, wtorek 10 grudnia 2019
Śląskie Centrum Rehabilitacji w Ustroniu zmienia nazwę
W Śląskim Centrum Rehabilitacji w Ustroniu od 20 lat prowadzony jest unikalny i autorski model kompleksowej rehabilitacji i prewencji. fot: www.scr-ustron.com.plDodaj do Facebook

Śląskie Centrum Rehabilitacji w Ustroniu zmienia nazwę

JM
Śląskie Centrum Rehabilitacji w Ustroniu zmieni nazwę na Śląskie Centrum Rehabilitacji i Prewencji. Dzięki temu placówce łatwiej będzie starać się o fundusze zewnętrzne.

Taką decyzję podjęli radni sejmiku województwa śląskiego podczas październikowej sesji. - W Śląskim Centrum Rehabilitacji od 20 lat prowadzony jest unikalny i autorski model kompleksowej rehabilitacji i prewencji - podkreślił w uzasadnieniu do uchwały Marek Piekarski, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Ustroński szpital jest jednym z dwóch w Polsce i dwudziestu w Europie, gdzie realizowany jest program Światowej Organizacji Zdrowia Pilot Health Promoting Hospital. Jego zasadą jest takie prowadzenie programu rehabilitacji, aby na każdym etapie czynnikiem kluczowym była edukacja pacjenta i motywacja do zmian sposobu życia. Dlatego wśród części składających się na cały program znalazło się m.in. indywidualne planowanie programu rehabilitacji z ukierunkowaniem na prewencję, realizacja wszystkich zajęć rehabilitacyjnych w trybie edukacyjnym, program wsparcia w rzucaniu palenia, czy ewaluacja wyników programu, w tym ocena poziomu wiedzy pacjentów.

- W ostatnich latach narasta rozczarowanie doraźnymi efektami tzw. "medycyny naprawczej" w schorzeniach przewlekłych, na przykład chorobie wieńcowej. Dlatego w rehabilitacji kardiologicznej i ortopedycznej coraz większą role odgrywają działania edukacyjne i motywujące, które mają zapobiec rozwojowi choroby, powtórzeniu się niepożądanych i groźnych zdarzeń medycznych, a więc zmniejszyć skalę niepełnosprawności i obniżyć śmiertelność - mówi dr n. med. Zbigniew Eysymontt, dyrektor Śląskiego Centrum Rehabilitacji w Ustroniu, który dodaje, że według tegorocznego raportu fundacji Watch Health Care w Polsce występuje aż 33 proc. śmiertelność pacjentów po zawałach serca już w 4 lata od zdarzenia, mimo skutecznego leczenia w pierwszej fazie choroby.

Zmiana nazwy szpitala na Śląskie Centrum Rehabilitacji i Prewencji ma być, jak napisano w uzasadnieniu do uchwały, "wyraźnym podkreśleniem i sygnałem dla pacjentów, ośrodków kierujących do rehabilitacji i płatników świadczeń, że jednostka podejmuje najważniejsze wyzwania współczesnej medycyny i je realizuje". - Nowa nazwa może mieć również znaczenie w pozyskiwania funduszy związanych z prewencją. Ta tendencja jest także podstawą ustawy o zdrowiu publicznym i wszystkie szpitale w Polsce będą musiały podjąć te wyzwanie, a zwłaszcza te, które zajmują się rehabilitacją kardiologiczną - dodaje Eysymontt.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama