, piątek 5 czerwca 2020
Storczyki - wybór i pielęgnacja
Storczyki to jedne z najpiękniejszych kwiatów. fot: Świat KwiatówDodaj do Facebook

Storczyki - wybór i pielęgnacja

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Storczyki znane również jako orchidee to jedne z najładniejszych kwiatów doniczkowych zdobiących wnętrza naszych domów. To rodzina roślin, do której należy ponad 2000 gatunków o zróżnicowanym wyglądzie. Swoją popularność zawdzięczają efektownym kwiatom o fantazyjnych kształtach i wyjątkowych kolorach. Wbrew pozorom uprawa storczyków nie jest trudna, wystarczy zapewnić im właściwą pielęgnację oraz warunki, a odwdzięczą się zdrowym wyglądem i dekoracyjnym ukwieceniem.

Zakup orchidei – wybieraj mądrze
Do zakupu orchidei najlepiej podejść ze spokojem i rozwagą. Wybierając bez zastanowienia pierwszą lepszą roślinę możemy narazić się na rozczarowanie i niepotrzebne nerwy. Pośpiech w tym wypadku jest złym doradcą, dlatego najpierw warto obejrzeć wszystkie rośliny zanim podejmiemy decyzję. Wybierajmy silne i młode okazy, o zdrowych liściach, szarych korzeniach oraz zielonych lub czerwonych końcach. Nie kupujmy roślin które zostały zaatakowane przez szkodniki, czy widoczne są na nich brązowe plamy. Najlepiej wybierać storczyki, które nie stały w sklepie dłużej niż 2-3 tygodnie. Jeśli zdecydujemy się na konkretną roślinę, warto od razu wypytać sprzedawcę o nazwę gatunku, odpowiednią do uprawy temperaturę czy okresy spoczynku. Znając dokładną nazwę będziemy mogli sami sięgnąć po odpowiednią literaturę dotyczącą uprawy tego gatunku. Warto również zakupić od razu odpowiednie dla storczyków podłoże. Więcej o zakupie orchidei przeczytasz tutaj: https://budujesz.info/artykul/orchidea-pielegnacja,346.html

Stanowisko do uprawy storczyków

Najczęściej wybieranym miejscem do uprawy storczyków są parapety przy witrynach okiennych. Jednak ani zimą ani latem rośliny te nie powinny stać za blisko okna, ponieważ latem istnieje ryzyko poparzenia liści, a niskie temperatury zimą mogą spowodować nieodwracalne szkody. Istotne jest również to aby zapewnić roślin odpowiednie zacienie, jeśli okna przy których je ustawiliśmy skierowane są na południe. Korzystne jest także wietrzenie, aby utrzymać w pomieszczeniu dobry obieg powietrza. Należy zadbać również o higienę stanowiska, wycierając parapety, a także dezynfekując osłonki i narzędzia.
W pomieszczeniu, w którym hodujemy storczyki ważna jest także odpowiednia wilgotność powietrza oraz temperatura, które muszą być dostosowane do wymagań poszczególnych gatunków. Ogrzewanie pomieszczenia sprzyja zmniejszaniu wilgotności, ale niezwykle pomocne mogą okazać się rozwieszone mokre ręczniki lub po prostu nawilżacz powietrza.
Jeśli fanom storczyków zabraknie już miejsca na ich uprawę to nic straconego, można wykorzystać miniaturowe odmiany, które świetnią zapełnią nawet niewielkie przestrzenie na parapecie.

Pielęgnacja storczyków

Jedną z najważniejszych zasad właściwej pielęgnacji orchidei jest ich wyważone podlewanie. Najczęściej popełnianym błędem w uprawie jest zbyt obfite podlewanie. Należy unikać zastojów wilgoci , a do podlewania używać wody w temperaturze pokojowej, o twardości nie większej niż 6 dH i kwaśnym odczynie (5-6 pH). Drugim często popełnianym błędem jest zbyt częste podlewanie storczyków, które powinno być przeprowadzane dopiero kiedy podłoże dobrze przeschnie. Łatwo to sprawdzić, unosząc doniczkę do góry i sprawdzając czy jest już dostatecznie lekka. Najlepiej rośliny podlewać powoli i ostrożnie, tak aby podłoże równomiernie chłonęło wodę.
Uprawiając storczyki należy zadbać o ich zrównoważone nawożenie, które warunkuje prawidłowy rozwój roślin, a także zapobiega chorobom i atakom szkodników. Do nawożenia możemy wykorzystać nawozy płynne lub w proszku, zawierające fosfor, azot oraz nieduże ilości potasu. Przed zastosowaniem należy uważnie zapoznać się z informacjami dotyczącymi stężenia oraz zalecanej dawki, niekorzystny jest zarówno niedobór jak i nadmiar nawozu. Przydatne do przeprowadzenia zabiegu będą strzykawki, ponieważ ułatwią odmierzenie odpowiedniej ilości. Wyróżniamy dwie główne metody nawożenia: pełne i dolistne. Pełne polega na zasileniu podłoża nawozem 1-2 razy w miesiącu, dawką 2ml rozcieńczoną w litrze wody. Nawożenie dolistne stosujemy dwa razy w miesiącu, spryskując liście rośliny rozcieńczonym roztworem nawozu. Sposób ten pozwala na pobieranie przez liście odpowiedniej dawki składników pokarmowych. Nawozy można znaleźć on-line np.: https://sklep-nasiona.pl/nawozy-do-storczykow/

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
reklama