, sobota 20 kwietnia 2024
Skoczów chce poszerzyć ofertę świetlic
Świetlica socjoterapeutyczna to rozwiązanie popierane przez nauczycieli i cieszące się także dobrą opinią wśród rodziców. fot: mzo.skoczow.pl



Dodaj do Facebook

Skoczów chce poszerzyć ofertę świetlic

MB
Zastępca burmistrza Skoczowa, Anna Stefaniak-Bacza poinformowała o wstępnych planach miasta związanych z powołaniem do działania świetlicy socjoterapeutycznej w Skoczowie. To dobre rozwiązanie szczególnie dla tych dzieci, które z różnych powodów odczuwają niedostatki wychowawcze w rodzinie.

W Skoczowie nie ma jeszcze świetlicy socjoterapeutycznej, ale to może wkrótce się zmienić. - Na chwilę obecną przy MCK "Integrator” działa świetlica środowiskowa z elementami socjoterapii. Ta świetlica cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno dzieci, jak i rodziców. Natomiast chcielibyśmy powołać świetlicę socjoterapeutyczną z prawdziwego zdarzenia i na chwilę obecną prowadzimy działania związane ze znalezieniem odpowiedniego lokalu. Mamy nadzieję, że taka świetlica w odpowiednim lokalu ruszy od 1 września tego roku - mówi Anna Stefaniak-Bacza.

Jak podkreśla Stefaniak-Bacza, Skoczów już w tej chwili posiada wykwalifikowanych pedagogów, którzy mogliby w przyszłości prowadzić zajęcia w takiej świetlicy. - Są tu osoby świetnie przygotowane, z doświadczeniem, ponieważ już wcześniej prowadziły świetlice socjoterapeutyczne. Jest także przygotowany już program działalności tej świetlicy. Dlatego teraz musimy to zamknąć tylko znalezieniem odpowiedniego pomieszczenia - informuje.

Świetlica socjoterapeutyczna to rozwiązanie popierane przez nauczycieli i cieszące się także dobrą opinią wśród rodziców. Takie świetlice między innymi zapobiegają włóczęgostwu dzieci i organizują im czas. To także alternatywa dla świetlic w szkołach, gdyż świetlica socjoterapeutyczna może być otwarta dłużej. Ostatecznie rozwiązania w dużej mierze zależą od wysokości środków pieniężnych przeznaczonych na ten cel przez gminy.

Najczęstszymi zadaniami świetlic socjoterapeutycznych jest zorganizowanie wychowankom świetlicy fachowej, dobrze zorganizowanej opieki wychowawczej; udzielanie pomocy w eliminowaniu i rozwiązywaniu niepowodzeń szkolnych, rodzinnych i osobistych; oddziaływanie terapeutyczne, które prowadzi do łagodzenia niedostatków wychowawczych w rodzinie, eliminowanie zaburzeń zachowania, wdrażanie wychowanków do przestrzegania zasad współżycia społecznego oraz podnoszenie ich kultury osobistej; uczenie alternatywnych, zdrowych form spędzania wolnego czasu, rozwój zainteresowań i inwencji twórczej uczestników świetlicy.

Świetlice socjoterapeutyczne współpracują także z rodziną dziecka, ustalają program pracy z rodziną (motywowanie rodziny do podejmowania działań dążących do zmiany jej funkcjonowania). Tego typu świetlice działają często na rzecz dzieci wychowujących się w rodzinach z dysfunkcjami i niewydolnych wychowawczo.

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Najlepiej żeby w szkołach swietlice były czynne w soboty w niedzielę ,każde święto , a moze jeszcze w nocy.

Nowe nazwy nowa moda jak to czytam to szlak mnie trafia świetlica socjoterapeutyczna, świetlica środowiskowa z elementami socjoterapii. Jakie było dzieciństwo 70,60,50 latków. Pasanie krówek, czasami boso do szkoły jadło się to co było w domu po dwie kromki chleba reszta rodzice zamknęli bo by na jutro. Ciężka praca w polu niewyobrażalna dla dzisiejszych dzieci i młodzieży. Bez telewizora komputera łazienki, ustępu w środku domu. Nie było takiego tworu jak opieka społeczna, to tysiące ludzi zjadający budżet gminy. Wyrośliśmy na ludzi wykształciliśmy się i jesteśmy dobrymi fachowcami życiowymi i zawodowymi. Dzisiaj świetlice nie z tego światu granie sranie, a z tych dzieci wyrosną kaleki i nic więcej. Niezaradne życiowo. Później to depresje. Dzieciom trzeba pracy zajęcia zainteresowań i wtedy będzie dobrze.

No i znowu mamy ciekawe plany bez żadnych konkretów - szukamy myślimy otworzymy i tak w kółko a ciekawe

Jestem ciekawy czy Skoczów planuje również dłuższe dyżury świetlic przy szkołach? Bo świetlica otwarta do 16 tudzież 16:15 brzmi jak podły żart wobec dwójki pracujących niejednokrotnie dłużej rodziców. Niestety ludzie dzisiaj pracują dłużej, nie wszyscy mogą liczyć na dziadków na miejscu etc... Widać ludzie zasiadający w ratuszu niewiele zdają sobie z tego sprawę. Druga sprawa to dostępność świetlic podczas wakacji. Czas pracy świetlic zorganizowany jest w gminie tak, że rodzic może sobie a/ zrezygnować z pracy b/ pracować tylko na nocki c/ znaleźć pracę na 2/8 etatu... Mam nadzieję, że nowa władza będzie trochę rozumniejsza w tym temacie

A może lepiej dofinansować świetlice szkolne i wydłużyć ich czas pracy...nie trzeba będzie martwić się o lokal i jego wyposażenie...Tym bardziej, że szkoły posiadają dodatkowo zaplecze kuchenne, sanitarne czy sportowe...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama