, niedziela 17 października 2021
Szansa na otwarcie Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Cieszynie
Powiat cieszyński wystartował w konkursie o kontrakt Narodowego Funduszu Zdrowia na otwarcie dwóch Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.  fot: arch.GCDodaj do Facebook

Szansa na otwarcie Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Cieszynie

UM
Powiat cieszyński wystartował w konkursie o kontrakt Narodowego Funduszu Zdrowia na otwarcie dwóch Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. W ramach ministerialnego programu w całym kraju ma powstać 300 nowych punktów pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla najmłodszych pacjentów.

Co czwarta młoda Brytyjka zmaga się z depresją, nerwicą lub problemami z odżywianiem – wynika z raportu opublikowanego przez NHS, angielską służbę zdrowia. Z podobnymi problemami zmaga się polska młodzież. Polscy psychiatrzy szacują, że depresja dotyka 2 proc. dzieci i 8 proc. nastolatków. Natomiast problemy emocjonalne, objawy depresyjne, którym należy się uważnie przyglądać i nie lekceważyć ich objawów, ma co trzeci dorastający Polak. Od 30 lat z roku na rok coraz więcej dzieci ma takie trudności.

Nastolatki coraz częściej podejmują próby samobójcze, choć na szczęście nie rośnie liczba tych, które się powiodły. Samobójstwo pozostaje jednak drugą po wypadkach przyczyną śmierci wśród młodzieży.

Psychiatrzy coraz częściej mówią wręcz o epidemii, dotyczy ona zwłaszcza zaburzeń depresyjnych oraz autoagresji, które mogą poważnie zagrażać zdrowiu i życiu dzieci (do zachowań autoagresywnych zalicza się m.in. samookaleczenia i próby samobójcze). Dlatego nie wolno lekceważyć problemów psychicznych u dzieci i w razie jakichkolwiek niepokojących symptomów trzeba niezwłocznie skorzystać ze specjalistycznej pomocy – najlepiej wykwalifikowanego psychologa lub psychiatry.

Psychiatrie dziecięce są przepełnione.

Nie wszyscy wiedzą, że w okresie od jesieni do wiosny, oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży w szpitalach w całej Polsce przypominają oblężone twierdze. Dosłownie pękają w szwach. Brakuje w nich nie tylko wolnych łóżek w pokojach, ale też często nawet wolnych miejsc na podłodze, także na korytarzach. A są one na wagę złota, bo – jak mówią psychiatrzy – liczba młodych pacjentów potrzebujących natychmiastowej pomocy, będących często w stanie zagrożenia życia, jest ogromna.

Gdzie szukać pomocy?
Poradni specjalistycznych jest jak na lekarstwo, a wszystkie z zajętymi już terminami. Prywatne gabinety oferują pomoc, ale jest ona bardzo kosztowna i niestety nie każdego rodzica na nie stać.

Powiat cieszyński wystartował w konkursie o kontrakt Narodowego Funduszu Zdrowia na otwarcie dwóch Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.

W ramach ministerialnego programu w całym kraju ma powstać 300 nowych punktów pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla najmłodszych pacjentów.

Pierwsza taka poradnia w powiecie ma szansę powstać w Szpitalu Śląskim w Cieszynie, który przygotował projekt powołania Ośrodka Środowiskowej Pomocy Psychologicznej I Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży.
24 lutego w NFZ w Katowicach otwarto koperty, a decyzja o przyznaniu kontraktu z NFZ powinna zapaść do połowy marca. Jeżeli cieszyńska poradnia otrzyma kontrakt, będzie mogła przyjmować pacjentów od pierwszego kwietnia - ale to jeszcze nic pewnego - zaznacza Natalia Pastucha-Walach, psycholog i psychoterapeuta dziecięcy ze Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

- Planujemy współpracować z jednym psychologiem, dwoma psychoterapeutami, a także terapeutą środowiskowym. Terapeuta środowiskowy - jest to osoba, która powinna być najbliżej dziecka. Żeby psycho- edukowała, była takim łącznikiem między dzieckiem a poradnią, szkołą, z rodzicami, a czasem może i tak, że i z kuratorem. Można powiedzieć, że „terapeuta środowiskowy” ma uzupełniać terapię w placówce.

Poradnia ma być czynna 5 dni w tygodniu od 8:00 do 16:00 w tym dwukrotnie od 11:00 do 20:00, aby wyjść naprzeciw pracującym do późna rodzicom.
W założeniu nie będzie konkurować z istniejącymi poradniami pedagogiczno-wychowawczymi, które zajmują się raczej problemami z nauką i dziećmi sprawiającymi problemy wychowawcze. Ośrodek środowiskowej pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej będzie służył przede wszystkim dzieciom mającym zdiagnozowane kliniczne zaburzenia oraz choroby psychiczne.

- A skala problemu jest coraz większa. Nawet wśród dzieci przedszkolnych obserwujemy wzrost liczby pacjentów z objawami depresji, zaburzeń lękowych, a nawet zaburzenia osobowości. Uzależnienia od środków psychoaktywnych czy uzależnienia behawioralne (na przykład od gier i Internetu) najczęściej pojawiają się u starszych dzieci i wśród młodzieży - mówi Natalia Pastucha-Walach.

Jeszcze za wcześnie, by mówić o powstaniu oddziału szpitalnego psychiatrii dziecięcej w Cieszynie. Zgodnie z ministerialnymi procedurami, utworzenie punktów i ośrodków opieki środowiskowej to pierwszy krok do uzyskania zgody na założenie takiego oddziału.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama