, sobota 6 czerwca 2020
Sołtys Ochab: „Będziemy osobną gminą, to się może udać!”
Gdyby Ochaby odeszły od Skoczowa, byłby to niemały cios finansowy w budżet tej gminy.  fot: Wojciech Wandzel / skoczow.plDodaj do Facebook

Sołtys Ochab: „Będziemy osobną gminą, to się może udać!”

MB
Sołtys Ochab: „Będziemy osobną gminą, to się może udać!”

Konkretne wyliczenia przedstawione niedawno w odpowiedzi na interpelację sołtysa i radnego miejskiego.


Sołtys Ochab: „Będziemy osobną gminą, to się może udać!”

..c.d. wyliczeń.

Jak informowaliśmy pod koniec sierpnia, wieś Ochaby chce odłączyć się od Skoczowa i stać się odrębną gminą. Sołtys Ochab podał właśnie pierwsze zestawienie finansowe tego pomysłu i jak twierdzi, to się może udać.

Sołtys Maciej Bieniek po konsultacjach z Radą Sołecką wsi Ochaby 23 sierpnia podczas sesji Rady Miejskiej Skoczowa złożył interpelację dotyczącą danych finansowych dochodów gminy Skoczów oraz pochodzących z sołectwa Ochaby. Niedawno dostał odpowiedź. Co z niej wynika?

Dochód roczny Ochab rzędu 5203307,67 zł minus wydatki na działalność szkoły i przedszkola w tym sołectwie 3771738,41 zł daje kwotę 1431569,26 zł. A zatem blisko 1,5 mln złotych to przybliżony budżet, którym dysponować mogłaby potencjalna gmina Ochaby. - Moglibyśmy tyle wydać rocznie na naszą wewnątrz gminną działalność, to znaczy remont dróg, inwestycje - twierdzi sołtys Bieniek.

Powyższe zestawienie finansowe nie jest dokładne, nie uwzględnia jeszcze szeregu danych, jak np. subwencji zadaniowej oraz wyrównującej. Jednak na wyobraźnię działa porównanie: osobna gmina Ochaby miałaby 1,5 mln złotych, a teraz jako sołectwo dostaje z gminy tylko 220 tys. złotych. Tego typu informacja ostatnio pojawiła się na stronie internetowej sołectwa.

Sołectwo ma już swoje zestawienie finansowe, co zatem będzie działo się dalej? - Teraz wybieramy się do szeregu gmin w kraju, które mają zbliżoną populację mieszkańców co sołectwo Ochaby. Interesuje nas model ich funkcjonowania, w tym celu organizujemy wyjazdy do tych gmin. Jednak chciałbym podkreślić, że niczego nie zdecydujemy „na łapu capu” i wszystko będziemy konsultować z mieszkańcami Ochab, pierwsza dyskusja na ten temat zaplanowana jest na najbliższe Zebranie Wiejskie 27 września - mówi naszej redakcji sołtys Ochab, Maciej Bieniek. - Równolegle trwają rozmowy z gminą Skoczów o tym wszystkim co nas boli i co doprowadziło do naszej decyzji o odłączeniu się od Skoczowa - dodaje Bieniek. Na pytanie naszej redakcji, czy jeśli uda się dojść do porozumienia, nie będzie odłączenia Ochab, sołtys odpowiada, że wiele zależy od wyniku finansowego tych rozmów.

Gdyby Ochaby odeszły od Skoczowa, byłby to niemały cios finansowy w budżet tej gminy. Porównać to można na zestawieniach, które przygotował Urząd Miejski, a które załączamy obok artykułu.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

I maja racje Bieniek Maciej wie co robi w gminie skoczow były duże dlugi za czasów ŻAGANIOWEJ a na gminie zawsze najmądrzejsi to byli bacza i jego zona baczowa ich polityka zawsze była najwazniejsza jak gmina skoczowska gminą od lat 90 to BACZA zawsze był najmądrzejszy w skoczowie i wszystkim mowil i mowi co maja robic,czas to zmienić ochaby dadza sobie rade bez gminy skoczowskiej.

Widzę to tak, że ambicje paru gostków z Ochab sięgają wyżej niż bycie radnym czy sołtysem - i stąd całe halo o odłączenie się.
A niech idą w pigułę. O ile rzeczywiście mieszkańcom tez sie ten pomysł podoba..
Jednak nie sposób nie skojarzyć tej akcji z blamażem Brexitu, i nie przypomnieć jęków i stęków Brytyjczyków po ogłoszeniu wyników głosowania.

Kupa śmiechu! 1,5 mil zl, a gdzie cała administracja? przyszły wójt też chciałby zarabiać 12 tyś tak jak inni i oto chodzi!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama