, czwartek 25 kwietnia 2024
Samorząd Cieszyna także za samodzielną śląską onkologią
Utworzenie niezależnego Śląskiego Instytutu Onkologii popiera szereg samorządów z województwa śląskiego. Dotąd w powiecie cieszyńskim stanowisko poparcia przyjęły samorządy Wisły i Skoczowa. „Instytut będzie lepiej rozwijać się, jeśli będzie samodzielną jednostką” - twierdzą zgodnie samorządowcy. fot: F.J.Dral



Dodaj do Facebook

Samorząd Cieszyna także za samodzielną śląską onkologią

MB
Podczas majowej sesji Rada Miejska Cieszyna przyjęła stanowisko w sprawie poparcia działań mających na celu utworzenie niezależnego Śląskiego Instytutu Onkologii. To kolejny samorząd z długiej listy samorządów województwa śląskiego, który poparł tę inicjatywę.

„Rada Miejska Cieszyna wyraża poparcie dla inicjatywy utworzenia przez Centrum Onkologii w Gliwicach niezależnego Śląskiego Instytutu Onkologii” - tak brzmi przyjęte stanowisko przez Cieszyńskich radnych podczas sesji 19 maja br.

Utworzenie niezależnego Śląskiego Instytutu Onkologii popiera szereg samorządów z województwa śląskiego. Dotąd w powiecie cieszyńskim stanowisko poparcia przyjęły samorządy Wisły i Skoczowa. „Instytut będzie lepiej rozwijać się, jeśli będzie samodzielną jednostką” - twierdzą zgodnie samorządowcy.

Sprawa samodzielnej śląskiej onkologii zaczęła się z początkiem tego roku. W kampanii chodzi o wydzielenie gliwickiego oddziału Instytutu Onkologii ze struktury Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Gliwicka onkologia nie chce już dokładać się finansowo do instytucji w Warszawie, zależy jej na tym, by pieniądze zostały na Śląsku. Z tego wynika dążenie do autonomii.

Inicjatywę niezależnego Śląskiego Instytutu Onkologii od początku popierają m.in. prezydent Gliwic, kierownictwo gliwickiej placówki, a także marszałek województwa śląskiego. W marcu br. Sejmik Województwa Śląskiego przyjął stanowisko w tej sprawie. - Jako przedstawiciele samorządu regionalnego nie chcemy dalej tolerować sytuacji, w której gliwickie Centrum Onkologii zmuszone jest przekazywać wypracowane środki finansowe do placówek w Warszawie i Krakowie - czytamy w tym stanowisku. - Tylko w latach 2012-2015 ponad 70 mln zł wypracowanych w Oddziale w Gliwicach, pochodzących ze Śląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, zostało przekazanych do placówek działających na terenie innych oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia. W sposób negatywny oceniamy fakt, że dobre zarządzanie i wysiłek całego personelu nie może być w pełni wykorzystany w macierzystej placówce. Nie akceptujemy faktu, że koszty tej sytuacji ponoszą de facto śląscy pacjenci - czytamy w dalszej części stanowiska. W maju br. Sejmik ponownie zaapelował o samodzielną śląską onkologię, przypominając swoje stanowisko z marca.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

To działanie wbrew światłym zaleceniom jakże niedocenianego w naszym powiecie Bronisława Komorowskiego, który powtarzał przy każdej okazji: "tylko współpraca i integracja pozwalają zbudować lepszą przyszłość ponad podziałami".

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama