, czwartek 25 kwietnia 2024
warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/betagc/public_html/sites/default/modules/cck/content.module on line 1284.
Susza po obu stronach granicy
Niski stan wód to efekt drastycznego obniżenia się wód podziemnych. fot: Maciej Kłek



Dodaj do Facebook

Susza po obu stronach granicy

KATARZYNA KOCZWARA/InSilesia.pl

Komentarze: ()    Zobacz opinię czytelników (10)    Dodaj opinie
Tak niskiego stanu wód w rzekach dawno nie było. Wysychają studnie, dramatycznie obniżył się stan wód gruntowych. Hydrolodzy mówią już nie o suszy glebowej a hydrologicznej.

Równie pogodnej jesieni dawno nie było, dla wielu była to przyjemna rekompensata za zimne i mokre lato. Konsekwencje tygodni bez deszczu są jednak bardzo poważne.

Obserwujemy, jak z suszy glebowej, uciążliwej przede wszystkim dla rolników, weszliśmy w etap suszy meteorologicznej. Teraz do czynienia mamy z suszą hydrologiczną. Obowiązuje ona na obszarze karpackim - wyjaśnia Mirosław Samulski, dyżurny hydrolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Niski stan wód podziemnych i gruntowych doprowadził do wystąpienia zjawiska tak zwanej niżówki hydrologicznej. - Wody w rzekach zasilane są wodami podziemnymi, które uległy zdecydowanemu obniżeniu. Sytuacja byłaby jeszcze gorsza, gdyby nie wysoki stan wód podziemnych po mokrym lipcu - wyjaśnia hydrolog.

Problem z wodą zaczyna być uciążliwy dla społeczności lokalnej. W Istebnej przy urzędzie gminy uruchomiono punkt poboru wody pitnej. Można ją pobierać własnym transportem w porozumieniu z gospodarzem budynku w godzinach od 8.00 do 17.00. O wodę trudno też w Szczyrku. Trzeba ją dowozić w beczkowozach.

Niestety prognozy, dla południa kraju, w tym Śląska Cieszyńskiego, nie są optymistyczne. Meteorolodzy nie spodziewają się większych opadów również na obszarze Karpat. - Na razie nie ma szans na polepszenie się sytuacji. Dużo zależy od zimy, na ile opady śniegu zdążą zasilić wody podziemne - mówi Mirosław Samulski.

Zaniepokojeni sytuacją są także Czesi. Jak podaje Karwiński Dziennik (karvinsky.denik.pl) tak suchego listopada na terenie północnych Moraw i Śląska nie było od 1920 roku. Odnotowano minimalny poziom wód w niektórych potokach i rzekach. W wielu z nich woda płynie tylko dlatego, że wpuszczana jest do nich wymaga ilość z zapór. Od kilku tygodni utrzymuje się bardzo niski poziom wody w Jiczynce, Olesznie, Mohelnicy oraz Morawicy. Poniżej poziomu jest również Ostrawica w Ostrawie. W środę, poniżej dopuszczalnego poziomu znajdowała również Olza w Czeskim Cieszynie.

Problemy mają mieszkańcy kilku miejscowości, w których częściowo lub całkowicie wyschły źródła wody pitnej. Głównie chodzi tu o mniejsze miejscowości, jednak oficjalne ostrzeżenie w tej sprawie wystosował również urząd miasta w Mostach koło Jabłonkowa. Lokalne dostawy wody mogą nie wystarczyć na pokrycie realnych potrzeb. Niski poziom może również spowodować pogorszenie się jakości dostarczanej wody.

Czym grozi utrzymujący się niski poziom wód?
- w okresie zimowym, w przypadku spadku temperatury znacznie poniżej zera i tworzeniu się zjawisk lodowych, którym może towarzyszyć tworzenie się zatorów śryżowo-lodowych i występowaniu większych wahań stanu wody oraz lokalnych piętrzeń wody;
- przy małej ilości wody w rzece może wystąpić ograniczenie poboru wody dla niektórych odbiorców pozwoleń wodno-prawnych;
- im mniej wody w rzece tym większe stężenie zanieczyszczeń, co może przełożyć się na zagrożenia dla życia biologicznego rzeki i ekosystemów wodnych i od wody zależnych.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama