, wtorek 20 sierpnia 2019
Skoczów: Samorządowcy wprowadzą zmiany w OPS
Dziś jest już jasne, że takiej przeprowadzki nie będzie, a OPS zostaje w swojej dotychczasowej siedzibie przy ul. Morcinka 18. Niemniej skoczowską pomoc społeczną i tak czekają zmiany - na lepsze, jak podkreśla samorząd. fot: Wojciech Wandzel / skoczow.plDodaj do Facebook

Skoczów: Samorządowcy wprowadzą zmiany w OPS

MAŁGORZATA BRYL
Jeszcze w lutym tego roku burmistrz Skoczowa informował, że skoczowski Ośrodek Pomocy Społecznej należałoby przenieść w miejsce niedawno zlikwidowanego Gimnazjum nr 2 przy ul. Bielskiej 17. Dziś jest już jasne, że do tego nie dojdzie, niemniej OPS i tak czekają zmiany.

Pół roku temu podczas sesji Rady Miejskiej w lutym br. burmistrz Skoczowa, Mirosław Sitko w ten sposób mówił o planowanej przeprowadzce OPS: - „Ten budynek przy ulicy Bielskiej 17, przy postoju taksówek, przewidujemy zagospodarować na potrzeby OPS-u. Jak wiecie państwo, OPS pracuje w bardzo trudnych warunkach. A biorąc pod uwagę, że Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci „Program Rodzina 500” jest już uchwalona, chcę uzmysłowić państwu, że OPS co najmniej dwukrotnie zwiększy swój budżet, w związku z tym obsługa tych ludzi musi być robiona w określonych warunkach i będę państwu rekomendować na najbliższe sesje, żeby podjąć tam pewien zakres remontu. Musimy sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie, jaki to będzie zakres remontu i chciałbym, żeby OPS jak najszybciej rozpoczął pracować właśnie tam”.

Dziś jest już jasne, że takiej przeprowadzki nie będzie, a OPS zostaje w swojej dotychczasowej siedzibie przy ul. Morcinka 18. Niemniej skoczowską pomoc społeczną i tak czekają zmiany - na lepsze, jak podkreśla samorząd. Uchwała w sprawie „Zatwierdzenia do realizacji projektu pn. Wdrożenie zmian organizacyjnych w OPS w Skoczowie mających na celu poprawę jakości obsługi klienta” pojawiła na wrześniowej sesji Rady Miejskiej i została przyjęta. Co konkretnie przewiduje ten projekt? W planach jest rozdzielenie pracy socjalnej i usług socjalnych od zadań administracyjnych ośrodka, pracownicy socjalni mają przejść szkolenia podnoszące kwalifikacje, ponadto w planach są dwa dodatkowe etaty dla pracowników socjalnych. Będzie też remont: - Część środków zostanie przeznaczona na niewielki remont pomieszczeń siedziby OPS przy ul. Morcinka 18 na potrzeby dla zespołu pierwszego kontaktu oraz pracy socjalnej, wydzielone zostaną dwa boksy do zapewniania klientom komfortowych warunków przeprowadzania indywidualnych rozmów - tłumaczy burmistrz Mirosław Sitko w odpowiedzi na pytania naszej redakcji.

Zmiany w skoczowskim OPS zostaną w całości sfinansowane ze środków zewnętrznych za kwotę ponad 350 tys. złotych. - Na 20 złożonych w skali kraju wniosków, tylko 5 otrzyma dofinansowanie, w tym projekt OPS w Skoczowie. Wszystkie realizowane w ramach projektu działania zostaną dofinansowane w 100% ze środków unijnych, a więc OPS nie poniesie z tego tytułu żadnych kosztów - wyjaśnia Sitko.

A co z niszczejącym pustostanem w centrum miasta przy ulicy Bielskiej 17, w którym do niedawna działo Gimnazjum nr 2? - O środki na realizację projektu „Wdrożenie zmian organizacyjnych w Ośrodku Pomocy Społecznej w Skoczowie mających na celu poprawę jakości obsługi klienta” OPS ubiegał się jeszcze przed przejęciem przez gminę Skoczów budynku dawnego liceum przy ul. Bielskiej 34 i decyzją o likwidacji Gimnazjum nr 2 przy ul. Bielskiej 17 - wyjaśnia burmistrz Skoczowa w korespondencji z naszą redakcją. - Budynek dawnego Gimnazjum nr 2, zgodnie z aktualnymi uwarunkowaniami planu zagospodarowania przestrzennego może być wykorzystywany wyłącznie na cele oświatowe. Przez pewien czas rozważany był pomysł przeniesienia tam siedziby OPS. Po przeprowadzeniu jednak przez Wydział Inwestycji i Rozwoju analizy stanu technicznego oraz ewentualnych kosztów adaptacji budynku do innych celów, gmina zdecydowała się nie zmieniać przeznaczenia budynku i odstąpiła od przenosin Ośrodka Pomocy Społecznej - dodaje.

Jak się dowiadujemy, miasto zabiega o to, by w budynku była kontynuowana działalność edukacyjna. - Tymczasem ofertą na wykorzystanie budynku po dawnym Gimnazjum nr 2 przy ul. Bielskiej 17 zainteresowaliśmy kilka różnych instytucji, prowadzących działalność związaną z edukacją. Aktualnie trwają z nimi rozmowy - informuje Sitko.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Przypuszczam, że budynek Gimnazjum nr 2 w |Skoczowie przejmie kościół katolicki, na "edukacyjne szkolenia", obym się mylił.!

Masz rację.
Biskup P. prowadzi już na ten temat rozmowy z I Sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR-pis.
W zamian oferuje darmowe kropienia czego dusza zapragnie przez kolejne 5 lat. I modlitwę o surowy wyrok, minimum kara śmierci, dla Tuska.

Suweren już niedługo da kopa pisczyćnie i Sitce, wrócą gimnazja - będzie od nowa szukanie pomieszczeń.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama