, piątek 29 marca 2024
Skoczów: Zagrożenie katastrofą kolejową?
Przewodniczący Rady Powiatu, Andrzej Bacza zwrócił uwagę na nie tylko zły stan kładki przy dworcu kolejowym w Skoczowie, ale także budynku stacji. fot: Adrian Karwat



Dodaj do Facebook

Skoczów: Zagrożenie katastrofą kolejową?

MB
W zeszłym miesiącu podczas sesji Rady Powiatu przewodniczący, Andrzej Bacza złożył wniosek w sprawie nieczynnej kładki dla pieszych przy dworcu kolejowym w Skoczowie. Samorządowiec stwierdził, że elementy kładki odpadając, mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla przejeżdżających pociągów.

Przewodniczący Rady Powiatu, Andrzej Bacza zwrócił uwagę na nie tylko zły stan kładki przy dworcu kolejowym w Skoczowie, ale także budynku stacji. - Zachodzi obawa, że elementy kładki mogą (odpadając) stanowić bezpośrednie zagrożenie dla przejeżdżających pociągów, co może skutkować katastrofą kolejową - poinformował Bacza.

- Jednocześnie wnioskuję o podjęcie interwencji pod adresem właściciela budynku tak zwanej stacji kolejowej w Skoczowie w sprawie jej remontu, gdyż jej stan bardzo negatywnie świadczy o firmie jej posiadającej, ale co ważniejsze szpeci piękne krajobrazy i architekturę ziemi cieszyńskiej, ponadto działa odstraszająco dla wielu gości oraz ewentualnych inwestorów przejeżdżających przez Skoczów - zawnioskował przewodniczący Rady Powiatu. To pismo nie ma jeszcze oficjalnej odpowiedzi ze strony starosty.

Przypomnijmy, że zarządcą dworca kolejowego w Skoczowie jest PKP. Gmina Skoczów mogła przejąć ten dworzec, ale w lutym br. skoczowscy radni nie podjęli uchwały w sprawie nieodpłatnego przejęcia od PKP dworca w Skoczowie. Nieodpłatne przekazanie praw użytkowania dotyczyło zabudowań dworca oraz placu przy dworcu i drogę - fragment ul. Mickiewicza. Całość nieruchomości została wyceniona przez rzeczoznawcę na ok. 465 tys. zł.

Jak się jednak okazało, to koszty, jakie należy włożyć w tą nieruchomość po jej przejęciu, zadecydowały o niepodjęciu uchwały. Skoczowski dworzec jako obiekt przewidziany do włączenia do gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków wymaga zabezpieczenia i utrzymania w jak najlepszym stanie. Gdyby Skoczów przejął dworzec, koszty związane z tymi obowiązkami spadłyby na gminę. Oprócz tego dworzec będący aktualnie w złym stanie wymaga na wstępie kosztownych napraw i remontu. Jak podkreślali radni oraz burmistrz, podjęta decyzja o nieprzejęciu dworca jest wypadkową powyższych przeszkód.

Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dwa pociągi na krzyż i kolejowa katastrofa.Tym sposobem Skoczów miałby szansę trafić do Księgi Guinessa.

A Pan Mrózek nic w tym temacie nie ma do powiedzenia?

Przy obecnym natężeniu ruchu pociągów w Skoczowie nie ma co się tak bardzo ekscytować. Tak po prawdzie korzystałam z kładki jedynie dla jej walorów tarasu widokowego na Beskidy.

Ze względu na koszty, radni Skoczowa maja rację ws.nie przejęcia dworca PKP,przynajmniej w obecnej chwili. Natomiast istniejącą kładkę należy przejąć jako niezbędny element Gminnej bezpiecznej pieszej komunikacji z południową częścią miasta, inaczej ludzie będą chodzić przez tory. Myślę ,że Rada Osiedlowa "Południe" wraz z Burmistrzem zadziała odpowiednio i szybko. Likwidacja kładki nad torami nie powinna wchodzić w grę.

Po pierwsze -Burmistrz olewa Radę Osiedla Południe. Po drugie - Rada Osiedla Południe nie ma żadnej mocy sprawczej w sprawie kolejowej kładki. Śmieszy mnie relacja A.Bacza - starosta, wszak to jedna sitwa. Ale "oficjalnego stanowiska" brak...

Ktoś zapomniał dopisać że cena za którą Skoczów miał wykupić dworzec nie była nawet równa 1/10 wartości z wyceny, mimo tego Skoczów dworca nie przejął...

Brawo P. Bacza - kolejne pozorowane działania klubu pis

W pierwszej kolejności powinien Andrzej Bacza złożyć wniosek o kupno podręcznika do gramatyki języka polskiego dla przewodniczącego rady (czyli de facto dla samego siebie). Zachodzi obawa, że bez niej nigdy nie nauczy się poprawnie odmieniać zaimków (innych części mowy zresztą też nie), co może skutkować jeszcze głośniejszą salwą śmiechu niż dotychczas.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama