, środa 14 kwietnia 2021
Stał pusty i czekał na lepsze czasy. Zamek w Strumieniu został sprzedany!
Odnośnie potencjalnych planów inwestora dotyczących obiektu to nie zostały one sprecyzowane, ale wstępnie była mowa o uruchomieniu tam domu weselnego lub hotelu. fot: D T G/Wikimedia CommonsDodaj do Facebook

Stał pusty i czekał na lepsze czasy. Zamek w Strumieniu został sprzedany!

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Nakłady finansowe konieczne do utrzymania obiektu w należytym stanie, znacząco przewyższały możliwości budżetowe Gminy Strumień. - Decyzja o ogłoszeniu przetargu dotyczącego sprzedaży strumieńskiego zamku zapadła w związku z troską o zabytek i chęcią zaprzestania jego niszczeniu - informuje Anna Grygierek, burmistrz Strumienia.

Radni strumieńscy już kilka lat temu podjęli uchwałę o sprzedaży zamku w Strumieniu. Budynek stojący w pobliżu ul. Londzina pochodzi z przełomu XVII i XVIII w. i był siedzibą dawnych właścicieli miasteczka, niestety jego stan nie zachęcał do kupna. Opuszczony, zaniedbany, ulega systematycznej dewastacji. Starania władz na nic się zdały. Sprzedać zabytkową budowlę próbował już poprzedni burmistrz, przymierzano się również do remontu zamku, jednak nie wykonano projektu, z powodu braku pieniędzy. Znalazł się jednak inwestor, który kupił zamek.

Budynek zgodnie z warunkami ogłoszonego przetargu nieograniczonego, powinien zostać wyremontowany zgodnie z uzyskanymi przez nabywcę pozwoleniami, w tym z pozwoleniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - Remont musi się rozpocząć do 2 lat od nabycia nieruchomości. Takie prawo zastrzegła sobie gmina Strumień. Jeżeli inwestor nie rozpocznie remontu, gmina ma również prawo do naliczenia kar umownych z tytułu nie rozpoczęcia remontu w wyżej wymienionym terminie - mówi Anna Grygierek i dodaje, że w przypadku nie dokonania remontu, gminie przysługuje również prawo odkupu sprzedanej nieruchomości w terminie do 5 lat od daty zawarcia umowy sprzedaży. Natomiast, gdyby nabywca chciał tą nieruchomość sprzedać, to gmina będzie mogła skorzystać z prawa pierwokupu, prawo to będzie wpisane do księgi wieczystej.

- Odnośnie potencjalnych planów inwestora dotyczących obiektu to nie zostały one sprecyzowane, ale wstępnie była mowa o uruchomieniu tam domu weselnego lub hotelu - przyznaje burmistrz i dodaje, że 21 czerwca zostanie podpisana umowa notarialna i być może wtedy plany inwestora zostaną sprecyzowane.

Siedziba właścicieli Strumienia potocznie zwana zamkiem powstała na przełomie XVII i XVIII wieku. Był to raczej dość skromny dwór w późniejszych latach wielokrotnie przebudowywany. W połowie XVIII wieku miał formę prostokątnego budynku nakrytego mansardowym dachem. Otaczały go zabudowania gospodarcze oraz park. Po II wojnie światowej w roku 1956 zaadaptowano budynek na obiekt mieszkalny. Zamieszkany był do roku 2000, od tego momentu stoi pusty. Źródło: www.zamkiobronne.pl

Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

i ja mam to rozebrać heh

q

burmisrzyni sprzedaje co sie da pewnie znów jakas znajoma sie nachapie

Chłopie niepisz głupot. Dobrze że jest szansa na remont tego obiektu. Skoczòw od kilku lat prubuje sprzedać kamienice na rynku i nie chętnych.

Ale ruina...i jeszcze jakieś warunki dla nabywcy, nie wystarczy, że dzięki niemu zaoszczędzili kasę bo pewnie ruinę trzeba byłoby rozebrać...to jest tylko w Polsce możliwe...

Teraz jest boom na domy weselne...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama