, czwartek 28 marca 2024
Słoneczny i zielony Ustroń, czyli ekologia
Najnowsze plany projektowe w Ustroniu to Słoneczny i Zielony Ustroń - wyjaśnia burmistrz Ustronia Ireneusz Szarzec. fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Słoneczny i zielony Ustroń, czyli ekologia

MB
Miasto Ustroń szykuje się do dwóch dużych projektów ekologicznych. W pierwszym chodzi o wykorzystanie energii słonecznej w gospodarstwach domowych na terenie gminy. Drugi projekt wiąże się z nasadami dodatkowej zieleni w śródmieściu uzdrowiska i budową tężni solankowej.

Urząd Miasta w Ustroniu zaprosił mieszkańców do wspólnego projektu związanego z wyprodukowaniem energii elektrycznej na własne potrzeby w gospodarstwach domowych. Będzie przy tym wykorzystywana energia słoneczna. Jeśli mieszkaniec weźmie udział w projekcie, przy danym gospodarstwie będzie instalowana mikroinstalacja fotowoltaiczna, a jej moc nie może przekroczyć 40 kW. Jak tłumaczy burmistrz, taka moc spokojnie wystarcza na potrzeby pojedynczego gospodarstwa domowego. - Ta energia zabezpieczy potrzeby przeciętnego domu jednorodzinnego, oczywiście byłoby to na potrzeby własne - tłumaczy burmistrz Ustronia Ireneusz Szarzec.

Koszt takiej instalacji to 25 tys. zł, a w ramach partnerstwa z Urzędem Miejskim jest teraz możliwość uzyskania dofinansowania unijnego 85% tej kwoty. Zatem mieszkaniec ponosi 15% kosztów takiej inwestycji. W perspektywie długoterminowej taka inwestycja zwróci się, bo nie jest już konieczne czerpanie energii elektrycznych z innych źródeł. Są także inne korzyści i o nich mówi Szarzec.

Burmistrz Ustronia: „Chodzi o to, by zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną z sieci zewnętrznych. Poza tym chodzi o zmniejszenie niskiej emisji. To jest szczególnie dobre w kontekście miejscowości uzdrowiskowej. Ten projekt wpisuje się w szereg innych projektów ekologicznych, które realizujemy od paru lat, m.in.: wymiana kotłów grzewczych na nowoczesne kotły gazowe, rozbiórka azbestu, inwestycje kanalizacyjne czy wodociągowe”.

Mieszkańcy, którzy chcieliby wejść w partnerstwo z Urzędem w postaci montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych na swoich posesjach mają czas do 15 kwietnia br. Aby dokonać takiego zgłoszenia należy wypełnić ankietę (wzór do pobrania tutaj) i dostarczyć ją do biura podawczego w Urzędzie.

Ustroń planuje też nowe nasady zieleni w śródmieściu i jest to związane z kolejnym projektem pn. „Zielony Ustroń”. - Zielony Ustroń to też pomysł, który pojawił się niedawno. Ubiegamy się o pieniądze na wymianę i modernizację terenów zielonych w mieście. Głównie chcielibyśmy wymienić nasady kwiatowe wzdłuż promenady przy ulicy Grażyńskiego, ulicy 3 Maja, obok bulwarów, a także dwóch parkach - wyjaśnia burmistrz.

Jednak w tym projekcie samorząd planuje nie tylko nową roślinność, ale też wybudowanie tężni solankowej dla kuracjuszy uzdrowiska. - W ramach tego projektu 30% pozyskanych środków można przeznaczyć na inwestycje infrastrukturalne. I tu myślimy o małej tężni w którymś z parków w śródmieściu. Całość tego projektu wyniesie ok. miliona złotych informuje burmistrz.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

W Ustroniu w dzielnicy Jaszowiec od lat mieszkańcy ul. Wczasowej /po stronie wyciągu na Palenicę/ nie mają drogi, wody, kanalizacji miejskiej, gazu ziemnego, oświetlenia. Dojazd do domów to horror. I od lat nic w tej sprawie się nie dzieje. Ale za to będą w Centrum piękne odnowione zieleńce. To znaczy ,że mieszkańcy tej strony nie płacą podatków lub, nie są mieszkańcami Ustronia. Karetka pogotowia nie może dojechać do chorego, trzeba taką osobę transportować samemu na parking wyciągu /do tego miejsca tylko może dojechać jakakolwiek pomoc. To samo tyczy się Straży Pożarnej i innych służb lub innych nie Daj Boże zdarzeń. To są obywatele gorszej kategorii a radni od lat nic w tej sprawie nie robią. Tyle dotacji Unijnych było i nic. Może miastu nie opłaca się inwestować w zapyziały zakątek Ustronia. Przecież Jaszowiec to mało ważna dzielnica.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama