, czwartek 25 kwietnia 2024
Seniorzy o Cieszynie: "Komunikacja jest gorsza niż za czasów II wojny światowej"
Wśród pytań, na które odpowiedzieli seniorzy, pojawiło się między innymi to dotyczące wskazania miejsc, gdzie czują się oni najbardziej i najmniej komfortowo. W pierwszym przypadku osoby starsze wskazywały na rynek, teatr, parki, w drugim przypadku wśród najczęściej pojawiających odpowiedzi padały: "dworzec" i "przystanki autobusowe". fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Seniorzy o Cieszynie: "Komunikacja jest gorsza niż za czasów II wojny światowej"

JAKUB MARCJASZ
Czy Cieszyn jest przyjazny seniorom? Takie pytanie zadali organizatorzy wystawy "Dizajn w Przestrzeni Publicznej. Lata lecą" w Zamku Cieszyn. Przy okazji poznaliśmy opinie samych seniorów na ten temat.

Michał Paluch, pedagog, koordynator Transgranicznego Centrum Wolontariatu i Wsparcia Imprez, w związku z wystawą przeprowadził wśród słuchaczy Cieszyńskiego Uniwersytetu III Wieku ankietę. Wśród pytań, na które odpowiedzieli seniorzy, pojawiło się między innymi to dotyczące wskazania miejsc, gdzie czują się oni najbardziej i najmniej komfortowo. W pierwszym przypadku osoby starsze wskazywały na rynek, teatr, parki, w drugim przypadku wśród najczęściej pojawiających odpowiedzi padały: "dworzec" i "przystanki autobusowe". Wśród postulatów do burmistrza wymieniali oni między innymi te dotyczące poprawienia warunków dla podróżnych, ale też zwiększenia ilości miejsc parkingowych (krytycznie wypowiedzieli się jednak o ulokowaniu miejsc parkingowych na rynku), zagospodarowania Cieślarówki, czy zwiększenia ilości toalet.

- Seniorzy czują się komfortowo w miejscach, które pozostały nam w spadku po czasach austriackich - komentuje gorzko wyniki ankiety Paluch. Po chwili jednak dodaje optymistycznie: - To się niebawem zmieni. Projekty rewitalizujące brzegi Olzy, Sport Park, Wzgórze Zamkowe, czy plany dotyczące Parku Kasztanowego to przykłady, że zabieramy się do wspólnych prac nad odnową oblicza przestrzeni publicznej - stwierdza pedagog.

Paluch zwraca uwagę, że edukacyjna rola Zamku Cieszyn odgrywa w tej sprawie kluczową rolę. Instytucja kilka tygodni temu podsumowała kolejną edycję wystawy "Dizajn w Przestrzeni Publicznej", która w 2012 roku nosiła podtytuł "Lata lecą". Na wystawie można było zobaczyć przykłady rozwiązań, które umożliwiają aktywne spędzanie czasu osobom w wieku powyżej 50 lat, jak i obiekty architektoniczne zaprojektowane z myślą o osobach dojrzałych. W opisie wystawy organizatorzy przypominali: "Już za prawie 40 lat połowa Europejczyków będzie w wieku dojrzałym i będzie potrzebowała mądrze zaprojektowanej przestrzeni. Przestrzeni, w której może czuć się dobrze, gdzie swobodnie skorzysta z publicznego transportu, zrobi zakupy i spotka się z przyjaciółmi. Także coraz więcej produktów i usług skierowanych do osób w dojrzałym wieku ma zachęcić do uprawiania aktywnego trybu życia. Przesłanie jest jedno - należy ćwiczyć ciało i umysł”.

Ewa Gołębiowska, dyrektorka Zamku Cieszyn, podaje przykłady takich rozwiązań. Wśród nich są na przykład tak zwane "siłownia pod chmurką" dla aktywnych seniorów, które powstała w Żorach, ale też w Ustroniu. Z kolei ze stereotypami ponurych domów starców zmierzyło się z powodzeniem Towarzystwo Budownictwa Społecznego ze Stargardu Szczecińskiego. To jedna z pierwszych inwestycji mieszkaniowych w kraju, dzięki której powstało specjalne przystosowane osiedle mieszkaniowe dla seniorów. Problem osób niepełnosprawnych i starszych dostrzegli również organizatorzy Colours of Ostrava, którzy nazywają go festiwalem bez barier. Podczas ostatniej edycji cały teren imprezy był przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. A podczas ostatniego dnia na festiwal wstęp wolny mieli seniorzy. Jest też przykład z Gdyni, gdzie młodzi wolontariusze wspólnie z osobami niepełnosprawnymi i seniorami spacerowali po mieście analizując warunki dla osób starszych i niepełnosprawnych. - Dzięki temu mogli zwrócić uwagę na problemy, które ich dotyczą - mówi Gołębiowska, która dodaje, że to przykład nieinwestycyjnego i niedrogiego programu, które byłyby w Cieszynie możliwy do zrealizowania.

Jak podkreślają specjaliści dobrze zaprojektowana przestrzeń może stymulować integrację pomiędzy młodszym i starszym pokoleniem. - Przestrzeń musi być dostosowana do integracji międzypokoleniowej. Dlatego potrzebujemy znacznie więcej pomysłów na przełamanie stereotypów i gett środowiskowych, w które sami się wpakowaliśmy, a nie tędy droga - zauważa dyrektorka Zamku Cieszyn.

Podobnego zdania jest koordynator Transgranicznego Centrum Wolontariatu i Wsparcia Imprez. - Oprócz zmian wizualnych i estetycznych odbywa się też zmiana mentalna. I o to chodzi. To, że mogliśmy jako młodzi ludzie przemówić głosem seniorów to jeden z takich przykładów. Widzialna przestrzeń publiczna ma wpływ na to, co niewidzialne w przestrzeni międzyludzkiej - podsumowuje, odnosząc się do ankiety przeprowadzonej wśród słuchaczy Cieszyńskiego Uniwersytetu III Wieku, Paluch.

Adam Swakoń, zastępca burmistrza Cieszyna, zapewnia, że miasto dostrzega problemy osób starszych i niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej i w miarę możliwości stara się wychodzić im na przeciw. Stąd pomysł stworzenia programu debarieryzacji ścisłego centrum miasta. Tak też projektowane są wszystkie nowe inwestycje. - Wszystkie przebudowy, remonty i budowy w Cieszynie będą odbywały się z poszanowaniem osób starszych i niepełnosprawnych. W taki sposób wyznaczone są też nowe miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, których lokalizacja konsultowana jest z ich reprezentantem - podkreśla zastępca burmistrza Cieszyna. Miasto stara się również pozyskać środki na zakup nowych wiat przystankowych i modernizację już istniejących (chodzi przede wszystkim o ich doświetlenie). W ramach rewitalizacji Parku Kasztanowego, w którym w tym roku powstanie plac zabaw, w przyszłości ma również zostać stworzone miejsce dla osób starszych.

Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ble ble ble... niech lepiej przeankietują jaką przestrzeń mają seniorzy w cieszyńskich przychodniach i szpitalach.
Jak łatwo dostać się do jakiegoś specjalisty w ramach nfz.
Jak się odżywiają nasi seniorzy i jaki dostęp jest do domów starców. Domy starców, które są na odpowiednim poziomie- niestety finansowo są nieosiągalne dla zwykłego obywatela Tuskograju. Ceny za miesiąc w "dobrym" domu spokojnej starości (TAM GDZIE JEST ODPOWIEDNIA PRZESTRZEŃ!!!) to od 2,5 tys. zł wzwyż.
Tyle nawet nie zarabiają ludzie młodzi. Zwykłego staruszka nie obchodzi czy na dizajnerskim zamku są jakieś tam odlotowe ławeczki tylko czy ma co do garnka włożyć i za co leki kupić.

Już staram się nie czytać artykułów sponsorowanych przez Zamek bo mnie szlak trafia. Kolejne marnotrawstwo papieru i wodolejstwo żeby coś udowodnić. Tylko po co? Tam nawet nie można pójść z rodziną na spacer i pooglądać jakąś sensowną wystawę, lub wziąć udział w jakieś imprezie na poziomie. Same konferencje i ble ble ble o ... niczym. Na jesień wystawiali tam sygnalizację świetlną, a chyba bodajże w marcu zeszłego roku oglądałam ze synem..... różowe wibratory.

W lutym konsultacje na temat parku kasztanowego. Po co ten cyrk? Wynajmuje miasto projektanta ten robi projekt- akceptuje i park jak się należy. Przecież i tak ten park będzie zależał od tego jaki jest budżet na rewitalizację tego przedsięwzięcia.

Jak na Cieszyn pomysł z dizajnem w tym miejscu kompletnie nietrafiony, na pewno jest sens utrzymywania takiej placówki w większym mieście ale nie przy czeskiej granicy. Większość mieszkańców (nie urażając ich oczywiście ) wogóle nie pojmuje sensu słowa "dizajn". Ludzie swoje przestrzenie- urządzają bez wyższej wiedzy projektowania. w Cieszynie miejsce dizajnu to targowisko i castorama!!! Uważam że na miejscu zamku promującego dizajn powinienna powstać duża instytucja kulturalna jakiś duży dom kultury, który organizowałby znaczące imprezy miejskie, wydająca jakieś pismo na poziomie o życiu regionu itd.

no właśnie. te twoje ciągle ble ble ble... też już tego nikt nie może czytać. a cieszyniaków jako przyjezdna masz w głębokim...poważaniu.

oszi - aż miło patrzeć, jak po tak długim odlocie powoli wracasz do formy...:)

ostatni debilizm - to postawienie na wzgórzu zamkowym ławek bez oparcia!!!! nawt młody tam nie odpocznie, bo mu plecy ulecą. bravo!!!!!

zamek bardzo chce dołączyć do tego zacnego grona instytucji, które troszczą się o seniorów. Pasują idealnie, pałac za miliony, obowiązkowa empatia, obietnice, wizje, plany... mam tu na myśli ZUS i NFZ, do których również ostatnio dołączył przebojowy Jurek.

PRZEPRASZAM, CZY TEN PAN PALUCH WSZEDZIE MUSI SWOJE PALUCHY WPYCHAĆ?! NIE UDAŁO MU SIĘ ZA BARDZO Z DZIEĆMI, TO TERAZ ZABIERA SIĘ ZA STARUSZKÓW!? DRAMAT!

goń się leszczu...jak ci żal dupę ściska że ktoś coś robi dla społeczności Cieszyna to sam się weź za pomaganie, a nie wypisuj bzdur na forum, choc tak wygodniej - 4 litery w fotelu i hejtować na około....
sorry dla kumatych czytających za styl ale mam uczulenie na wiecznych krytykantów...i "aktywistów" - aktywnych tylko w sieci...a oni innego języka nie zrozumieją...

kolejny specjalista od komunikacji

w ramach rewitalizacji Parku Kasztanowego będzie stworzone miejsce dla starszych...odetchnąłem z ulgą - niestety nie będzie to strefa ciszy, więc może umieścić to miejsce pod dźwiękoszczelną kopułą? mieszkańcy drzew, po modernizacji , opuszczą park...przykład z Gdyni,wydaje się interesujący i godny zaadoptowania ale podobny pomysł, z tym, że przewodnikami były dzieci, realizowała (realizuje?) cieszyńska Krytyka Polityczna,,,warto du pożytkowi społecznemu i dobru przyrody, współpracować...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama