, środa 8 kwietnia 2020
Stela Dej: Oddadzą głos również organizacjom i mieszkańcom
Impreza Stela Dej ma odbyć się pierwszy raz 24 września na cieszyńskim rynku, w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy”, a także w Ratuszu. fot: UM CieszynDodaj do Facebook

Stela Dej: Oddadzą głos również organizacjom i mieszkańcom

MAŁGORZATA BRYL
- „Stela”, to nie tylko folklor i tradycja. To fantastyczni Cieszyniacy, którym chcemy umożliwić prezentację i promocję często niedocenianej działalności - zapowiadają organizatorzy pierwszej edycji nowej imprezy w Cieszynie, czyli „Stela Dej”.

Impreza Stela Dej ma odbyć się pierwszy raz 24 września na cieszyńskim rynku, w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy”, a także w Ratuszu. Jej celem jest prezentacja tego, co „stela”. Wydarzenie ma być wpisane w obchody XVI edycji „Skarbów z cieszyńskiej trówły” - imprezy, która na dobre wpisała się w kalendarz Cieszyna. Na stronie internetowej miasta już jakiś czas temu pojawił się komunikat w tej sprawie. O szczegóły Stela Dej postanowiliśmy więc zapytać głównego organizatora Stela Dej, czyli COK „Dom Narodowy” w Cieszynie.

- Stela Dej będzie świetną okazją do zaprezentowania mieszkańcom tego, co cieszyńskie. Program imprezy będzie się opierał na prezentacji cieszyńskich wartości, produktów, tradycji, zespołów muzycznych, lokalnych organizacji, twórców, tego, co „stela” - wyjaśnia w rozmowie z naszą redakcją Monika Sikora Monkiewicz, dyrektor COK „Dom Narodowy”. - Możemy być dumni z działalności wielu środowisk, dlatego pragniemy pokazać ją mieszkańcom, udostępniając płytę rynku, ale również przestrzeń COK „Dom Narodowy" na spotkania, wykłady, prezentacje, koncerty, promocję lokalnych produktów, warsztaty i inne działania. „Stela”, to nie tylko folklor i tradycja. To fantastyczni cieszyniacy, którym chcemy umożliwić promocję, często niedocenianej działalności - dodaje.

Organizacje, twórcy, wszyscy zainteresowanych, którzy chcą pomóc w organizacji lub zaprezentować swoją działalność mogą zgłosić swój udział do 31 sierpnia drogą mailową:sekretariat@domnarodowy.pl. Jak potwierdziła nasza redakcja, z racji krótkiego czasu dopuszczalne jest nadsyłanie zgłoszeń też z początkiem września.

Jak wyjaśnia Adam Cieślar z Domu Narodowego w rozmowie z naszą redakcją, Ośrodek zapewni obsługę logistyczną, pomoc organizacyjną, a także udostępni miejsce i nagłośnienie dla wszystkich chętnych, którzy będą chcieli się zaprezentować. - Prezentacja jest możliwa zarówno w pomieszczeniach Domu Narodowego, jak i na stoiskach na płycie rynku. Możliwa jest także prezentacja na scenie - wyjaśnia Cieślar. - Jeśli zainteresowani zgłoszą się do nas, z pewnością pomożemy przy doborze formy prezentacji, a także zapewnimy wsparcie logistyczne - dodaje.

Z inicjatywy klubu radnych Cieszyńskiego Ruchu Społecznego w trakcie Stela Dej będzie możliwość spotkania się mieszkańców ze wszystkimi radnymi miasta Cieszyna w Ratuszu. Jak podkreśla pomysłodawca imprezy, radny Krzysztof Pszczółka, chciałby, aby w sprawę zaangażowała się cała Rada Miejska ponad podziałami. - Chcemy pogłębić debatę między mieszkańcami a radnymi o tym, co dzieje się w mieście. Żyjemy w takim społeczeństwie, w którym ważne są wartości i te wartości powinny być bliskie wszystkim mieszkańcom. Taką wartością w Cieszynie jest pojęcie „stela” i ono powinno być bliskie nie tylko ludziom, którzy mieszkają tu od pokoleń, ale też tym, którzy tu przyjechali, postanowili tu pracować i zamieszkać. Według mnie „stela” może być ktoś, kto akceptuje pewne wartości - wyjaśnia Krzysztof Pszczółka w rozmowie z naszą redakcją.

- Nigdy za mało imprezy, która byłaby robiona przez cieszyniaków po to, by prezentować na zewnątrz lokalne aktywności i wartości. Chwalimy się tym, że mamy bardzo dużo organizacji pozarządowych, ale z drugiej strony te organizacje nie mogą się pokazać. Uczymy dzieci tańca regionalnego lub gwary i też nie ma gdzie tego zaprezentować. Mamy regionalne pyszne produkty i również nie ma jednego miejsca, gdzie może to być zaprezentowane, by też turysta z zewnątrz mógł tego spróbować i zakochać się w Cieszynie. Mam nadzieję, że impreza przyjmie się, a możliwość spotkania z radnymi spotka się z dobrym odbiorem wśród mieszkańców - dodaje Pszczółka.

Stela Dej ma być imprezą cykliczną, jak podają pomysłodawcy i pełnić też funkcję zamknięcia letniego sezonu obfitującego w Cieszynie w szereg ważnych imprez. W programie 1. edycji Stela Dej mają znaleźć się: występy lokalnych zespołów artystycznych, młodzieżowych, a także prezentacja organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i twórców z Cieszyna, którzy zgłoszą swoją chęć uczestnictwa.

Przypomnijmy, że według plebiscytu na Najpiękniejsze Cieszyńskie Słowo, który zorganizował w 2012 roku portal gazetacodzienna.pl, wygrały słowa: "JO JE STELA" i "TU STELA". Przeczytaj więcej w artykule Znamy zwycięzców konkursu na Najpiękniejsze Cieszyńskie Słowo.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Super sprawa, mnie się podoba.

dosyć to dziwne - jakaś prowizorka ale liczy się zapał i chęć działania...tylko ten tytuł trzeba koniecznie zmienić... stela dej - to jakiś koszmar językowy...życzę powodzenia!

"Nigdy za mało imprezy, która byłaby robiona przez cieszyniaków po to, by prezentować na zewnątrz lokalne aktywności i wartości." Cieszyński rynek to jest rzeczywiście bardzo "na zewnątrz". Ale jo nic nie wiem.

...nazwa jest straszna - przecież słowa "stela" powinno się używać jako "tu stela", a "słowo" - "dej" - to m by c spolszczone "DAY" czy gwarowe "daj" - i tak i tak głupio....

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama