, sobota 14 grudnia 2019
Sąd Rejonowy w Ostrawie zawiesił budowę spalarni w Karwinie
Planowana spalarnia ma powstać na terenie nieczynnej kopalni "Barbara". fot: www.kic-odpady.czDodaj do Facebook

Sąd Rejonowy w Ostrawie zawiesił budowę spalarni w Karwinie

STEFAN MAŃKA
Sąd Rejonowy w Ostrawie zawiesił budowę spalarni w Karwinie

Według ekologów budowa spalarni może spowodować uszkodzenie siedliska unikalnej ważki rudej (Libellula fulva). fot. PaulT / Wikimedia Commons

Na wniosek obywatelsko-ekologicznej organizacji Duha (Tęcza), której aktywiści obawiają się, że decyzja o budowie, może spowodować uszkodzenie siedliska unikalnej ważki rudej (Libellula fulva), sąd w Ostrawie wydał tymczasowe zarządzenie zawieszenia budowy spalarni w Karwinie.

- Uwzględniając wniosek, sąd wprowadził tymczasowy środek w postaci zawieszenia budowy, ponieważ nie może dochodzić do sytuacji, kiedy w trakcie podejmowania decyzji administracyjnej o pozwoleniu na budowę, plan działania jest wdrażany w życie - wyjaśnia karwińskiemu dziennikowi Lucie Böhmová, rzeczniczka sądu rejonowego w Ostrawie.

- Nie chcieliśmy, doprowadzić do sytuacji, w której sąd po "X" latach, przyznałby nam rację, a spalarnia by już stała - wyjaśnia przyczyny złożenia wniosku o tymczasowe zawieszenie budowy, Ivo Kropáček z Duha. Sąd w Ostrawie będzie również rozpatrywał wniosek jaki organizacja złożyła w listopadzie ubiegłego roku. Podobnie będzie z wnioskiem, jaki w tej sprawie złożyła wieś Sucha Górna.

Ekolodzy oprotestowali wydane pozwolenie na budowę spalarni, gdyż niepokoi ich, że władze nie wzięły pod uwagę w procesie oceny planu budowy, oddziaływania na środowisko. Wymagają określenia aktualnych stężeń zanieczyszczenia powietrza w pobliżu byłej kopalni Barbara i okolicy, w celu ustanowienia limitów dla spalarni. Nie chcą również dopuścić do wzrostu emisji zanieczyszczeń oraz zwiększenia liczby ciężarówek, które będą przywozić materiał do spalarni.

Šárka Vlčková, rzecznik prasowa urzędu wojewódzkiego w Ostrawie potwierdziła, że decyzja sądu utrudnia przygotowanie projektu. - Sama budowa nie jest jeszcze rozplanowana, ponieważ nie został dokonany podział na strefy terenu, na którym mogłaby powstać budowla - mówi Vlčková.

Bez podziału terenu na strefy nic nie może zrobić również inwestor, czyli województwo, które wraz z kilkoma miastami regionu, wnioskuje o dwa mld euro dotacji na budowę.

- Problem. który może wystąpić, związany jest zarządzaniem dotacjami europejskimi. Do ich przyznania wymagane jest prawomocne pozwolenie na budowę i odwołanie mocy prawnej tymczasowego środka. W tej chwili opóźnienie lub nieprzyznanie dotacji europejskich skutkować będzie opóźnieniem budowy lub wstrzymaniem jej o kilka lat. Byłby to ogromny problem - powiedział na antenie Czeskiego Radia, Miroslav Novak, zastępca hetmana województwa morawsko-śląskiego.

Tekst powstał na podstawie artykułu opublikowanego na stronie: www.karvinsky.denik.cz. Autorem oryginalnego tekstu jest Tomáš Januszek

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama