, poniedziałek 26 sierpnia 2019
Starosta w roli organizatora transportu
Na mocy ustawy, której szczegółowe zapisy zaczną obowiązywać od nowego roku, na obszarze powiatu cieszyńskiego to starosta będzie organizatorem transportu międzygminnego. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Starosta w roli organizatora transportu

Wraz z początkiem przyszłego roku wprowadzona zostanie nowa organizacja przewozów w zakresie publicznej komunikacji zbiorowej. Na jej mocy starostwo powiatowe będzie organizatorem transportu międzygminnego.

Na mocy ustawy, której szczegółowe zapisy zaczną obowiązywać od nowego roku, na obszarze powiatu cieszyńskiego to starosta będzie organizatorem transportu międzygminnego, który aby realizować zadanie, nie będzie musiał posiadać własnego taboru. Tabor w powiecie cieszyńskim mają dalej zapewniać prywatni przewoźnicy, którzy oferują tu swoje usługi. Zmiana będzie polegała na tym, że powiat jako organizator będzie musiał określić, które linie autobusowe będą wyłącznie liniami komercyjnymi, a na których liniach będą jeździli operatorzy transportu, tj. przewoźnicy, mający prawo otrzymać dofinansowanie.

Na rok przed przystąpieniem do podpisywania umów z przewoźnikami starostwo powiatowe w Cieszynie ogłosiło, że podejmuje się roli organizatora transportu publicznego. - Ogłoszenie jest zamiarem zawarcia bezpośrednich umów z przewoźnikami na wykonywanie publicznego transportu zbiorowego w powiecie cieszyńskim, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2017 roku. Jest to związane z wymogami ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym, nakładającej na samorządy nowe obowiązki - organizatorów publicznego transportu zbiorowego - poinformowano nas w wydziale komunikacji cieszyńskiego starostwa, w związku z ogłoszeniem, które pojawiło się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej starostwa powiatowego w Cieszynie.

Zgodnie z w/w ustawą organizator jest zobowiązany do publikacji ogłoszenia co najmniej na rok przed planowanym bezpośrednim zawarciem umowy z operatorem. - Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 planuje się bezpośrednie zawarcie umów z dotychczasowymi przewoźnikami. Forma bezpośredniego zawarcia umów z przewoźnikami wyklucza formę przetargową, w związku z czym przetarg nie będzie przeprowadzony - dodaje wydział komunikacji.

W ogłoszeniu wymienione zostały rodzaj transportu oraz linie komunikacyjne (pogrupowane w szlaki komunikacyjne), na których realizowane będą przewozy. W przypadku powiatu cieszyńskiego będzie to oczywiście transport zbiorowy autobusowy. Szczegółowy wykaz linii komunikacyjnych znajduje się tutaj.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Strach się bać. Starostwo pokazało już jak organizuje transport - likwidując dworzec autobusowy w Cieszynie. Może byłoby lepiej dla transportu jakby starosta zajął się czymś innym?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama