mają szansę na leczenie w Cieszynie. Szpital Śląski właśnie dostosował do ostrych wymogów aptekę przyszpitalną i wyremontował pomieszczenia pod oddział dzienny chemioterapii.

Inwestycja pochłonęła ponad 200 tys. zł. - Za zgodą zarządu powiatu, z pieniędzy z obligacji, dostaliśmy środki na przygotowanie apteki i przygotowanie oddziału dziennej chemioterapii. Kosztowne były przede wszystkim filtry - wyjaśnia Anna Bednarska-Czerwińska, dyrektorka cieszyńskiego szpitala.

Podczas majowej sesji wyjaśniała radzie powiatu: - Mamy nowoczesną aptekę przyszpitalną z wydzieloną częścią do przygotowania cytostatyków. Była to poważna inwestycja. By można było stosować chemioterapię na oddziałach szpitalnych, muszą być spełnione ostre wymogi. Cytostatyki powinny być przygotowywane w specjalnych pomieszczeniach, przy użyciu odpowiednich filtrów, w specjalnych komorach z odpowiednim przepływem powietrza, z odpowiednim współczynnikiem bakteriologicznym.

Obecnie zarówno apteka jak i oddział są po wszystkich koniecznych odbiorach. Szpital Śląski złożył ofertę w konkursie ogłoszonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. - Czekamy na wyniki - wyjaśnia dyrektorka placówki.

Obecnie pacjenci na chemioterapię jeżdżą do sąsiedniego Bielska. - Bardzo mi zależało, aby pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową, nie tułali się po innych jednostkach. By u nas, w godnych warunkach, mogli to przejść - przyznaje Anna Bednarska-Czerwińska.

Dlatego zadbano także o otoczenie, wystrój sal na oddziale. - Jedna z pracownic ze zdolnościami artystycznymi, uatrakcyjniła wnętrze swoimi malunkami. Planujemy wprowadzić także odpowiednią muzykę. Wszystko, by pacjent przez ten okropny czas przeszedł w możliwie najlepszych warunkach - dodaje dyrektorka szpitala.

Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

u nas też są pracowite pielęgniarki, nikiere tylko zamamrane łoktropecznie, ale se myślym, że kiedysi to taki straszecznie ważne Madonny były, a teraz trza robić i się im to za bardzo (niektórym) nie podobo, dlatego, że nimogóm podskakiwać i muszą robić bo obowiązki mają jasno przypisane to teraz chcą się popisywać, jaki to sóm straszecznie móndre i inteligyntne:-) Ale co tam, dali my se z Niymcami i Ruskimi rady to dóme se i z zadudranymi strzykawami rade:-). Óne muszóm się jeszcze nauczyć, że myśleć ło pacjyncie se mogóm co chcóm i nic nóm do tego ale na zewnątrz majóm się piyknie uśmiychać, a móndrości i zamamrani w chaupie zóstawić.

Czlowieku popracuj troche i zorientuj sie w temacie to innaczej bedziesz mowil..

a co się stało z pracownią scyntygrafii, której nie ma, a pacjenci są odsyłani do Gliwic lub Tychów, a przecież chorych na tarczycę w powiecie nie brakuje. Czy szpital pomyślał jakie to utrudnienie, szczególnie kiedy ktoś nie dysponuje samochodem, a komunikacji autobusowej, ani kolejowej NIE MA !!!

No właśnie, dlaczego brak scyntygrafii, tarczyca to teraz ogromny problem. Ciekawe, że mówi się o przywróceniu chemioterapii, czy kiedyś już była w szpitalu? Swoją drogą, może się szpital ustosunkuje do pytań? Coś ostatnio cicho.

Jest tylko jeden problem. Żeby podawać chemię trzeba mieć sporą wiedzę i doświadczenie.Od lat leczę się w Bielsku nie dlatego,że mi się tam podoba,ale dlatego,że w Cieszynie nie ma zespołu który umie zając się chorymi.Operację zrobił mi w |Cieszynie sam ordynator I Chirurgii, onkolodzy mówią, że perfekcyjnie, ale na chemię lekarze kierowali mnie do Gliwic lub Bielska. Wybrałam Bielsko bo bliżej i dobra atmosfera, dobrzy lekarze i pracowite pielęgniarki. Pozdrawiam

bardzo dobre posunięcie - należy zwiększać ofertę szpitala i ułatwiać życie mieszkańcom regionu!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama