, piątek 10 lipca 2020
Skoczów i Cieszyn: Modernizacja oświetlenia za miliony
Zarówno Cieszyn, jak i Skoczów zamierzają prowadzić rozmowy z obecnym zarządcą oświetlenia ulicznego, Tauron Dystrybucja S.A. fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Skoczów i Cieszyn: Modernizacja oświetlenia za miliony

MB
Jak wynika z uchwalonych już planów budżetowych, modernizacja oświetlenia ulicznego w Cieszynie i Skoczowie będzie jednym z największych zadań inwestycyjnych w tych gminach w 2016 roku. Samorząd cieszyński zamierza przeznaczyć na ten cel 1,5 mln złotych, z kolei samorząd skoczowski planuje takie zadanie za grubo ponad 2,5 mln złotych.

Gmina Skoczów zaplanowała w budżecie ok. 2 mln 600 tys zł na modernizację systemu oświetlenia ulicznego. Obok termomodernizacji miejskich budynków jest to najdroższa inwestycja przewidziana na ten rok. W Cieszynie jest kilka znacznie droższych inwestycji zaplanowanych na 2016 rok (np. przebudowa węzła przesiadkowego za blisko 4,5 mln zł), ale i tak modernizacja systemu oświetlenia jest w czołówce najdroższych zadań. Przewidziano bowiem, że zadanie pn. „Modernizacja oświetlenia publicznego Cieszyna - etap I” będzie kosztować 1,5 mln zł. W przypadku obu gmin spore kwoty mają być pokryte nie tylko środkami własnymi, ale samorządy zamierzają starać się o dofinansowanie.

Zarówno Cieszyn, jak i Skoczów będą prowadzić rozmowy z właścicielem oświetlenia ulicznego, Tauron Dystrybucja S.A. W grudniu w Cieszynie pojawiła się informacja w sprawie „porozumienia dotyczącego odkupienia od firmy Tauron urządzeń oświetlenia ulicznego”. Wówczas nie była jeszcze znana liczba punktów oświetleniowych, które miasto chce nabyć. Jasnym jednak było, że zadanie musi być podzielone na etapy zgodnie z możliwościami finansowymi gminy. Z początkiem grudnia poprosiliśmy wiceburmistrza, Aleksandra Cierniaka o komentarz w tej sprawie. - Zgodnie z zapisami umowy wykup zostanie podzielony na etapy w zależności od możliwości finansowych gminy (uwzględniający analizowany właśnie montaż finansowy środków własnych i źródeł zewnętrznych - ZITy, Sowa) - poinformował Cierniak. - Szczegółowe warunki, terminy oraz kwoty zostaną określone w odrębnych umowach. Wartość określi rzeczoznawca w oparciu o dokumentację Tauronu i miasta - dodał.

Z kolei Skoczów poinformował oficjalnie o planach modernizacji systemu oświetlenia ulicznego, po tym jak weszła w życie nowelizacja ustawy o Prawie Energetycznym. Pojawiła się wówczas możliwość sporych oszczędności dla gminy Skoczów. Według nowelizacji z maja 2015 roku finansowanie oświetlenia dróg krajowych i ekspresowych należy do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W związku z tym liczba opraw oświetleniowych dotąd utrzymywanych przez Skoczów zmniejszy się o 520 sztuk. Jak wyliczył Urząd Miejski w Skoczowie, spowoduje to zmniejszenie wydatków na oświetlenie uliczne o ok. 130 tys. zł rocznie.

Już w połowie 2015 roku burmistrz Skoczowa, Mirosław Sitko zapowiedział planowaną wymianę 1400 opraw oświetlenia sodowego i rtęciowego na znacznie bardziej energooszczędne oświetlenie typu LED. Obecnie pod Kaplicówką trwają w tej sprawie rozmowy z Tauronem. - Najwyższy czas aby te stare lampy wymienić na nowe. Nie będzie to proces łatwy. Rozmawiamy z Tauronem. Około 70 procent tych lamp znajduje się na instalacjach będących ich własnością. Myślę, że dojdziemy jednak do porozumienia. Tam gdzie będzie to możliwe zejdziemy z sieci skojarzonej, zaś tam gdzie się nie da postaramy się zamontować nowe oprawy na ich słupach - powiedział burmistrz, Mirosław Sitko podczas spotkania z mediami w tym tygodniu.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Nie rozumiem, to co??? ma nie konynuować rzeczy rozpoczętych, dobrych, na które są plany i kasa????? Ma wszystko skreślić, co było poprzedników??? Ludzie , ogarnijcie się trochę....

Brawo panie burmistrzu znowu się uda doprowadzić inwestycje rozpeczętą przez poprzedników .. Potem już tylko będziemy oczekiwać spełnienia obietnic wyborczych...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama