, niedziela 29 marca 2020
Samorządowcy oszczędzają, hotelarze się martwią
Samorządy zaoszczędziły na braku konieczności odśnieżania, branża turystyczna mówi jednak o konkretnych stratach. fot: ARCDodaj do Facebook

Samorządowcy oszczędzają, hotelarze się martwią

KATARZYNA KOCZWARA
Brak śniegu, dodatnie temperatury to duże oszczędności dla samorządów. Branża turystyczna licząc, że jeszcze w te ferie zima pojawi się w Beskidach, przygotowuje specjalną ofertę mającą przedłużyć sezon narciarski. Ma to pomóc w odrobieniu strat.

Można już mówić o dużych oszczędnościach wynikających z braku konieczności odśnieżania dróg. Większość samorządów, póki co, zainwestowała przede wszystkim w żużel i solankę. - Na materiał, który powinien nam starczyć na całą zimę, wydaliśmy do tej pory 102 tys. zł, na samą robociznę 6,5 tys. zł - mówi Waldemar Ornowski, koordynator wszystkich działań związanych z zimowym utrzymaniem dróg w gminie Brenna. W Ustroniu także zaoszczędzili. - Pod koniec 2010 roku wydaliśmy ponad 200 tys. zł, obecnie możemy mówić przede wszystkim o czynnościach przygotowawczych, które kosztowały 50 tys. zł. Jest się z czego cieszyć - uważa Andrzej Siemiński z Wydziału Inwestycji w Ustroniu. Burmistrz Strumienia informuje, że akcja zima w sezonie 2010/2011 pochłonęła prawie 195 tys. zł. W tym roku na zimowe utrzymanie dróg nie wydano ani złotówki.

Zadowolenia nie kryją również władze Cieszyna. - Mamy sporo oszczędności w Miejskim Zarządzie Dróg związane z niewykorzystaną solą i brakiem konieczności odśnieżania. Mamy także oszczędności w ogrzewaniu miejskich jednostek. W obecnym sezonie wydaliśmy na działania związane z czynnościami zimowymi ok. 100 tys. zł. Sezon wcześniej była to kwota około miliona złotych. Jedyny minus jaki dostrzegam to brak śniegu na Cieślarówce. Brak atrakcji dla dzieci i młodzieży - przyznaje burmistrz Mieczysław Szczurek.

Brak zimy niepokoi jednak burmistrza Wisły. - Każdy okres bezśnieżny to duże oszczędności dla miasta, z których jednak się nie cieszę. Wolałbym, żeby turyści mieli dobre warunki do uprawiania narciarstwa. Teraz codziennie nie myślę o oszczędnościach, a konsekwencjach braku śniegu dla wiślańskiej turystyki - mówi Jan Poloczek.

Branża turystyczna w grudniu odczuła skutki braku śniegu. - O ile sama wizyta na Sylwestra w górach jest dla turystów atrakcją i wtedy problemu z frekwencją w ośrodkach nie było, o tyle okres pomiędzy świętami a Nowym Rokiem nie był udany dla hotelarzy - zauważa Rafał Skurzok, prezes Wiślańskiej Organizacji Turystycznej. Uspokaja jednak: - Najważniejsze, by zima zadomowiła się na dobre w okresie ferii. Jeśli będzie mróz, wyciągowcy dośnieżą stoki, poprawią się warunki i turyści przyjadą.

Brak zimy to problem przede wszystkim ośrodków nastawionych na indywidualnych klientów. Trudne warunki narciarskie powodują, że ludzie decydują się stracić wpłaconą zaliczkę i rezygnują z rezerwacji miejsca. - Ośrodki przyjmujące grupy zorganizowane raczej nie mają tego problemu. Obozy normalnie się odbywają, w końcu nie są oparte tylko na zajęciach na stoku - wyjaśnia Skurzok.

Prognoza pogody na najbliższy czas jest optymistyczna. Wiślańscy hotelarze wraz z właścicielami wyciągów pracują więc nad ofertą mającą przedłużyć sezon narciarski w Beskidach. - Nie raz się zdarzało, że po bezśnieżnym styczniu, zima gościła w Beskidach do marca, nawet i kwietnia. Planujemy wprowadzić ofertę "freeski". W marcu dla gości wiślańskich hoteli i pensjonatów skipass dostępny byłby za darmo. Pozwoliłoby to przedłużyć sezon narciarski i poszerzyć ofertę turystyczną Wisły - zdradza prezes Wiślańskiej Organizacji Turystycznej.

Jest szansa, że oferta ta zacznie funkcjonować jeszcze w tym sezonie. Oczywiście o ile zima pojawi się w Beskidach.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama