, środa 24 kwietnia 2024
Skoczów: Problematyczne wyróżnienia
Projekt regulaminu spotkał się z negatywną oceną Komisji Kultury i Oświaty. Na poprzedzającym sesję posiedzeniu radni z tej komisji punktowali zastrzeżenia. Uwagi uwypuklił też ZNP.  fot: MB



Dodaj do Facebook

Skoczów: Problematyczne wyróżnienia

MAŁGORZATA BRYL
W środowisku skoczowskiej oświaty jeszcze nie opadły emocje związane z przyznaniem zeszłorocznych Nagród Burmistrza, a już wokół tej sprawy pojawiły się nowe kontrowersje.

W lutym opisaliśmy sytuację przyznania Nagród Burmistrza dla pracowników oświaty w 2013 roku w Skoczowie. W momencie przyznania tych prestiżowych wyróżnień w środowisku nauczycieli pojawiło się więcej kontrowersji niż radości. Komentująca wtedy sprawę prezes skoczowskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, Agata Wrona stwierdziła, że przyznanie licznych nagród w grudniu poza oficjalną okazją było rekompensatą za niewypłacony nauczycielom dodatek wyrównawczy.

Obecnie podczas sesji Rady Miejskiej Skoczowa, 22 maja, został oddany pod głosowanie projekt regulaminu decydującego o kryteriach i trybie przyznawania nagród dla nauczycieli i dyrektorów placówek oświatowych w Skoczowie za ich osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.

Projekt regulaminu spotkał się z negatywną oceną Komisji Kultury i Oświaty. Na poprzedzającym sesję posiedzeniu radni z tej komisji punktowali zastrzeżenia. Uwagi uwypuklił też ZNP.

Według nowego regulaminu Nagrody Burmistrza mogą być przyznawane z okazji Dnia Edukacji Narodowej, ale też w innych terminach w uzasadnionych przypadkach. Radni apelowali, by dookreślić i ukonkretnić ten zapis, z jakiej konkretnie okazji nagroda może być przyznana, a jeśli nie jest to możliwe, całkiem usunąć ten zapis. Równie kontrowersyjne okazało się wyeliminowanie ZNP z grona wnioskodawcy przyznania nagród. Agata Wrona sugerowała, by ZNP mógł być wnioskodawcą nagrody dla dyrektorów, ponieważ posiada kompleksowe informacje na temat pracy tej grupy pracowników i jej rezultatów.

Dyskusja podczas posiedzenia Komisji Kultury i Oświaty znalazła swe przedłużenie podczas sesji Rady Miejskiej. Część z propozycji zmian projektu regulaminu formowana podczas posiedzenia komisji została uwzględniona, ale powyżej punktowane zastrzeżenia nie zostały zmienione. Burmistrz Skoczowa, Janina Żagan stwierdziła, że zapis „przyznanie nagrody w innych terminach” powinien zostać, ale nie podała argumentu, dlaczego. Z kolei ZNP jest wyeliminowany z grona wnioskodawców przyznania nagrody, bo, jak argumentuje burmistrz, związki zawodowe przyznają swoje nagrody i wyróżnienia.

- Ten punkt „przyznawanie nagrody w innych terminach” plus punkt, że pani burmistrz może przyznawać nagrody bez wniosków i z własnej inicjatywy, zaskutkuje tym, co było w Skoczowie w grudniu ubiegłego roku. Czyli teraz regulamin umożliwi przyznawanie dużej liczby nagród bez okazji - powiedziała radna, Teresa Papkala.

- Nie chciałam się do tego odnosić, ale państwo to wywołaliście. Te nagrody powinny być wyrazem docenienia nauczyciela, a przyznanie ich w zeszłym roku stało się kością niezgody wśród pracowników oświaty - stwierdziła Agata Wrona.

- Już dosyć natłumaczyłam się z przyznania tamtych nagród. Tamta sytuacja już nigdy się nie powtórzy, bo nie ma możliwości, żeby się powtórzyła - zapewniła burmistrz, Janina Żagan. - To zdarzyło się raz, uderzam się w piersi. Są sytuacje pokutne i myślę, że wszystkie już spełniłam - dodała burmistrz.

Jednak radnych ta obietnica nie przekonała. - Byłem i nadal jestem zdania, że aby uniknąć jakichkolwiek nieporozumień na przyszłość, należy zniwelować prawną furtkę do zaistnienia takich właśnie sytuacji wątpliwej jakości - stwierdził przewodniczący Komisji Kultury i Oświaty, Stanisław Kaczmarczyk. - Myślę, że obecny tu na sali pan mecenas potwierdzi, iż największym walorem przepisów prawnych jest ich precyzja, a tymczasem co oznacza „inne terminy” czy „z innej okazji”? Kiedy zapis jest konkretny, wówczas nie ma mowy o nieporozumieniach. A co do ograniczenia roli związków zawodowych jako wnioskodawcy przyznania nagrody, wygląda to tak, jakby był to podmiot, do którego my jako radni nie mamy elementarnego zaufania. Przecież ten zapis dotyczyłby tylko możliwości wnioskowania o nagrody w gronie innych wnioskodawców, a nie decydowania o ich przyznaniu - tłumaczył Kaczmarczyk.

- Nam nie chodzi o to, żeby przyznawać nagrody związkowcom, ale by wnioskować o przyznanie nagród dla nauczycieli. Mamy bowiem niejednokrotnie większą wiedzę o osiągnięciach pracowników oświaty niż dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty, który figuruje w regulaminie jako wnioskodawca przyznania nagród - argumentowała tę sprawę Agata Wrona - Wydajemy opinie cząstkowe na temat pracy dyrektorów na wniosek burmistrza. Ponadto jesteśmy członkami komisji kwalifikacyjnych na stopień nauczyciela dyplomowanego, a więc na pewno mamy wiedzę, jak nauczyciele i dyrektorzy wykonują swoją pracę i jakie mają osiągnięcia. Co roku takich komisji jest ok. dziesięć, osobiście biorę w nich udział. Poza tym na wniosek nauczyciela możemy brać udział w komisjach kwalifikacyjnych na stopień nauczyciela kontraktowego i bierzemy udział w komisjach na stopień nauczyciela mianowanego - dodała.

- Uważam, że można przejść z rozsądkiem do rozwiązań zaproponowanych w tym regulaminie. Poza tym opinie dyrektorów jednoznacznie podtrzymują te rozwiązania - burmistrz pozostała przy swoim stanowisku. Ostatecznie projekt regulaminu został uchwalony przez większą część radnych (11 - za, 6 - przeciw, wstrzymało się 2 radnych) bez uwzględnienia powyżej wypunktowanych wnioskowanych poprawek.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jakie nagrody i za co? Przecież pensje dostają coraz wyższe a poziom edukacji z roku na rok maleje.

Cytat " ...należy zniwelować prawną furtkę ..." - pan przewodniczący Komisji Kultury i Oświaty Stanisław Kaczmarczyk ma jak zwykle rację we wszystkim co mówi i robi z jednym małym wyjątkiem.
Po co furtkę niwelować? Wystarczy ją zamknąć!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama